בקשה לתביעה נגד חברת הפורקס קולמקס ומאיר ברק: גבו עמלות ודיווידנדים בניגוד לחוק

לדברי התובעים, החברה ביצעה גבייה אסור של עמלות ודיווידנדים - והטעתה אותם לחשוב כי היא חברת ברוקראז' רגילה הפועלת כ"עושה שוק"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 200  מיליון שקל הוגשה היום נגד חברת הפורקס קולמקס, ובעליה מאיר ברק. מגישי התביעה - ארתור יבורסקי וניר אלינה, המיוצגים על ידי עו"ד דן צוק - טוענים כי החברה ביצעה גבייה אסורה של עמלות ודיווידנדים שלא כדין מלקוחותיה, והטעתה אותם לחשוב כי היא חברת ברוקראג' רגילה, כאשר בפועל פעלה החברה תוך ניגוד אינטרסים מובנה - כאשר היא הצד השני לכל עסקה. לטענתם, המצב הוביל לכך שהפסדי הלקוחות עברו ישירות כרווח לחברה ללא ידיעת הלקוחות.

לדברי התובעים, החוזים עליהם חתמו קבעו כי החברה לא משלמת דיווידנדים בעבור החזקת ניירות הערך - עובדה אשר מעידה על כך שהחברה לא רוכשת את ניירות הערך בפועל, וכי פעילות המסחר מתבצעת בפועל מול קולמקס.

מאיר ברקצילום: פלג אלקל?

התובעים מלינים על כך שקולמקס ביצעה גבייה אסורה של דיווידנדים בגין פוזיציות שורט - סכומים אשר עברו ישירות לכיסה, מאחר שבפועל לא השאילה את ניירות הערך בבורסה מצד שלישי.

עוד הלינו התובעים על כך שקולמקס חייבה את הלקוחות שלא כדין, בגין מכירה בחסר של מניות אשר הנזילות בהן נמוכה וקיים קושי להשאיל אותם. לטענתם, מאחר ולא התכסתה בפועל בגין הפעילות, החברה לא היתה רשאית לבצע את הגבייה.

בנוסף טענו התובעים שקולמקס גבתה עמלה בגין העברת פקודות מסחר לבורסות שונות, אך בפעול, למרות שהעמלה נגבתה, הרישום בבורסה התבצע באופן וירטואלי במערכת קולמקס בלבד.

התובעים כתבו לבית המשפט כי אין בידיהם את הנתונים המדוייקים בנוגע להיקף פעילות החברה, וכי הם מעריכים שלפחות 5,000 לקוחות ניהלו אצלה כספים. עוד הם כותבים כי להערכתם שיעור הממוצע להשקעה בחשבון נע בין 40-20 אלף שקל. מכאן הם מכמתים את סכום התביעה הייצוגית ל-200 מיליון שקל.

את התביעה להשבת עמלות העברה ודיווידנדים אותם גבתה החברה שלא כדין מכמתים התובעים ל-80 מיליון שקל.

קולמקס היא אחת מ-10 החברות שבקשתם לרישיון זירה לפעילות ישראל עדיין לא נפסלה על ידי רשות ניירות ערך. לאחרונה רכשה החברה את רשימת הלקוחות של חברת הפורקס סמארט קפיטל, שהיתה בבעלות איציק נוי, לשעבר יו"ר איגוד זירות המסחר, ומרבית העובדים גם הם עברו אליה. כחלק מההסכם נקבע כי קולמקס תמשיך לשלם לבעלי סמארט קפיטל חלק מהכנסותיה מאותם לקוחות.

למרות התמונה שמציגות החברות למשקיעים, יש להדגיש כי עד היום אף אחת מחברות הפורקס הפועלות בישראל לא מפוקחת, ולא קיבלה אישור מהרשות. רשות ניירות ערך ממשיכה לחקור את כל החברות הפועלות ולבדוק האם הם פועלות בניגוד לחוק ומרמות את המשקיעים.

מקולמקס נמסר: "טרם קיבלנו את כתב התביעה לידענו. לאחר שנקבל נגיב בהתאם".