דודי ויסמן במו"מ לצירוף חברת דן כשותפה בשליטה בסונול

חברת התחבורה אמורה לרכוש 50% ממניות סונול לפי שווי חברה של 364 מיליון שקל כלומר שווי זהה לפיו נרכשה סונול על ידי וויסמן מידי קבוצת עזריאלי לפני חודשיים

יורם גביזון

דודי ויסמן, שרכש את הבעלות המלאה בחברת סונול, מנהל מו"מ עם חברת התחבורה דן על צירופה כשותף לשליטה בסונול. על פי מבנה העסקה המתגבש אמורה חברת דן לרכוש 50% ממניותיה של סונול לפי שווי חברה של 364 מיליון שקל לסונול - כלומר שווי חברה זהה שלפיו שבו רכש וייסמן רכש במחצית אפריל 2016 את הבעלות המלאה בחברת סונול מקבוצת עזריאלי.

ויסמן קיבל בשבוע שעבר את אישור רשות ההגבלים העסקיים לרכישת סונול. הרכישה מומנה בין השאר בהלוואה של 97 מיליון שקל שויסמן קיבל מעזריאלי והובטחה בשעבוד על כל מניותיה של סונול.

דודי ויסמן
דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

ויסמן מחזיק בעקיפין ב-10.6% ממניותיה של אלון ישראל, שהיא בעלת השליטה בחברת אלון רבוע כחול (72.7%9) שמחזיקה ב-63% ממניותיה של חברת דור אלון המתחרה בסונול. אלון ישראל אמורה למכור את כל החזקתה בחברת אלון רבוע כחול למוטי בן משה תמורת 115 מיליון שקל ובכך תסתיים ההחזקה הבו זמנית של ויסמן בשתי חברות אנרגיה.

חברת דן, שהוקמה ב-1945, מפעילה שירותי תחבורה ציבורית בגוש דן באמצעות 1,296 אוטובוסים והחל במאי 2015 את התחבורה הציבורית בצפון הנגב. החברה מובילה 17 מיליון נוסעים מידי חודש.

מבקר המדינה פרסם בינואר 2015 דו"ח ביקורת חריף נגד החברה שבו כתב שהחברה קיבלה סובסידיה בסכום מצטבר של 3.6 מיליארד שקל בין השנים 2004 ל-2011 בתמורה להתחייבות להתייעל ולחסוך בהוצאותיה.

המבקר מצא בין השאר שהמדינה ויתרה במאי 2007 על אופציה לקבל 25% ממניות דן ומכרה אותה לדן לפי שווי חברה של 400 מיליון שקל. דן הקצתה 10% ממניותיה לעמיקם בן צבי, איתו חתמה דן על הסכם לשותפות בפיתוח נדל"ן שבבעלותה ופנחס רוטנברג שייצג את חברת מאן שהיתה ספק האוטובוסים הבלעדי של דן במשך עשרות שנים.

בכך הפרה דן את התחייבותה להנפיק מניות למשקיע אסטרטגי שאינו קשור לדן. המבקר מתח ביקורת קשה על דן שמימנה את החברות הבנות בסכום של 121 מיליון שקל ונתנה להן ערבויות בסכום שהגיע ל־684 מיליון שקל ביוני 2012. עוד נמצא שהפעילות המשפטית של החברה רוכזה בידי עורך דין שהוא בן דודו של מנכ"ל החברה וש־30% מהפריטים שרכשה החברה נרכשו מספק יחיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker