מדוע אייפקס מתקשה למצוא מנכ"ל חדש לפסגות

כל מנכ"ל חדש שייכנס לתפקיד יצטרך לנסות לשבור את השיא של חגי בדש, משימה קשה מאוד - בטח במצב הקיים בשוק ההון

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

פסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל, מנהל כ–200 מיליארד שקל. בתחילת פברואר הודיע חגי בדש, מנכ"ל פסגות בארבע השנים האחרונות, לבעלת השליטה בחברה, קרן אייפקס, ולמנכ"לית שלה, זהבית כהן, כי הוא מבקש לסיים את תפקידו בבית ההשקעות. בדש צפוי לסיים את תפקידו בסוף השנה, אלא אם יימצא לו מחליף קודם לכן.

בדש, שנהנה בפסגות מעלות שכר שנתית של כ–5 מיליון שקל, יפנה את הכיסא הנחשק ביותר בקרב מנהלי שוק ההון בישראל. ואולם מתברר כי זה ארבעה חודשים מתקשה אייפקס למצוא לבדש מחליף.

חגי בדש, המנכ"ל היוצא של פסגות
חגי בדש, המנכ"ל היוצא של פסגותצילום: אייל טואג

בין המועמדים לתפקיד עלו שמותיהם של דב קוטלר, שבעבר כיהן כמנכ"ל פריזמה, בית ההשקעות שקרס ב–2008, וכמנכ"ל ישראכרט; קובי לוינסון, לשעבר מנכ"ל בית ההשקעות דש; טל קדם, משנה למנכ"ל פסגות; וגיל שרון, לשעבר מנכ"ל פלאפון. גם שמה של יעל אנדורן, לשעבר מנכ"לית משרד האוצר, הוזכר - וכיום המועמדת המובילה לתפקיד היא ענת כנפו־תבור, האחראית על כל תחום הביטוח, הגמל והפנסיה בפסגות.

אז למה אייפקס כה מתקשה למצוא מחליף? מ–2012, כשנכנס בדש לתפקידו, הציגה פסגות צמיחה משמעותית בנכסים המנוהלים ובתוצאות העסקיות, שבלטו הן מבחינה אבסולוטית והן מבחינת מדדי רווחיות ויעילות. בשנים שבאו לאחר מכן, למרות התנודתיות הרבה בשווקים הפיננסיים, הרפורמות והשינויים הרגולטוריים התכופים והמשמעותיים, נרשם בבית ההשקעות שיפור בכל הפרמטרים הפיננסיים: הכנסות, הוצאות, רווח תפעולי ורווח נקי.

השיא נרשם ב–2015, כשפסגות הציג רווח תזרימי תפעולי (EBITDA) של 390 מיליון שקל - התוצאות הכספיות הטובות ביותר שהיו לבית ההשקעות אי־פעם, עם גידול של יותר מ–50% מ–2012. אך כיום, בתוואי הריבית האפסית והתנודתיות הגבוהה בשווקים, כששוק ההון המקומי מתכווץ והרגולציה חודרת לכל תחום בשוק, יתקשה מנכ"ל חדש להתעלות מעל לרווחי השיא. כלומר - כל מנכ"ל חדש שייכנס לתפקיד יצטרך לנסות לשבור את השיא, משימה קשה מאוד, בטח במצב הקיים בשוק ההון.

ואולם לא רק רווחי השיא מעלים את החששות של המועמדים לתפקיד. קושי נוסף הוא ה"אקזיט" שאייפקס מצפה מבית ההשקעות לבצע. אייפקס היא קרן השקעות, שמטרתה לממש את החברות שרכשה ובכך להניב תשואה למשקיעיה. משך הזמן המקובל למימוש השקעות בקרנות מסוגה של אייפקס הוא כשבע שנים.

אייפקס רכשה את השליטה בפסגות (76.8%) מקרן יורק באוקטובר 2010, לפי שווי כ–2.8 מיליארד שקל, ושאר המניות נותרו בידי קרן מרקסטון. בסוף 2015 ניצלה אייפקס את מצוקת הנזילות של שותפתה, קרן מרקסטון, ורכשה את יתרת אחזקותיה (23.2%) תמורת כ–450 מיליון שקל. המחיר שיקף לפסגות שווי של כ–1.9 מיליארד שקל.

כדי לייצר לעצמה רווח הון תצטרך אייפקס למכור את פסגות בשנה הקרובה בשווי גבוה מ–2.6 מיליארד שקל - שווי שבמצב הקיים הקרן תתקשה להשיג. מי שעלול לשאת באחריות לכישלון האקזיט הוא לא אחר ממנכ"ל פסגות. לאחריות הזאת מתלווה גם תג מחיר, שכן על המנכ"ל החדש של פסגות יחול החוק החדש שיגביל את שכרו ל–2.5 מיליון שקל בשנה. כלומר, במקרה שהאקזיט ייכשל, על מנכ"ל פסגות העתידי תוטל האחריות על הכישלון. ואם האקזיט יצליח, המנכ"ל לא יתוגמל בגינו.

הדד־ליין של בדש לסיום תפקידו בפסגות הוא סוף 2016 - כך שדבר אינו לוחץ על אייפקס למצוא לו מחליף כעת. ואולם, מדובר בחרב פיפיות: מאחר שזהו תפקיד שבו סיכויי ההצלחה אינם גבוהים, אייפקס עלולה לגלות שהדד־ליין יגיע מוקדם מהצפוי - והיא תיוותר עם בית השקעות ללא מנכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker