היכונו למיתון בבריטניה, הרחבה כמותית והורדת ריבית בארה"ב

הבלתי אפשרי נהפך לכמעט ודאי - ובמקום העלאת ריבית עשוי הבנק הפדרלי להוריד אותה ■ אזהרות המיתון בבריטניה מתגשמות והולכות, והבנק המרכזי כנראה יוריד את הריבית וירחיב את היצע הכסף

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קרני, הזהיר את ציבור הבוחרים שזה עלול לקרות. כלכלנים אומרים שצריך להתכונן. 71% מהכלכלנים בסקר בלומברג שנערך לאחר ההצבעה במשאל העם על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט) מעריכים כי הכלכלה הבריטית תיקלע למיתון, בראשונה מאז 2009.

הרוב חוזים גם כי הבנק המרכזי יפעיל אמצעי תמרוץ, כולל הורדת ריבית ברבעון השלישי. במקביל, בארה"ב הסיכויים להעלאת ריבית כפי שהבטיחו ג'נט ילן וחבריה למועצת הבנק הפדרלי, נראים קלושים השנה.

לונדוןצילום: ODD ANDERSEN/אי־אף־פי

התחזית העגומה ניתנה בעקבות ההלם ממשאל העם ב–23 ביוני, שהשאיר את בריטניה תלויה באוויר לגבי יחסיה עם האיחוד האירופי, שותף הסחר העיקרי שלה. מנהיגי אירופה מתכוננים לפעול בקשיחות במשא ומתן על נסיגת בריטניה מהמועדון האירופי, ובפסגת הממשל הבריטי יש ואקום שמחמיר את הסנטימנט השלילי.

קרני הזהיר במאי כי הצבעה בעד יציאה עלולה להמיט על המדינה מיתון טכני - מה שמוגדר בתור שני רבעונים רצופים של ירידה בתוצר המקומי הגולמי. לדבריו, היה זה הסיכון המקומי הגדול ביותר ליציבות הפיננסית של בריטניה. למרות זאת, תמכו הבריטים בעזיבה ברוב של 52%.

רוב המשתתפים בסקר בלומברג צופים כי המיתון יתחיל כבר השנה. 37% מהמשתתפים צופים כי הריבית תרד ביולי, ו–56% - באוגוסט.

"יש בלאגן בבריטניה", אמר אלן מקייד, כלכלן ראשי במריון קפיטל בדבלין. "מי שיצטרך לנקות את הלכלוך שהשאירו הפוליטיקאים זה הבנק המרכזי. כנראה שקרני וחבריו יצטרכו ליישם חבילת תמריצים מונטרית לפני סוף השנה".

במחקר שפורסם לאחר משאל העם, היו גולדמן סאקס ובנק אוף אמריקה בין החוזים נסיגה כלכלית. לדברי הכלכלנים שם ההצבעה בעד עזיבה תגרע 2.5% מהתמ"ג במצטבר.

עם התפטרותו של דיוויד קמרון, ראש הממשלה, בעקבות ההצבעה, והמהומה בשורות מפלגת הלייבור שבה הפסיד המנהיג ג'רמי קורבין בהצבעת אמון, משקיעים ומשקי בית המבקשים רגיעה יישאו עיניהם יותר ויותר לקרני.

תוך שעות מההצבעה כבר יצא נגיד הבנק בנאום לציבור ואמר כי הבנק יתמוך במערכת הפיננסית והכלכלה לפי הצורך. בסקר בלומברג, בנוסף להורדת ריבית, הרוב צופה כי הבנק המרכזי יתחיל מחדש ברכישת נכסים. חצי מהמשתתפים בסקר חוזים כי יפעל להגדיל את האשראי במשק.

"כולנו מצפים למגמה שלילית בהשקעות, אולם השאלה היא מה יקרה לצרכנים", אמר ג'ייקוב נל, כלכלן בריטניה ראשי במורגן סטנלי. "לפני המשאל, הצריכה החזיקה מעמד יפה. ואולם, קשיים בשוק יפגעו בצרכנים ויגרמו כך למיתון מלא". הצמיחה הואטה ממילא לפני ההצבעה, ל–0.4% ברבעון הראשון, לעומת 0.6% ברבעון הקודם.

"הבנק הפדרלי ממולכד עכשיו"

מעבר לים, בארה"ב, סוחרי האג"ח הראשיים שפועלים מול הבנק הפדרלי - שידועים כחזאים הטובים ביותר של הריבית בארה"ב - מעריכים עתה כי יש סיכוי גבוה יותר להורדת ריבית בפגישות הבאות של הבנק הפדרלי. הסיכוי להעלאת ריבית לפני 2018 נמוך מ–50% כעת.

זהו שינוי גדול בתחזית למדיניות הבנק הפדרלי, בעקבות הנפילה החדה במחירי הסחורות והמניות, והעלייה במחירי האג"ח והדולר לאחר הצבעת הברקזיט בבריטניה. ציפיות האינפלציה בארה"ב ירדו ועמן גם תחזיות הצמיחה המקומיות והגלובליות.

"השוק מתמחר הסתברות של ממש שהבנק הפדרלי יוריד את הריבית בחודשים הבאים", אמר ארון קוהלי, אסטרטג אג"ח 
ב–BMO קפיטל מרקטס בניו יורק . "הבנק הפדרלי ממולכד עכשיו, כך שהשוק לא מאמין שתהיה העלאת ריבית לפני אמצע 2017".

יש עוד אינדיקציה לאפשרות להורדת ריבית: התשואות על החוזים העתידיים על ריבית הבנק הפדרלי, שבאמצעותן אפשר להמר על הריבית, מראות כי הריבית האפקטיבית ביום שני היתה 0.41%, ותרד ל–0.35% בדצמבר. אופציות על החוזים על יורו־דולר, הנגזר הנסחר ביותר בעולם, מאותתות על סיכוי של 25% להורדת ריבית עד ספטמבר. לפני חודשיים המחירים אותתו על העלאת ריבית עד סוף השנה בוודאות מלאה.

בסביבה כזו, התשואות על אג"ח ממשלתיות יורדות. הן משמשות מקלט בטוח למשקיעים, ועתה התשואה שלהן ל–10 שנים היא 1.47%, לא רחוק מהשפל של 1.379% ביולי 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker