הבינלאומי השלים גיוס של 580 מיליון שקל באג"ח COCO; הריבית ירדה

במהלך שלב המכרז הציבורי שנערך היום נרשמו ביקושים של כ-106 מיליון שקל, מתוכם נענה הבנק להזמנות בסכום של 80 מיליון שקל ■ בעקבות הביקושים ירדה הריבית הסופית בהנפקה מ-2.85% בשלב המוסדי ל-2.8%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הנפקת האג"ח מסוג COCO של הבנק הבינלאומי הסתיימה הערב בהצלחה. במהלך שלב המכרז הציבורי שנערך היום (ה') נרשמו ביקושים של כ-106 מיליון שקל, מתוכם נענה הבנק להזמנות בסכום של 80 מיליון שקל. בעקבות הביקושים ירדה הריבית הסופית בהנפקה מ-2.85% בשלב המוסדי ל-2.8%. בסה"כ גייס הבנק 580 מיליון שקל.

בכך מצטרף הבינלואמי לבנקים לאומי, מזרחי-טפחות וירושלים שביצעו הנפקה ראשונה של אג"ח מסוג COCO. במהלך השלה במוסדי שנערך מוקדם יותר השבוע נרשמו ביקושים של כ-630 מיליון שקל. על רקע זאת, הבנק - שבשליטת צדיק בינו ומשפחת ליברמן האוסטרלית ובניהולה של סמדר ברבר צדיק - החליט להגדיל את היקף הגיוס מ-400 ל-500 מיליון שקל.

אג"ח CoCo הן נייר ערך "היברידי", המשלב תכונות של אג"ח ומניה. לפי תקנות באזל 3, הנייר מוכר בידי הפיקוח על הבנקים כהון ברובד שני שנחות מהון הליבה — הרובד הראשון המורכב בעיקר מהון המניות. באמצעות הנפקות של אג"ח CoCo הפיקוח מעביר חלק מהסיכון הגלום במאזנים של הבנקים לציבור החוסכים. האג"ח כוללות מנגנון ייחודי לספיגת הפסדים, כלומר, במקרה של הפסדים מתחת לרף מסוים, האג"ח יימחקו מחיקה חלקית או מלאה.

סמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבינלאומי
סמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבינלאומי צילום: מוטי מילרוד

ספיגת ההפסדים באג"ח של הבינלאומי תיעשה במקרה שבו יחס הון הליבה של הבנק יירד מתחת לסף של 5%, או במקרה שהפיקוח על הבנקים הורה על כך, לנוכח הידרדרות חמורה במצב הבנק. הבינלאומי מחזיק עודף משמעותי של הון עצמי ביחס לטריגר המוגדר למחיקה (5%, כאמור), כך שלצורך הגעה לטריגר נדרש הפסד של 50% מהון הבנק – כלומר הפסד של 3.7 מיליארד שקל נטו. עם זאת, הבנק יכול להחליט להשיב למחזיקים את סכומי הקרן שנמחקו, אם טרם עברו 15 שנים מההנפקה או במקרה שיחס ההון המזערי של הבנק, לפני ההשבה ואחריה, עולה על היחס המינימלי שהפיקוח קבע לבנק באותה עת.

האג"ח של הבינלאומי, שדורגו ברמה של A+ ממעלות, יהיו סחירות בבורסה. הריבית על האג"ח משולמת פעם בשנה. במידה ולא ימומש מנגנון ספיגת ההפסדים, יבוצע עדכון ריבית לאחר 5 שנים על פי התשואה הממשלתית לאג"ח במח"מ (משך חיים ממוצע) דומה, ובתוספת המרווח שיקבע בהנפקה. פירעון הקרן ייעשה בתשלום אחד בתום 10 שנים, עם אופציה לפירעון מוקדם בתום 5 שנים ממועד ההנפקה. בהנחה של פירעון מוקדם – מח"מ הסדרה הוא 4.7 שנים.

מלבד הבינלאומי עד כה הנפיקו אג"ח מסוג CoCo גם הבנקים לאומי, בהיקף של 926 מיליון שקל ומזרחי טפחות בהיקף של 600 מיליון שקל. גם בנק ירושלים הנפיק באחרונה אג"ח בהיקף של עד 130 מיליון שקל, כך שלאחר השלמת הגיוס של הבינלאומי, היקף אג"ח CoCo המונפקות יגיע לכ-2.2 מיליארד שקל. הריבית על האג"ח הצמודות של הבינלאומי נקבעה כאמור על 2.85%. לשם השוואה, האג"ח השקלי של לאומי, בדירוג AA למח"מ של 4.2 שנים נסחר בשוק בתשואה לפדיון של 2.96%. האג"ח צמוד המדד של בנק ירושלים, בדירוג של BBB פלוס למח"מ של 4.6 שנים, נסחר בתשואה של 3.5%.

את ההנפקה של הבינלאומי הובילה לידר הנפקות, ובה השתתפו דיסקונט חיתום, מנורה, לאומי פרטנרס, ברק קפיטל, פועלים-אי.בי.אי, רוסאריו קפיטל, אקסלנס ואפסילון חיתום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום