אחרי גיוס של מיליארד שקל לקרן - פסגות מעלה דמי ניהול ומוחקת את ההיסטוריה

מתוך סכום הגיוס, 12.4% משתייכים לתת-קטגוריה הגדולה ביותר: קרנות 90/10, שמחויבות על פי מדיניות ההשקעות להחזיק 90% באג"ח ו-10% במניות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי פסגות. בית ההשקעות חייב לבנקים חצי מיליארד שקל צילום: דודו בכר

תעשיית קרנות הנאמנות מנהלת נכסים בסך 215.8 מיליארד שקל. את החלק הגדול מתוך הנכסים האלה תופס ענף קרנות האג"ח הכללי עם שיעור של 31.6%. קרנות נאמנות אלה שומרות על רכיב של אג"ח של 70%–90% מהנכסים, ואילו היתרה מושקעת במניות.

רכיב האג"ח לא מחויב להיות רק אג"ח של המדינה, אלא גם אג"ח של חברות, כך שבתוספת המניות ניתן לקבל במסווה של קרן אג"ח (לכאורה סולידית) קרנות שיש בהן לא מעט סיכון. כל זה לא הפריע לחברות הקרנות לגייס לקרנות אלו 68 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, 12.4% משתייכים לתת־קטגוריה הגדולה ביותר: קרנות 90/10. אלו קרנות שמחויבות על פי מדיניות ההשקעות להחזיק 90% באג"ח ו–10% במניות. לכאורה, מדובר בתיק השקעות סולידי. מאחר שמדובר באפיק גיוס מאוד פופולרי בקרב יועצי ההשקעות, חברות של קרנות הנאמנות משתדלות למצוא גימיקים חדשים כדי לשמור על רמת העניין והגיוסים באפיק זה. כך חשבו בבית ההשקעות הגדול בישראל פסגות על גימיק חדש לאפיק זה.

הרעיון היה פשוט: שמירה על תיק של 90/10 והגבלת המח"מ של האג"ח. כך יתאפשר לבדל את הקרנות מתוך כלל הקטגוריה. והרי מה טוב יותר בתקופה כזו מיועץ השקעות שיידע כי יש מי ששומר עליו? כך הוקמה הקרן פסגות אג"ח מנוהלת בסוף 2014. תחילה הסתכמו דמי הניהול ב–0.75%. ואולם, בתוך פחות משבוע מרגע שהקרן הושקה הופחתו דמי הניהול ל–0.52%, ולקראת סוף פברואר הם הופחתו ל–0.48%. כלומר, קצת יותר מעמלת ההפצה שמשלמים מנהלי הקרן לבנק.

הרבעון הראשון של 2015 היטיב עם הקרן, והיא הניבה למשקיעים תשואה של 5.8%. "את התשואה הטובה השיגו בפסגות בזכות השקעה באג"ח קונצרניות", הסביר מקורב לקרן. מאחר שמדובר בתשואה מאוד גבוהה בזמן קצר, הדבר מעורר עניין בקרב היועצים. בפסגות קלטו את העניין, ומיהרו לבוא לקראת היועצים ולהוריד את דמי הניהול ל–0.37% (ב–16 במארס 2015). לאור הביצועים הבינו בפסגות כי חשוב להוריד סיכונים. הדרך הקלה היתה שינוי מדיניות לא מהותי בקרן, וקביעה שהיא מוגבלת למח"מ של עד שלוש שנים. קרנות שמבצעות שינוי מהותי מחויבות בדיווח פרטני למשקיעים, בעוד שינוי מדיניות לא מהותי מחייב רק פרסום בבורסה. כך החלו לזרום לקרן כמיליארד שקל.

מערכות הדירוג בבנקים פועלות על בסיס של תחילת השנה, ולכן מנהלי הקרנות רואים חשיבות רבה ביציאה עם מרכולתם בדיוק בתחילת השנה, אחרת הם לא יהיו מדורגים בבנקים. אז מה עשתה הקרן ב–12 החודשים האחרונים? היא הניבה למשקיעים בה תשואה אפסית של 0.2%. זאת לעומת תשואות של 1.1% ו–0.5% בחלק מהקרנות המתחרות. יש חמש קרנות שבחרו בקטגוריה של מח"מ עד 3, ופסגות נמצאת ברף התחתון - שכן יש קרן מתחתיה שהניבה תשואה שלילית של 0.5%.

אם לא די בכך, הרי שמנהל הקרן החליט לבצע שינויי מדיניות מהותי כהגדרתו. שינויי מדיניות כזה ימחק את ההיסטוריה של הקרן. בפסגות החליטו לבצע שני שינויים: הראשון הגדלת אחוז האחזקה במט"ח לרמה של יותר מ–10% ועד 30%. השני הוא לא להגביל את הקרן באחזקה בניירות ערך חוץ. שינוי כזה מחייב את הקרן להיסחר בימי שני־חמישי במקום ימי ראשון־חמישי. ולקינוח החליטו להעלות את דמי הניהול ל–0.59%.

מפסגות נמסר בתגובה: "כדרכה, פסגות פועלת כדי לנהל עבור ציבור לקוחותיה את הקרנות הטובות והמתאימות ביותר. השינוי שנעשה נועד להרחיב את מגוון אפשרויות ההשקעה של הקרן גם לניירות ערך הנסחרים בחו"ל. בסביבה הכלכלית הנוכחית, הגדלת יכולת גמישות מנהל הקרן ואפשרות לפיזור רחב בארץ ובחו"ל, מקבלים משנה חשיבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker