מחצית 2016 בבורסה: הנדל"ן משך מעלה, הביומד משך מטה

הטלטלה שחוו הבורסות בעולם בשבוע שעבר בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה הסתיימה בינתיים ללא נזק ממשי מבחינת רוב המשקיעים, אבל בסיכום המחצית הראשונה של 2016, אין לרובם גם סיבות רבות לשמחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

הטלטלה שחוו הבורסות בעולם בשבוע שעבר בעקבות תוצאות משאל העם בבריטניה הסתיימה בינתיים ללא נזק ממשי מבחינת רוב המשקיעים, אבל בסיכום המחצית הראשונה של 2016, אין לרובם גם סיבות רבות לשמחה. הבורסה בתל אביב, כמו חלק ניכר מבורסות המערב, רשמה בתקופה זו תשואה שלילית.

2016 נפתחה במפולת מניות, שהחלה בעקבות טלטלה פיננסית בסין ולוותה בצניחה של מחיר הנפט בשוקי הסחורות העולמיים, לרמת שפל של 26 דולר לחבית, שנרשמה ב-11 בפברואר.

בניין הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

כך, למשל, מדד ת"א 100 איבד מתחילת ינואר ועד אותו תאריך 11%. הירידה במחיר הנפט - שאיימה למוטט בנקים באירופה ואת שוקי האג"ח בארה"ב - הסתיימה בהתאוששות מהירה למדי, ששיחררה אנחת רווחה בקרב המשקיעים. אבל כמו בבורסות אחרות בעולם, גם בתל אביב ההתאוששות הזאת היתה חלקית ביותר. למשל, ת"א 100 נמצא עדיין 7% מתחת לרמתו בתחילת השנה. ת"א 25 נמוך ב-8% מרמתו בתחילת השנה.

הבורסה בתל אביב לא יוצאת דופן בעניין הזה. מדד דאקס הגרמני נמצא ב-9% מתחת לרמתו ב-1 בינואר, ומדד קאק הצרפתי נמצא ב-8% מתחת לרמתו אז. לכאורה, דווקא מדד FTSE 100 של הבורסה בלונדון בולט לטובה, עם תשואה נומינלית חיובית של 5%, למרות ההחלטה על הברקזיט - אך שכמשקללים את ההיחלשות המתמדת של הליש"ט, ניתן לראות שהתשואה הדולרית של המדד הלונדוני מתחילת השנה היא מינוס 5%. בבורסות של מזרח אסיה המצב גרוע יותר - מדד CSI 300 של הבורסות בשנזן ושנחאי ירד ב-15% מתחילת השנה, ומדד ניקיי 225 של הבורסה בטוקיו איבד 18%.

אבל לא כל המדדים בבורסה בתל אביב רשמו תשואות שליליות. נדל"ן 15, למשל, עלה מתחילת השנה ב-14%. העלייה הזאת לא מפתיעה במיוחד כשמביאים בחשבון את הביצועים הטובים של חברות נדל"ן - בעיקר חברות נדל"ן מניב - כתוצאה מהביקושים הגדולים ועליית המחירים בתחום, והריבית הנמוכה שמצמקת את הוצאות המימון של החברות.

עוד מדד שבלט בעליות הוא ת"א נפט וגז. השנה האחרונה לא היתה קלה לחברות הגז, והאי־בהירות סביב אישור מתווה הגז טילטלה אותן, אך מי שהשקיע במדד בינואר נהנה מאז מעלייה של 9%. בצד השלילי המשיך גם בחודשים האחרונים לבלוט מדד ת"א ביומד, שסובל לא רק מתנודתיות אלא גם ממגמת ירידה מתמשכת. כך, אף שהמדד נוטה לזנק בחדות בימים מסוימים, כפי שקרה אתמול, למשל, בסיכום ששת החודשים האחרונים הוא איבד 14%.

בהתאם, גם חמש המניות שבלטו לרעה בת"א 100 הן מתחומי הפארמה והביומד. המגמה השלילית איפיינה גם את מניות הפארמה הבשלות שמשקלן במדד גבוה, וגם את מניות הביומד האמריקאיות שנמצאות בשלבי מסחור מוקדמים של מוצריהן ושנכללות במדד בגלל גודלן הרב יחסית לבורסה המקומית. בצד של החברות הבוגרות, פריגו איבדה 38%, טבע ירדה ב-24%, ומיילן איבדה 23%. מהחברות שעדיין נמצאות בשלבי פיתוח בלטו לרעה ביוטיים עם ירידה של 34% ומנקיינד עם ירידה של 23%.

עם זאת, גם המניה הבולטת לטובה בת"א 100 נחשבת למניית ביומד, מתחום המכשור הרפואי - מזור רובוטיקה הצליחה לטפס ב-80% מתחילת השנה, בעקבות השותפות האסטרטגית שחתמה עם מדטרוניק, אחת מחברות המכשור הרפואי המובילות בעולם.

חמש מניות שבלטו לטובה אחריה, באופן צפוי יותר, קשורות לתחומי הנדל"ן, בישראל ובחו"ל, לפחות בחלק מפעילותן. מבני תעשייה עלתה ב-51%, אלקו (שעוסקת בשיווק מזגנים ומוצרי חשמל, אבל שולטת גם באלקטרה נדל"ן) טיפסה ב-54%, אפריקה נכסים עלתה ב-46%, ואיי.די.או ובראק אן.וי טיפסו ב-30%.

מבני תעשייה שייכת לקבוצת כלכלית ירושלים, שבעל השליטה לשעבר, אליעזר פישמן מכר את מניותיו בה, כך שכיום בעלת המניות הגדולה בחברה האם היא סאמיט שבשליטת זוהר לוי. אפריקה נכסים שייכת לקבוצת אפריקה של לב לבייב, שנמצאת בימים אלה במגעים להסדר חוב שני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker