הקופה שתאפשר לציבור ליהנות מהשקעה במניות

קופת גמל להשקעה עם הטבת מס אינה "מוצר לעשירים" ■ זהו אפיק השקעה שמעודד את החוסכים להשקיע במניות לטווח ארוך ולרתום את התנודתיות שלהן כדי לקבל תשואה עודפת

יואב זליקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

"אסון קיומי לבורסה" - כך כינה באחרונה פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, את "קופת הגמל להשקעה", שהציעו שר האוצר, משה כחלון, והממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, ושאושרה בוועדת הכספים של הכנסת. כמו כן, הושמעו טענות כי הקופה החדשה תהיה "מכשיר להשקעה לעשירים בלבד". האומנם?

עיון מעמיק בפרטי קופת הגמל להשקעה החדשה מלמד שהיא מהווה בשורה של ממש לכלל ציבור החוסכים בישראל. מטרת אפיק השקעה זה היא לעודד את החוסך להשקיע את כספו בשוק ההון - תוך דחיית תשלום מס רווחי הון ואף עם אפשרות לפטור מלא ממס זה. נראה כי קופת הגמל להשקעה תהיה פלטפורמת השקעות אידיאלית לכל המעוניין שכספו יניב רווחים בבורסה לטווח ארוך בלוויית הטבות מס משמעותיות.

המונחים "בורסה" בכלל ו"בורסת מניות" בפרט מתקשרים אצל האדם הממוצע עם מושגים כמו "סיכון", "הימור", "תנודתיות" ו"עיסוק לעשירים". מה הפלא, אם כך, שאדם מן היישוב שחפץ להבטיח את עתידו הכלכלי ולהשקיע את כספו בבטחה — על אחת כמה וכמה כשמדובר בכספים המיועדים לחיסכון פנסיוני — יתרחק מהשקעה בבורסת המניות "התזזיתית" ויבחר באפיקי השקעה "סולידיים".

צריך להסיר מבורסת המניות את הדימוי השלילי שלה ולהוכיח שדווקא התנודתיות המאפיינת את שוק המניות, בשילוב עם האפקט החזק של ריבית דריבית המלווה את ההשקעות במניות, הם אלה שבזכותם ההשקעה במניות היא אפיק השקעה אטרקטיבי ומבטיח לטווח הארוך ולכלל ציבור החוסכים בישראל. ראשית, יש להדגיש שסקירה של שוק המניות הגלובלי לאורך השנים מעלה בבירור כי חרף התנודתיות הרבה בטווח הקצר, זהו אפיק ההשקעות היחיד שמניב תשואה באופן עקבי לאורך זמן.

דווקא האפיקים שנתפשים "סולידיים" — כמו מזומנים, איגרות חוב, נדל"ן וסחורות — הם השקעות גרועות בטווחי הזמן הארוכים. הסיבות העיקריות לכך הן השפעת האינפלציה, שינויים בביקוש, ובעיקר — היעדר אפקט הריבית דריבית הקיים רק בשוק המניות. מסתבר שדווקא התנודתיות לטווח הקצר של המניות מקנה להשקעה במניות את האיכות לטווח הארוך ואת יתרונה הפיננסי על אפיקי ההשקעה "הסולידיים".

בטוח, אבל לא נכון

הכיצד? לשם המחשה, נניח כי אדם חפץ להשקיע 1,000 שקל בחודש עבור ילדיו לאורך תקופה של 15 שנה (סך הפקדות של 180 אלף שקל). עומדות עומדות בפניו שתי אפשרויות השקעה. הראשונה, להשקיע באפיק שיניב תשואה שנתית ממוצעת קבועה, ללא תנודתיות וללא תשואה שנתית שלילית, לאורך כל התקופה. האפשרות השנייה היא להשקיע באפיק שמניב תשואה שנתית ממוצעת זהה לאפיק הראשון לאורך תקופה דומה — אבל כזה המתאפיין בתנודתיות רבה בשתי תקופות, שבהן ערכם הכולל של נכסי אפיק זה ירד ב–50%.

ניתן להניח כי משקיע זה יבחר אינטואיטיבית באפשרות הראשונה, הנראית בטוחה יותר. אבל מתברר כי דווקא האפשרות השנייה, "התנודתית", היא ההשקעה הפיננסית הנכונה במקרה הנדון.

כדי להבין מדוע, יש להדגיש שני מאפיינים של האפיק השני. הראשון, למרות הירידות שנרשמות בו, נכסי האפיק יעלו בערכם בעקביות לאורך זמן (15 שנה), וכפי שצוין לעיל, תשואתו השנתית הממוצעת תהיה לפחות זהה לאפיק הראשון. המאפיין השני, וכאן יש להדגיש כי בתקופה שבה ערך נכסי האפיק ירד ב–50%, בעזרת אותם 1,000 שקל בחודש המשקיע קנה כמות כפולה של נכסים ביחס למה שקנה לפני הירידה — כך שבמשך השנים, הוא נהנה מהעלייה הכוללת הנמשכת בערך הכמות הכפולה של נכסים אלה. חישוב מהיר יגלה כי ההשקעה החודשית המצטברת ב–15 שנה באפיק הראשון תכניס למשקיע 230 אלף שקל — בעוד האפיק השני יניב לו כ–350 אלף שקל.

חשוב להדגיש כי אין מדובר בתרגיל תיאורטי בלבד, כי אם בתרחיש המשקף את המציאות. התשואות הנקובות בתרחיש הזה שאובות ממחקר של האנליסט הפיננסי הידוע אריק נלסון מחברת סרבו וולת' בארה"ב, והן תשואות אמת שמשקיעים בארה"ב נהנו מהן בתקופה שבין 2000 ל–2014 בהשקעה במדד המניות האמריקאי S&P 500 (מיוצג בדוגמה באפיק השני, "התנודתי") — לעומת השקעה במדד האג"ח קצרות הטווח של Vanguard (האפיק "הסולידי").

שני מסלולי ההשקעה הניבו תשואה שנתית ממוצעת של כ–4.1% למי שהחזיק במדדים לאורך כל התקופה. אבל בשל העובדה שמדד S&P 500 התאפיין בתנודתיות גבוהה (כולל שתי ירידות בשיעור של כ–50% כל אחת, בתקופות 2000–2001 ו–2007–2008), מי שהשכיל להשקיע בעקביות ושיטתיות במסלול ה–S&P 500, זכה להשיג תשואה כפולה על כספו ביחס למדד, בגובה של 8.5%. ההסבר לכך נעוץ בכך שההשקעה שלו נהנתה מרכישת המדד בתקופות השפל ומהעליות החדות במדד בשנים שלאחר תקופות השפל האלו.

שיטת השקעה זו, במנות קבועות לאורך זמן, המכונה (Dollar (Cost Averaging, DCA, היא כלי אפקטיבי ביותר למשקיעים לניצול התנודתיות בשוק המניות. יתרון חשוב נוסף של השיטה הוא שאינה מצריכה מעורבות של מנהל השקעות מוכשר ואינה מחייבת חיפוש קפדני ומייגע של מניות נבחרות: ניתן ליישם אותה בשיטתיות במדד מניות כללי (באמצעות תעודות סל או קרנות מחקות מדד) — או במגוון אסטרטגיות השקעה.

סוף לדמי הניהול

תוכנית קופת הגמל להשקעה החדשה, המתוארת לעיל, היא מכשיר פיננסי מצוין ליישום של השקעה ארוכת טווח בבורסת המניות על כל יתרונותיה, כולל הקלות משמעותיות וייתכן שאפילו פטור ממס רווחי הון. תוכנית קופת הגמל להשקעה תאפשר לא רק השקעה הדרגתית באמצעות שיטת DCA — אלא, אם המסלול יאושר, תוכל להתבצע על ידי החוסך בניהול עצמאי (IRA) שקיים כבר כיום בקרנות השתלמות וקופות גמל.

השימוש ב–IRA בקופת הגמל להשקעה הוא אטרקטיבי במיוחד משום שהוא גם ישחרר את המשקיע מתשלום דמי ניהול שפוגעים משמעותית בתשואותיהם של המשקיעים. אין ספק שלקופת הגמל להשקעה יש פוטנציאל רב לשינוי מבורך באופי השקעות ציבור החוסכים בישראל, ותספק מנגנון להשקעה ולשימוש מושכל בשוק המניות, לצורך הפקת רווחים משמעותיים.

הכותב הוא עורך דין, מנהל
 השקעות בקוואנטום שוקי הון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker