שערוריית טלדור נסגרה בפשרה - תשלם 3.3 מיליון שקל לפסגות וילין מבלי להודות באשמה

טלדור ו-16 נוספים נתבעו על ידי בית ההשקעות פסגות וילין לפידות לשלם 28 מיליון שקל בגין אחריותם לשערוריית הטעות בדו"חות בחברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אתמול (ז') נחתם הסדר פשרה בתביעה הייצוגית אותה הגישו פסגות וילין לפידות נגד חברת טלדור. טלדור ויתר 16 הנתבעים הסכימו לשלם 3.3 מיליון שקל לתובעים, וזאת מבלי להודות באשמה. ההסדר הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כאשר השופטת דרשה כעת לקבל את חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה.

שערוריית טלדור, בה אנשי החברה ניפחו את המלאי וגרמו לטעות של 49 מיליון שקל בדו"חות הכספיים, הובילה להליך לא שגרתי מצד המוסדיים. במאי 2016  הגישו בתי ההשקעות פסגות וילין לפידות, שהחזיקו בכ-21.7% ממניות החברה (מתוך כ-27.7% המניות המוחזקות על ידי הציבור, ש"א), תביעה נגזרת נגד טלדור; בעלת השליטה בה -  חברת DBSI; יוסי פחימה, שעד פיטוריו כיהן כמנהל חטיבת השירותים וסמנכ"ל טלדור; מירב גת, שעד פיטוריה כיהנה כמנהלת הכספים של חטיבת השירותים; ברק דותן, יו"ר החברה ושותף מנהל בה; והדירקטורים כיום ובעבר: יואל רוזנטל, אילן חורש, עפרה בראון, יובל לביא יודלביץ, גיל ליידנר, יהודית רוזנברג, אייל טוכמן, זאב בוטויניק, דורון ספיר ומנכ"ל החברה אריה רמיני.

מנכ"ל טלדור, אריה רימיני
מנכ"ל טלדור, אריה רימיניצילום: דן קינן

בתביעה דרשו החברות לקבל פיצוי של 28 מיליון שקל בגין הנזק שגרמו הדיווחים הכוזבים של החברה לציבור המשקיעים. כתב התביעה הסתמך על חוות דעת כלכלית לכימות הנזק אותה כתב שרון זאורבך מחברת MNS, שקבעה כי הנזק אשר נגרם למחזיקי המניות בטלדור כתוצאה מגילוי הפרט המטעה עמד על 2.48 שקלים למניה.

התובעים טענו כי "במשך שבע השנים האחרונות, על פי הודאת החברה, פירסמה טלדור דיווחים כוזבים לציבור וייצרה מצגי שווא, בהם היא הציגה תוצאות עסקיות טובות בהרבה מתוצאותיה העסקיות בפועל. אי ההתאמות יצרו מצג מטעה ביחס למצבה הפיננסי, וכדי לשקף נכונה את מצבה בפועל נדרשה מחיקה של 30% מההון העצמי בשיעור של עשרות מילוני שקלים".

בין שמות הנתבעים נעדר שמו של משרד רואי החשבון המבקש של החברה, קוסט פורר גבאי קסירר, שבמהלך שבע שנות ביקורת לא עלה על הטעות. התובעים הסבירו כי שקלו לצרף את הפירמה לרשימת הנתבעים, מאחר שהפגמים בדו"חותיה הכספיים של טלדור הם מהותיים והתרחשו לאורך זמן רב, עובדות המעלות חששות בנוגע לתפקודו של משרד רואי החשבון - אבל בשלב זה, הואיל ומדובר ביועץ חיצוני ולא באיש פנים או בעל שליטה ודרוש מידע נוסף, סברו כי אין מקום לצרף את המשרד כעת.

החברה העריכה בפני התובעים כי הפרטים המטעים בדו"חות נבעו משורה ארוכה של מעשים מכוונים שבוצעו על ידי פחימה וגת. התובעים מלינים על כך שעל אף שהתנהלותם התרמיתית של פחימה וגת נמשכה על פני תקופה ארוכה, אף אחד מהנתבעים לא גילה לציבור דבר אודות היות הדיווחים שקריים.

מכתב התביעה עלה כי אי ההתאמות בשווי המלאי בספרים למלאי בפועל במחסני החברה התגלה בעת שהחברה העתיקה את חושבה מפתח תקווה לחולון. עוד מתברר כי בעבר החברה חשדה בדבר אי התאמות במלאי אך הבדיקה שלה לא העלתה דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker