השופט כבוב דחה ייצוגית נגד החברה לישראל

השופט קיבל את הטענה שלפיה נפלו כשלים בעבודת ועדה של הדירקטוריון שניהלה מו"מ על השקעה של 200 מיליון דולר בצים

יורם גביזון
יורם גביזון

חאלד כבוב, שופט המחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי, דחה אתמול את תביעתו של דב קראוסקופף, בעל מניות בחברה לישראל, נגד החברה לישראל והדירקטורים פרופ' גדעון לנגהולץ, עודד דגני, זהבית כהן ומיכאל בריקר, ואת בקשתו להכיר בה כתביעה ייצוגית.

כבוב דחה את התביעה, לאחר שלטענתו התובע כשל בניסיונו להוכיח שהחברה לישראל היתה יכולה לקבל עסקה טובה יותר אלמלא נפלו פגמים בעבודתה של הוועדה המיוחדת שמינה דירקטוריון החברה כדי לנהל משא ומתן על השקעה בחברת צים תמורת הזרמה של 200 מיליון דולר. כבוב קבע כי התובע, שיוצג על ידי עורכי הדין שלומי מושקוביץ, יניב סטיס, איתן חיימוביץ' ונתי פולינדר, לא הוכיח את קיומו של קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לטענתו לבעלי המניות של החברה לישראל לבין הכשלים שנפלו בעבודת הוועדה המיוחדת.

השופט כבובצילום: דניאל בר און

למרות דחיית התביעה פסק כבוב שהחברה לישראל תשלם לתובע הוצאות משפט ושכר עורכי דין בסכום של 250 אלף שקל, והסביר זאת בכך שבמקרים שבהם התובע מביא במסגרת התביעה לחשיפת פגמים וכשלים בפעילותן של חברות ציבוריות רבות־השפעה עבור המשק הישראלי כמו החברה לישראל - יש טעם למנוע ממנו הפסד כספי שנובע מהגשת התביעה, גם אם נדחתה.

דב קראוסקופף טען בתביעתו, שאישור הסדר החוב בצים על ידי ועדה מיוחדת ובלתי תלויה שהוקמה לשם כך על ידי דירקטוריון החברה לישראל, נעשה תוך חריגה מהרשאה שניתנה לדירקטוריון על ידי אסיפת בעלי המניות; זאת משום שהתנאי לאישור ההסכם שהיה הסרת המגבלות על המסחר במניות צים, כפי שהוצג ואושר באסיפת בעלי המניות - לא התקיים.

אישור האסיפה מבוטל

כבוב דחה את התביעה, למרות שקיבל חלק מטענות התובע ועורכי דינו. כך למשל קבע כבוב שהתנאי המתלה שנקבע בדו"ח העסקה והיה הבסיס להשקעה של 200 מיליון דולר שביצעה החברה לישראל תמורת 32% ממניות צים לא התקיים, ולכן אישור האסיפה הכללית לחלקה של החברה לישראל בהסדר החוב של צים מתבטל.

עוד קבע כבוב, כי "עולים ספקות לא קלים ביחס לנאותות ההליך שקיימה הוועדה המיוחדת בכל הנוגע למשא ומתן בעניין מניית הזהב של המדינה". כבוב קיבל גם את הטענה שהתקיימו ניגודי עניינים בעבודת שלי תשובה וחברת טריגר פורסייט שנשכרו על ידי הוועדה המיוחדת כיועץ כלכלי, 
וזאת למרות שעל יועציה של הוועדה המיוחדת להיות בלתי תלויים בבעל השליטה.

כבוב הזכיר כי פרופ' גדעון לנגהולץ, יו"ר הוועדה המיוחדת של הדירקטוריון, העיד כי לא ידע שמשרד בריטמן אלמגור זהר ושות', שהיא החברה האם של טריגר פורסייט מעניק שירותי ייעוץ לחברה לישראל ולבעל השליטה בחברה. לא זו בלבד, הוועדה לא בדקה את אי התלות של היועץ הכלכלי וזאת על אף שבמסגרת חוות הדעת הכלכלית שקיבלה הוועדה המיוחדת משלי תשובה וטריגר פורסייט נכתב מפורשות: "הלקוח אישר כי ידוע לו שבריטמן אלמגור זהר ושות' מעניקה שירותי ייעוץ בתחומים שונים לחברה לישראל, לבעלי השליטה בחברה וגו'".

כבוב מזכיר פגם אחר בעבודת הוועדה והוא ש"משרד גורניצקי ושות', שהם עורכי הדין של החברה לישראל ושל בעלי השליטה בה, לא רק שנכחו ברבים מישיבות הוועדה המיוחדת אלא גם היו לתפישת הוועדה חלק מהצוות המשפטי המייעץ לה; כלומר הוועדה קיבלה ייעוץ משפטי שהינו במובהק תלוי בבעל השליטה, תוך שבכך נפגעת עצמאותה ויכולתה לייצג את טובת החברה באופן בלתי תלוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker