מידרוג הפחיתה את הדירוג של קבוצת דלק; "הורדה לא מספקת בחוב הפיננסי"

הדירוג ירד לרמה של A2 – הנחשבת לבינונית-גבוהה; אופק הדירוג נותר "יציב" ■ מידרוג: "רמת החוב הנוכחית גוזרת יחס מינוף אשר להערכתנו אינו מפצה על היקף נמוך של דיווידנדים מחברות מוחזקות"

ערן אזרן
ערן אזרן

חברת דירוג האשראי מידרוג הפחיתה את דירוג החוב של קבוצת דלק בדרגה אחת, מרמה A1 לרמה של A2, כך דיווחה הערב (ד') הקבוצה, שבשליטת יצחק תשובה. אופק הדירוג נותר "יציב", להגדרתם. היום עלתה קבוצת דלק במסחר ב-4.5%.

בנימוקים להחלטת הדירוג כתבו כלכלני מידרוג כי "הורדת הדירוג הינה על רקע הערכותינו לשינוי בפרמטרים התואמים את הדירוג הקודם. מימושים אשר הערכנו כבעלי נראות גבוהה בטווח הקצר, טרם התממשו כפי שציפינו. אף כי אנו מוסיפים להעריך מימושים מהותיים בטווח הזמן הקצר בינוני - אלו יתרמו להערכתנו להורדה לא מספקת בחוב הפיננסי". ב-2015, החוב פיננסי של דלק עלה בכמיליארד שקל.

"רמת החוב הנוכחית גוזרת יחס מינוף אשר להערכתנו אינו מפצה על היקף נמוך של דיווידנדים מחברות מוחזקות, בהתחשב בלוח פרעונות החוב", נכתב. יחסי המינוף של דלק נאמד על ידי מידרוג ברמה של 45% חוב לעומת ערך הנכסים (LTV).

עוד כתבו במידרוג כי "ככל שהחברה תשלים בטווח הקצר בינוני מימושים מהותיים שעומדים על הפרק וביניהם הפניקס ו-IDE, אנו מעריכים כי תמורתם תשמש בין היתר להשקעות נוספות, חלוקת דיווידנד ומימון הגירעון השוטף, לצד קיטון מסוים בחוב; אולם, לא במידה שתשפיע על פרופיל הסיכון. בהתאם להנחות אלו, אנו מעריכים כי החברה תשמור על שיעור LTV בטווח 43%-48%".

מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ויצחק תשובה

במידרוג העריכו כי לאור אישור מתווה הגז, פיתוח המאגרים תמר ולווייתן יואץ בתקופה הקרובה, וכפועל יוצא יצריך משאבים נרחבים משותפיות הגז דלק קידוחים ואבנר (החברות הנכדות). ההשקעות הנדרשות "ימומנו בידי חלק מעודפי התזרים של מאגר תמר, על כן, כפי שהערכנו קודם, נראות התזרימים משותפויות הגז נותרה להערכתינו נמוכה מאוד ואיננו מעריכים קבלת תזרימים משמעותיים מהשותפויות בשנות התחזית", כתבו במידרוג.

את הרבעון הראשון של 2016 סיימה קבוצת דלק, המנוהלת על ידי אסי ברטפלד, ברווח נקי של 85 מיליון שקל - קיטון של 60% ביחס לרבעון המקביל ב-2015. הרבעון התאפיין בהפסד במגזר הביטוח (הפניקס), ובירידה ברווחים מפעילות אספקת הדלקים (דלק ישראל) ופעילות הרכב (דלק רכב). ואולם, החולשה קוזזה במלואה בפעילות הגז והנפט, שבה נרשם זינוק ברווחים על רקע גידול בכמויות הגז שנמכרו ממאגר תמר.

לאחר ההפחתה, דירוג החוב של מידרוג לקבוצת דלק מקביל לדירוג החוב הקיים של הקבוצה שניתן על ידי S&P מעלות (A).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker