פצצת זמן בשוק האג"ח? הלהיט הבא שזורמים אליו מיליארדי דולרים בכל חודש

התנודתיות הרבה בשוקי המניות בעולם מביאים לנהירה המחודשת של המשקיעים לענף קרנות הגידור

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאי האחרון בישר על "מהפך" בענף קרנות הגידור בעולם. לאחר הפדיונות העצומים ב–2015, היקף הנכסים המנוהל בענף המדמם חצה השנה לראשונה רף פסיכולוגי של 3 טריליון דולר. הגידול בנכסים נרשם לאחר שבמאי נרשמה בקרנות צבירה חיובית של 6.57 מיליארד דולר, שסיכמה שלושה חודשי תזרים חיובי. בחברת המחקר eVestment ציינו כי הגידול בנכסים הגיע מ"כסף חדש", ככל הנראה של משפחות עשירות המנהלות את הונם באמצעות מנהלי כספים מתוחכמים, או גופים מוסדיים שהשקיעו בקרנות עם ביצועים טובים יחסית ב–2015.

קרנות גידור (Hedge Funds) הן קרנות המתמחות בהשקעה בשוק ההון. הקרנות משתמשות במגוון כלים פיננסיים על מנת לייצר תשואות למשקיעים במצבי שוק משתנים, תוך סיכון מינימלי (ומכאן השימוש במלה "גידור", כלומר גידור סיכונים). מנהלי הקרנות משתמשים באסטרטגיות השקעה שונות, בהן מכירה בחסר ("שורט") או פוזיציית החזק לטווח ארוך ("לונג"), לעתים תוך מינוף גבוה; ניצול אירועים בשווקים; מסחר מבוסס אלגוריתמים ("אסטרטגיה כמותית"), וכן מסחר המבוסס על תהליכי מקרו שיוצרים פערים בין מדינות ("אסטרטגיית גלובל–מקרו").

ברוקר בבורסה מניף ידו באוויר בעודו משוחח בטלפון
יותר משקיעים מעריכים כיום כי המצב האנומלי בשוק האג"ח אינו יכול להימשך לאורך זמן ובוחרים להסיט כספים החוצהצילום: Dreamstime

לנהירה המחודשת של המשקיעים לענף קרנות הגידור עשויות להיות סיבות מגוונות; הראשונה קשורה, כנראה, לתנודתיות הרבה הנרשמת בשוקי המניות בעולם. בהשפעת ההאטה בכלכלה הסינית והנפילה בשוק הסחורות והאנרגיה, שוקי המניות בעולם — ובעיקר בארה"ב — המשיכו לנוע בחודשים האחרונים בין ירידות חדות לעליות. הדשדוש בשוקי המניות מקשה על גופים מוסדיים לייצר תשואה לחוסכים, וגרם למשקיעים לחפש אלטרנטיבות המתאימות לסביבה הרוגשת; אחת מהן היתה, כנראה, הסטה של כספים לניהול השקעות אקטיווי, ובכלל זאת לקרנות גידור.

סיבה שנייה לתנועה לענף קרנות הגידור הגיעה, כנראה, מכיוון השוק הסולידי. העליות החדות באג"ח הממשלתיות מתחילת השנה המשיכו ללחוץ מטה את התשואות ואף העבירו חלק מהאג"ח לתשואות שליליות. העליות החדות באג"ח אינן מרשימות את כלל המשקיעים. באחרונה התריע "מלך האג"ח" ביל גרוס על כך שרמת הסיכון הגיעה לשיא ואף המליץ: "קחו חופשה זמנית מהשקעה באג"ח". ואכן, בעיני לא מעט אנשים שוק האג"ח הפך לפצצת זמן מתקתקת — מוקד סיכון של ממש. יותר משקיעים מעריכים כיום כי המצב האנומלי בשוק האג"ח אינו יכול להימשך לאורך זמן ובוחרים להסיט כספים החוצה במטרה להתגונן מהיפוך מגמה אפשרי.

ולאן זורם הכסף? לפי eVestment, במאי פדו המשקיעים 3.3 מיליארד דולר מקרנות המתמקדות בשווקים האירופיים, לקראת המשאל בבריטניה בנוגע ליציאה מהאיחוד האירופי (Pre-BREXIT). מנגד, המשיכו המשקיעים לגלות עניין בקרנות המשקיעות בסחורות. ואולם, את עיקר הכספים העדיפו המשקיעים להזיז לעבר קרנות גידור המתמחות באסטרטגיית "גלובל מאקרו".

גלובל מאקרו היא שיטת השקעה המנסה לנצל תהליכי מאקרו בעולם (שינויים בריבית, שינויים פוליטיים או הבדלי מדיניות) היוצרים פערי תמחור בין שווקים, באמצעות השקעה באג"ח, במניות, בסחורות ובמטבעות. בפועל, אסטרטגיה זו מעניקה למנהל ההשקעות חופש מקסימלי לעשות כמעט ככל העולה על רוחו. עם קרנות הגידור הפועלות באסטרטגיה זו ונהנו מזרימה של כספים נמנות ברידג'ווטר (Bridgewater), קרן הגידור הגדולה בעולם, הנמצאת תחת ניהולו של ריי דליו, בלוקרסט קפיטל מנג'מנט של המיליארדר מייקל פלאט ומור קפיטל שלי לואי בייקון.

"המהפך" של קרנות הגידור במאי 2016 בלט ביחס לשנים הרעות והקשות שחווה הענף מאז המשבר הגדול של 2008. במרבית השנים האלה המשיכו רבים ממנהלי הקרנות להתקשות בהצגת ביצועים עודפים ביחס לתשואות השוק. קרנות רבות סבלו מנטישת משקיעים, מהתכווצות בהיקף הנכסים המנוהל, ונטען לא פעם שההשקעה בקרנות גידור היא ל"פראיירים".

מדד קרנות הגידור העולמי (HFRI) סיים את 2015, למשל, בתשואה שלילית של 3.64% ביחס לתשואה שלילית של 0.7% במדד S&P 500. לעומת זאת, בישראל, שבה הענף נמצא בחיתוליו, התמונה היתה שונה, ומנהלי קרנות הגידור הגדולות הצליחו להציג תשואות שעלו על השוק.

בשורה התחתונה, ככל ששוקי המניות ימשיכו לדשדש, ושוקי האג"ח ימשיכו להיראות כאפיקי השקעה רוויי סיכון — המשקיעים ברחבי העולם ימשיכו לחפש אלטרנטיבות להשקעה המסורתית. הצורך בחיפוש אחר תשואות בסיכון נמוך יחסית מתחדד על רקע המשך צבירת נכסים על ידי הציבור, בעיקר דרך קרנות הפנסיה, ולנוכח הריבית הנמוכה. בסביבה שכזו, אפיקי השקעה "אקזוטיים" כמו נדל"ן או קרנות גידור עשויים להמשיך וליהנות מתנופה ותנועה חיובית של הון גם בשנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker