משפחות רוטלוי ולנדאו רוצות לחפש נפט וגז במלטה, גיאנה, אירלנד ובפיליפינים

תיקון "חוק השותפויות", שהתיר לגופים ישראלים לגייס הון לפעילות חיפושי נפט וגז גם מעבר לים, דוחף גם את רציו להרחיב את פעילותה מעבר לים ■ התוכנית: הקמת שותפות חיפושים חדשה – "רציו חו"ל" – שתונפק בבורסת תל אביב

ערן אזרן
ערן אזרן

תיקון "חוק השותפויות", שהתיר לראשונה לגופים ישראלים לגייס הון לפעילות חיפושי נפט וגז גם מעבר לים, דוחף גם את רציו להרחיב את פעילותה לחו"ל. שותפות החיפושים, שבשליטת משפחת לנדאו ורוטלוי, השותפה בין היתר במאגר הענק לווייתן, מסרה כי השותף הכללי – כלומר, חברת הניהול של השותפות - מקדם השקעה בשותפות מוגבלת חדשה, "רציו חו"ל", שתחום פעילותה יהיה חיפושי נפט וגז מחוץ לישראל.

בדיווח צוין כי "במהלך השנים האחרונות משפחות לנדאו ורוטלוי (בעלי השליטה בשותף הכללי של רציו – ע"א), כחלק מפעילות פרטית יזמית עסקית שלהם ביחד עם גיאולוג השותפות, איתן אייזנברג ושותפים נוספים, פעלו לאיתור ורכישה של נכסי נפט מחוץ לישראל". לפי הדיווח, עד כה השיגו השלושה זכויות בנכסי נפט ימיים במדינות מלטה (Area 5), גיאנה הצרפתית (Block B), אירלנד (רישיון אופציה) והפיליפינים (Area 4), שמוחזקים כעת על ידי חברות פרטיות.

יגאל לנדאו
מנכ"ל רציו יגאל לנדאו

ההחלטה לבצע פעילות חיפושים במדינות הללו התקבלה על ידי הגיאולוג אייזנברג, שלו ניסיון ארוך בפעילות חיפושים. מדובר באזורים שבהם פועלות היום כבר חברות אנרגיה גדולות. כך למשל, בגיאנה הצרפתית (Guyane française) פועלות בין היתר חברות האנרגיה אקסון מוביל, Hess ו-chinook energy הסינית. לפני כשבועיים נרשמה בשטח הסמוך לרישיון המיועד תגלית גז ענקית המכילה כמיליארד חביות נפט. התגלית התרחשה ברישיון המוחזק על ידי אקסון מוביל.

על מנת ליישם את התוכנית, רציו הקימה שותפות חיפושים חדשה - "רציו חו"ל" כאמור – שכעת מוחזקת במלואה על ידי רציו. בכוונת רציו להנפיק את רציו חו"ל בבורסה, ולגייס הון מהציבור בהנפקה של יחידות השתתפות ואופציות. כרגע לא נקבע שווי לפיו תתבצע ההנפקה ולא נקבע יעד גיוס כלשהו. בכוונתה של רציו להשתתף בהנפקה ולהזרים הון לשותפות הבת החדשה מתוך כספי השותפות הציבורית. בכוונתם של לנדאו ורוטלוי להשתתף בהנפקה באופן אישי. רציו הגישה לרשות ני"ע ולבורסה טיוטה ראשונית של תשקיף ההנפקה, ונמצאת בדיונים עם נציגי רשות המיסים לקבלת האישורים הנדרשים.

בכפוף להצלחת ההנפקה, בכוונת לנדאו ורוטלוי להעביר לרציו חו"ל, ללא תמורה, את זכויותיהם ברישיונות בעולם, וברישיונות עתידיים נוספים שיתקבלו ("למעט החזר הוצאות ישירות שהוצאו בפועל בקשר עם נכסי חו"ל בסכום שאינו מהותי בגין אגרות, יועצים נסיעות וכדומה"). רציו חו"ל תנוהל על ידי שותף כללי חדש (ולא השותף הכללי של רציו). השותף הכללי יהיה חברה פרטית שתוחזק על ידי רוטלוי, לנדאו וגורמים שלישיים. בהתאם למודל הקיים בחוק, השותף הכללי ייהנה כנראה מדמי ניהול שוטפים, נתח קבוע מההוצאות ומתמלוגי על.

ההנפקה העתידית של רציו חו"ל, אם תצא אל הפועל, מתאפשרת הודות לשינוי בתקנון שיזמו הנהלת הבורסה ורשות ני"ע, במסגרתו שותפויות גז ונפט יוכלו לגייס הון גם עבור פרויקטים שאינם בישראל. השינוי מתבסס על חוק השותפויות החדש, שנכנס לתוקף בפברואר 2015. החוק הרחיב ועידכן את מנגנוני הממשל התאגידי, כך שהם אמורים להבטיח כיום הגנה טובה יותר על המשקיעים מהציבור.

מלבד רציו, שני גורמים נוספים שפועלים בתחום החיפושים בישראל כבר החלו בפעילות חיפושים מעבר לים – ומתכוונים להיעזר בבורסה כפלטפורמה לגיוס הון. באוקטובר האחרון הודיע גדעון תדמור – מוותיקי פעילות החיפושים בישראל, שכיהן עד אז בקבוצת דלק – הקים חברה חדשה בשם נאוויטס פטרוליום (Navitas Petroleum), שתעסוק בחיפושי גז ונפט בחו"ל ותונפק בתל אביב. נאוויטס, שמאוגדת בבריטניה, מחזיקה ב-14 זיכיונות לחיפוש נפט וגז בלואיזיאנה, ארה"ב ולאורך חופי מדינות טקסס ולואיזיאנה במימי מפרץ מקסיקו. אחריו גם שותפות מודיעין, שבשליטת קבוצת אי.די.בי וצחי סולטן, הודיעה על הרחבת פעילות החיפושים מישראל לקליפורניה. בחודשים האחרונים נכנסה מודיעין כשותפה בכמה פרויקט קידוחי נפט יבשתיים בהשקעה של מיליוני דולרים.

רציו מנוהלת על ידי ליגד רוטלוי (יו"ר) ויגאל לנדאו (מנכ"ל ודירקטור). בין היתר דירקטוריון החברה כולל גם יאיר רוטלוי, יובל לנדאו, ישעיהו לנדאו והממונה על ההגבלים לשעבר – רונית קן. השותפות – שיחידות ההשתתפות שלה עלו מתחילת השנה ב-10% - נסחרת לפי שווי של כ-2.4 מיליארד שקל.

הבחירה של רציו לפנות לפעילות בחו"ל נעשית בשעה שהאפשרות לפיתוח מאגר לווייתן צוברת תאוצה. באחרונה הודיעו השותפות בפרויקט – רציו (15%), קבוצת דלק (45%) ונובל אנרג'י (40%) - על הקצאה של 120 מיליון דולר להכנת התוכנית ההנדסית המפורטת (FEED) לפיתוח המאגר. במקביל, רציו ביצעה הנפקת אופציות ליחידות השתתפות שעשויות להכניס לקופתה עד כ-273 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2016, בקופתה של רציו היו כ-200 מיליון שקל, להם התווספו כ-15 מיליון שקל מהנפקת האופציות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker