שלי אפלברג
שלי אפלברג

ב-7 ביוני חתמו הבנקים הנושים של נוחי דנקנר על הסדר חוב עמו. ממסמכי ההסדר שצורפו באחרונה כנספח לבית המשפט עולה כי חובות דנקנר לבנקים הסתכמו ביום החתימה ב-509.1 מיליון שקל. גם שווי נכסיו מפורט בהסדר, והוא מוערך ב-33 מיליון שקל בלבד. דנקנר אמור להביא כסף ממקורות חיצוניים, בעיקר מהוריו כנראה, כדי לשלם לבנקים עד 70 מיליון שקל בשנה הראשונה שלאחר החתימה על ההסדר.

ההסדר נחשף עקב תביעתם של עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט לשמור חלק מהכספים שמעביר דנקנר לבנקים לטובת תביעות שמנוהלות נגדו בפרשיות הקשורות לקריסת אי.די.בי. מכל תשלום של דנקנר, יועבר לנאמנים של נושי אי.די.בי, המנהלים נגדו תביעה נגזרת, 20% מהסכום. ההסדר נחתם עוד לפני שהתקבלה הכרעת הדין במשפט הרצת המניות של דנקנר. ההכרעה תינתן ב-4 ביולי.

שווי הנכסים העיקריים שנותרו לנוחי דנקנר:
20 מיליון שקל - מחצית מבית מגורים בהרצליה פיתוח ותכולתו
4.8 מיליון שקל - ביטוח מנהלים
שונות - 700 אלף שקל
400 אלף שקל - 50% מקרקע של 3.3 דונם בצומת בילו
5.3 מיליון שקל - חייבים שונים
1.5 מיליון שקל - חשבונות עו"ש בשני בנקים
600 אלף שקל - קרן השתלמות
סך הכל: 33.3 מיליון שקל

דנקנר שלט באי.די.בי באמצעות החברות הפרטיות גנדן וטומהוק. הסדר שנחתם עמו מספק פרטים נוספים על מצבת הנכסים והחובות שלו, ומעלה שאלות מטרידות באשר לאשראי העצום שניתן לו אישית בידי בנקים בישראל ובחו"ל. מהמסמכים עולה כי דנקנר קיבל מהפועלים, מזרחי טפחות וקרדיט סוויס הלוואות ב-2011–2012 בסך 190 מיליון שקל. במסמכי ההסדר מופיעה הלוואה שקיבל דנקנר ממזרחי טפחות ב–17 בדצמבר 2012 בסך 44.5 מיליון שקל. הלוואה זו ניתנה לשנתיים, והיא נושאת ריבית של 6.85%.

בדצמבר 2012 כבר ניהלה אי.די.בי אחזקות מגעים מול בעלי האג"ח שלה, ומצבו הפיננסי האישי של דנקנר לא איפשר לו להחזיר חובות לבנקים. דובר מזרחי טפחות הגיב לכך אתמול: "ההלוואה מדצמבר 2012 היא יתרת הלוואה שניתנה לו שנים קודם לכן בסכום גבוה יותר".

סך כל החוב של דנקנר למזרחי הוא 66.2 מיליון, ושיעורו הוא כ-13% מיתרת חובות לבנקים.

מהמסמכים עולה עוד כי ביוני 2012, שלושה חודשים לפני שלאי.די.בי אחזקות הוצמדה הערת עסק חי, העניק קרדיט סוויס השווייצי לדנקנר הלוואה של 14 מיליון דולר. באותם ימים דנקנר נחשב בעל עניין בבנק, בשל העובדה כי כור שבשליטת אי.די.בי החזיקה 3.3% ממניותיו. אי.די.בי גם היתה מושקעת (דרך כלל ביטוח) בקרנות השקעה של קרדיט סוויס. דנקנר נעזר בכסף שקיבל כדי לרכוש מניות אי.די.בי בשוק. החוב הכולל של דנקנר לקרדיט סוויס נותר כ–50 מיליון שקל. בקרדיט סוויס סירבו להתייחס לידיעה.

רוב החוב של דנקנר, 148 מיליון שקל, הוא לבנק הפועלים. החוב נוצר בכמה הלוואות: הראשונה ניתנה לטומהוק במארס 2009, בסכום של 6 מיליון דולר; הלוואה נוספת, של 30 מיליון שקל בריבית מזערית של פריים פלוס 0.1%, ניתנה לטומהוק בינואר 2011 ללא ביטחונות ועם ערבות של דנקנר; אז קיבל דנקנר עוד הלוואה פרטית של 50 מיליון שקל בריבית פריים פלוס 0.1%, שאותה היה צריך להחזיר עד אוגוסט 2015; באוגוסט 2001 קיבל דנקנר מהפועלים הלוואה של 44.6 מיליון שקל בריבית פריים פלוס 0.1%.

החובות הנוספים של דנקנר ניתנו לו בהלוואות בשנים מוקדמות יותר. לדנקנר נותרה יתרת חוב של 136 מיליון שקל ללאומי, 99 מיליון שקל לדיסקונט ו-10 מיליון שקל לבנק אגוד. החזר החוב לבנקים יעשה לפי פרופורציות החוב לכל אחד (פארי פסו). למעשה, החובות של דנקנר לבנקים היו גבוהים יותר, אבל הבנקים דרשו ממנו בהסדר רק את החובות שהיו מגובים בערבות אישית.

פירוט הלוואות אישיות שניתנו לדנקנר מהבנקים

חשיפת מסמכי ההסדר של דנקנר והבנקים התאפשרה בזכות פעולות אקטיביות של עו"ד נאור וגרשט. באוגוסט 2014 שיכנעו השניים את שופטת בית המשפט הכלכלי בתל אביב, רות רונן, להעניק להם צווי עיקול על נכסיו הפרטיים של נוחי דנקנר. המהלך הוביל לכך שהבנקים הסכימו שמכל תשלום שישלם להם דנקנר בעתיד יועברו 20% לקופת נאמנות, שתנוהל לטובת נאמני הסדר החוב של אי.די.בי, עו"ד חגי אולמן ואייל גבאי. זאת, עד לסכום כולל של 40 מיליון שקל. הסכומים שיופרשו אמורים לשמש תשלום, אם דנקנר יאולץ להחזיר דיווידנדים שחילקה לו אי.די.בי בעבר.

בהסדר של דנקנר עם הבנקים נקבעו גם מועדי התשלום החלים עליו. דנקנר יידרש לשלם 150 מיליון שקל בתוך חמש השנים, מהם 70 מיליון בשנה הראשונה לחתימת ההסדר. תשלום ראשון בסך 30 מיליון שקל יצטרך דנקנר לשלם מיידית. פירעון סכום זה, על פי ההסדר, אמור להתבצע בידי צד ג'. יש להניח כי מדובר באביו של נוחי דנקנר, יצחק דנקנר. 10 מיליון שקל נדרש דנקנר לשלם לאחר חצי שנה, ועוד 30 מיליון שקל לאחר 12 חודשים. התשלום השני של דנקנר הוא לאחר שלוש שנים בסך 20 מיליון שקל. תשלום שלישי בסך 60 מיליון שקל הוא יידרש לשלם לאחר חמש שנים. בהסדר הבנקים התעקשו כי ייכתב שדנקנר נדרש לשלם את כל חובותיו עד תום. לפיכך, הבנקים דורשים לקבל 30 מיליון דולר נוספים אם הונו העצמי של דנקנר יגדל. דנקנר אמור לשלם את חובותיו עד יום מותו, ואם ילך לעולמו נקבעו תנאים לתשלום החוב גם מתוך עיזבונו.

פירוט החובות של נוחי דנקנר לבנקים

בהסדר יש פירוט של מצבת נכסיו, שמסתכמים בכ-33 מיליון שקל בלבד - 6% מחובו. הנכס העיקרי של דנקנר הוא מחצית מהבעלות על ביתו בהרצליה פיתוח, שמוערך ב-40 מיליון שקל. מלבד הבית יש לדנקנר גם תוכניות חיסכון פנסיוניות בסך 5.9 מיליון שקל. בחשבונות הבנק של דנקנר ואשתו היו בינואר 2014 כמיליון שקל. מאז קיבל דנקנר חזרה הלוואה של 2.3 מיליון שקל, וכיום יש לו בחשבונות הבנק כ-1.5 מיליון שקל. נכסים נוספים שלו הם 50% מקרקע של 3.3 דונם בצומת ביל"ו שמוערכת ב-430 אלף שקל וקרקע חקלאית בגבעת עדה בשווי של 100 אלף שקל.

נכס נוסף של דנקנר הוא הלוואות שהעניק בכ-5.3 מיליון שקל. הלוואה אחת של 4.5 מיליון שקל ניתנה בידיו בפברואר 2012. בעבר פורסם כי במועד זה נתן דנקנר הלוואה של 8 מיליון שקל לאיתי שטרום, שנאשם גם הוא במשפט הרצת המניות של אי.די.בי. חלק מהלוואה זו הוחזר. עוד עולה מההסכם כי לדנקנר חובות נוספים לשני גורמים פרטיים, בסך 20 מיליון שקל ו-39 מיליון שקל. דנקנר הצהיר כי המלווה השני מחל לו על חובו, והוא ממשיך לפעול מול המלווה הראשון במטרה לבטל את חובו או להקטינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker