נגמרה שנת הצינון: דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, מועמד לדירקטור בדיסקונט

זקן סיים את תפקידו כמפקח על הבנקים בסוף יוני 2015, לאחר 25 שנות עבודה בבנק ישראל ■ מתחרים עימו על התפקיד: מירי כץ ויהלי שפי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המפקח לשעבר על הבנקים, דודו זקן, מועמד לדירקטוריון של בנק דיסקונט - כך עולה מהודעה שפירסמה הוועדה למינוי דירקטורים. מועמדים נוספים שהוצעו ברשימה הם מירי כץ ויהלי שפי. שלושת המועמדים נבחרו מתוך 84 בקשות מועמדות שהוגשו, כשמבין המועמדים רק 10 רואיינו.

חברי הוועדה שבחרו בזקן כמועמד הם יו"ר הוועדה, שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) אילה פרוקצ'יה; וחברי הוועדה ח"כ (לשעבר) חיים אורון, פרופ' יצחק בן ישראל, עידית לוסקי ואלוף (במיל') אילן בירן.

דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

זקן סיים את תפקידו כמפקח על הבנקים בסוף יוני 2015, לאחר 25 שנות עבודה בבנק ישראל. על זקן חלה שנת צינון אחת, בה נאסר עליו להתמנות למשרה במערכת הבנקאות. ההערכות היו כי זקן ימתין כ-5-4 שנים לפני שיתמודד לתפקיד יו"ר אחד הבנקים הגדולים, במטרה להימנע ממראית עין של ניגוד עניינים. היום התברר כי ההערכות היו שגויות.

בתקופת כהונתו קידם זקן נושאים שנוגעים בעיקר ליציבות הבנקים. הוא אימץ את המעבר מכללי באזל 2 לכללי באזל 3 - צעד שעיקרו עיבוי ההון העצמי, שיפור הנזילות וירידה בשיעורי המינוף שבהם פועלים הבנקים. אימוץ באזל 3 הוביל לגידול של 30% בהון העצמי המצרפי של הבנקים, מ-74 מיליארד שקל בסוף 2010 ל-96.5 מיליארד שקל בסוף הרבעון השלישי של 2014. חיזוק ההון הושג באמצעות עצירת הדיווידנדים לבעלי המניות.

כללי באזל 3, כמו גם החלטת זקן להחמיר את המגבלות על האשראי לקבוצות הלווים הגדולות במשק, תימרצו את הבנקים להגדיל את האשראי למשקי הבית ולעסקים הקטנים על חשבון האשראי לקבוצות הגדולות. במשך כהונתו של זקן תוקן חוק הבנקאות באופן שהסדיר את התנהלותם של בנקים ללא גרעין.

ב-2012 קבע זקן עקרונות נוקשים יותר למתן היתר שליטה בבנק, והעלה את רף האחזקה המינימלי במניות של בנק לצורך קבלת היתר שליטה. זקן קבע כי לצורך שליטה בבנק גדול (הפועלים או לאומי) יהיה על בעל המניות להחזיק לפחות 30% מהמניות, בבנק בינוני יהיה עליו להחזיק לפחות 40% מהמניות ובבנק קטן דרושה אחזקה של לפחות 50% מהמניות.

לחובתו של דודו זקן נזקפת העובדה שהתחרות בבנקים נותרה אפסית, ועניין לא פחות חשוב הוא התנפחות החשיפה של הבנקים לענף הנדל"ן - ל-44% מתיק האשראי הבנקאי. הדבר גרם לבנק ישראל עצמו לצאת באזהרות ולפיהן חשיפה זו היא הסיכון העיקרי ליציבות הבנקים.

כחצי שנה לאחר כניסתו של זקן לתפקיד פרצה המחאה החברתית, שיצרה לחץ ציבורי להגברת התחרות והשקיפות במערכת הבנקאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker