"לא מוסרי": גל מחאה נגד עסקת הראל-נובל

הראל מתכננת לרכוש 3.5% ממאגר הגז תמר מידי חברת נובל תמורת כ-400 מיליון דולר ■ אור-לי ברלב: "זו עסקה לא מוסרית"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשבת חשפנו ב-TheMarker כי חברת הביטוח הראל מתכננת לרכוש כ-3%-4% ממאגר הגז תמר, תמורת כ-400 מיליון דולר. מי שמבצעים את הרכישה הם עמיתי הראל בקופות הגמל, קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וכן חשבון הנוסטרו של החברה.

מי שהביע מורת רוח מעסקה זו היו פעילי מאבק הגז. ביום שני הם קיימו הפגנת מחאה מול משרדי הראל, הפגנה שצולמה והופצה ברשתות החברתיות וזכתה לעשרות אלפי שיתופים.

בשיחה עם אור-לי ברלב, ממובילות מאבק הגז, היא אמרה כי "זו עסקה לא מוסרית. כרגע מחירי הגז נמצאים בשיא. בעתיד כאשר מונפול הגז ייאלץ להוריד את המחיר, הם ישתמשו בתירוץ שהורדת מחיר הגז תפגע בפנסיונרים וככה לא ניתן להוריד אותו. העסקה הזאת מבטיחה כי מחיר הגז שמקבל הצרכן הישראלי ישאר גבוה".

ברלב הוסיפה עוד כי "אמנם ההפגנה החלה כחלק ממאבק הגז, אבל כאשר אנחנו הארנו את הזרקור על כך שמדובר בעסקה לא מוסרית, מה שראינו הוא שהיתה הצטרפות של הרבה מאד אנשים שהודיעו כי יש בכוונתם להעביר את החסכונות הפנסיונים שלהם מהראל. מנגד, אם המחיר ירד לרמה ריאלית, הפנסיות של הציבור יחתכו. כך או כך הציבור נדפק".

בעקבות כך קיבלה חברת הביטוח הראל לא מעט טלפונים של חוסכים שביקשו להעביר את החסכונות הפנסיונים שלהם לחברות ביטוח מתחרות. 

מי שעוד נידרשה לעסקה השבוע היא ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שכתבה כי "מעבר לעובדה שהעסקה מכניסה את אזרחי ישראל למסלול של פגיעה ודאית - או שמחירי הגז ויוקר המחיה יישארו גבוהים, או שהחיסכון הפנסיוני יפגע - קיימות בהסכם לפחות שתי תעלומות מהותיות בלתי מוסברות”.

התעלומה הראשונה, לפי יחימוביץ', היא כאמור האפשרות שמחיר הגז בחוזה עם חברת החשמל - החוזה המרכזי של המאגר - יירד בצורה מהותית. "ברור, אפוא, שהראל, ועמה המבוטחים והחוסכים, עלולים להפסיד במצב עניינים שכזה. האם הראל לקחה בחשבון והניחה, בעת העסקה, שהמחירים ירדו ב-25%? כיצד שוקללו ההנחות, והאם נבדקה הפגיעה הצפויה לחוסכים? ומה המשמעות הכלכלית של ירידת מחיר ב-25%?", נכתב.

התעלומה השנייה, לפי יחימוביץ', קשורה לירידת מחירים שעשויה להיות לאחר שקבוצת דלק תמכור את מאגרי כריש ותנין, כפי שמחויב במתווה הגז, ולאחר שיצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצה, ימכור את אחזקות דלק בתמר (31%). "אם שני סעיפים אלה יתקיימו, לא יהיה מחיר מקסימום לגז, ובהחלט ייתכן שבמקומו יבוא פרק פיקוח אחר, הכולל מחירים נמוכים יותר. האם בהראל היו מודעים לאפשרות זאת?", נכתב.

חברת הביטוח הראל סירבה להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker