ערן אזרן

לאורך כל אסיפת מחזיקי האג"ח שהתכנסה אתמול, השתדל עו"ד גיא גיסין, המנהל המיוחד שמינה ביהמ"ש לחברת הנדל"ן אורבנקורפ, שלא להעביר מסרים אופטימיים יתר על המידה למחזיקים — כאלה שעשויים להפיח בהם תקוות להשבת מלוא החוב. עם זאת, נראה היה שהאסיפה חיזקה את ההערכת המחזיקים שלפיה בניגוד למקרים אחרים, בסיפור של אורבנקורפ צפוי שיקום חוב משמעותי, ואפילו משמעותי מאוד.

גיא גיסיןצילום: עופר וקנין

"שואלים אותי מה להעריך לגבי סיכויי הריקאברי (Recovery) של אורבנקורפ. לאחר מימוש הנכסים, 50 אגורות לכל שקל נראה לי סביר", אמר גיסין, תוך שהוא מנסה לשמור על זהירות מירבית בדבריו והנמכת ציפיות. ואולם, הוא הוסיף: "תחושת הבטן שלי היא שיש יותר. אני נאבק פה על הפארי (הערך הנוכחי המלא של החוב; ע"א). בעבודה נכונה, יש מצב שניתן יהיה להחזיר את כל הפארי. באתי לספר לכם על מה שאני יודע — אני לא רוצה שתהיו אופטימיים מידי", אמר גיסין.

גיסין התייחס לעסקות מחוץ לבורסה שנערכו בימים האחרונים באג"ח של אורבנקורפ. העסקות בוצעו במחירים של 
25–36 אגורות לכל 100 אגורות ערך נקוב, המגלמים "תספורת" של 70%–80%. "העסקות נעשו במחירים הזויים", אמר, "אני מעריך שנוכל להוציא כמה עשרות מיליוני דולרים ממימוש הנכסים. אני לא יודע להגיד אם זה יהיה 20 מיליון דולר או 40 מיליון דולר".

דו"חות 2015 
מעולם לא פורסמו

האג"ח של אורבנקורפ קרסו במארס האחרון, לאחר שהתברר כי ארגון הבתים הקנדי שלל מהחברה את רישיון הקבלן שלה, כנראה בגלל קשיים פיננסיים. במהלך האסיפה הציג גיסין את הערכתו לגבי השתלשות האירועים שהביאה את החברה — שמעולם לא פירסמה את דו"חותיה ל–2015 — להליך של חדלות פירעון ואת בעליה, אלן ססקין, לפשיטת רגל אישית.

"התחושה שלי היא שססקין הסתבך בחברות הפרטיות שלו", אמר. "בגלל עירוב הנכסים, הוא לא הצליח לייצר דו"ח כספי נוסף. לכן החברה לא יכלה להמשיך את התהליך. ייתכן שכבר במהלך ההנפקה מצבה של החברה היה רחוק משהוצג בתשקיף — ואז ססקין עשה את מה שעשה", אמר.

גיסין אף רמז על האפשרות שחלק מכספי הגיוס בישראל שימשו את ססקין לפירעון חובות אישיים. "היה יותר מגוף פיננסי אחד שלפני ההנפקה ואחריה היה מעורב בפעילות של ססקין ושל אורבנקורפ. הגופים הללו קיבלו חלק גדול מהכספים בהנפקה. שלחנו אליהם מכתבים. מדובר בגופים פיננסים יציבים, ואנחנו בודקים ומחכים לראות מה יגידו".

גיסין סיפר על תשלומים שונים שבוצעו מהחברות הבנות של אורבנקורפ, שעשויים לאותת לכאורה על הברחת נכסים. לפי גיסין, לפני הקריסה הועברו כ–20 יח"ד מפרויקט EDGE לנושים שונים של אורבנקורפ. "מסתבר שזה משהו שמקובל בקנדה", אמר גיסין, "אבל גילינו שלפחות 50% משווי הנכסים שהועברו הגיעו לנושים של חברות פרטיות של ססקין. זה עירוב נכסים בוטה, חמור, שכנראה נגרם בשל הסתבכותו בחברותיו הפרטיות".

בהמשך הדברים גיסין הסביר את ההחלטה לנהל "מכרז" על ארבע הקרקעות בקנדה המשועבדות למחזיקי האג"ח — ולא למכור את הזכויות של אורבנקורפ (50%) לשותפה, חברת המגורים הקנדית מטאמי, עבור 48 מיליון דולר קנדי (התשלום אמור היה להיות משולם בהתאם ללוח הסילוקין של האג"ח).

"החלטנו להקדים את המימוש כי מדובר באזורי ביקוש בטורונטו. חדר מידע לגבי הפרויקטים ייפתח כבר השבוע או בשבוע הבא. יש 30 גופים שמתעניינים ברכישת הקרקעות — 10 מהם ישראלים. קשה להגיד מה יהיה המחיר הסופי שנקבל, אך הנחת המוצא שלנו היא 50 מיליון דולר קנדי לפחות", אמר.

גיסין ציין כי נפגש בשבועות האחרונים עם דירקטורים בחברה; עם אליאב בר־דויד, מנכ"ל חברת החיתום איפקס הנפקות שהובילה את הגיוס; עם עורכי הדין ורואי החשבון — והוא מתכוון להמשיך בבדיקת אחריותם לאירועים. גיסין הזכיר שכעת מתנהלות שלוש תביעות ייצוגיות נגד החברה, חברת הדירוג מדרוג והחתמים בהנפקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker