החשד להונאת ענק בהיקף של 200 מיליון שקל: המשטרה ורשות המסים הטילו מגבלות על הפעילות בחלק מחשבונות הבנק של חברת ניכיון הצ'קים אס.אר אקורד
, כך דיווחה היום (ב') החברה לבורסה. הגבלת החשבונות נעשתה על רקע החקירה המתנהלת נגד בעל השליטה (81.7%), עדי צים, בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון, מס ומרמה. החקירה נהפכה אתמול לגלויה, לאחר ש-19 נעצרו בחשד למעורבות בהונאה.

SR אקורד הדגישה בדיווח למשקיעים כי יו"ר דירקטוריון החברה, יאיר פודים, והמנכ"ל אודי ניר, "פועלים כדי להחזיר את הפעילות בכלל חשבונות החברה ולהמשך פעילותה העסקית". עוד צוין בדיווח כי מלבד בעל השליטה, עובד נוסף בחברה - שאינו נושא משרה - נעצר במסגרת החקירה.  למרות ההודעה, מניית SR אקורד – שצנחה אתמול ב-41% - מתקנת כעת ב-9%.

עדי צים
עדי ציםצילום: עופר וקנין

רשות המסים עצרה אתמול 19 בני אדם בחשד לביצוע עבירות מרמה, מס והלבנת הון. אחד מהעצורים היה צים, לשעבר מבעלי רשת המזון כמעט חינם. הרשות ערכה בשעות הצהרים אתמול חיפוש במשרדי SR אקורד, במשרדים של חברות הקשורות לצים ובבתי החשודים; וכן אספה מסמכים והחרימה רכוש וחשבונות לצורך חילוט.

לפי החשד, מספר גורמים, חלקם עוסקים בתחום מתן שירותי כח אדם, ניפחו הוצאות של עובדים והפיצו חשבוניות פיקטיביות - וכך הוציאו כספים במרמה מהביטוח הלאומי וממשרד הכלכלה. אותם גורמים חברו לכאורה לבתי עסק למתן שירותי מטבע (צ'יינג'ים) על מנת להלבין את הכספים.  החברות שהוזכרו בדיונים בבית המשפט היו מוקד אריק, אמונים אבטחה ושירותים, בניר, ל.ש, בטר קלין וא.מ. לימא כמו גם חברת ניכיון הצ'קים הציבורית SR אקורד.

עם פרסום המעצרים, רשות ני"ע הפסיקה את המסחר במניית SR אקורד. בדיווח שפירסמה החברה בשעות הצהרים אתמול נכתב כי "החל משעות הבוקר נערכים חיפושים במשרדי החברה ובמשרדים של חברות הקשורות לבעל השליטה במסגרת חקירה כלכלית לרבות, בעניין הלבנת הון על ידי המשטרה ורשויות המס. למיטב ידיעת החברה, בעל השליטה בחברה ודירקטור בה, עדי צים, מצוי בחקירה".

אמש הוארך מעצרם של 18 חשודים בפרש, וכן מעצרו של צים הוארך עד ליום ראשון (26 ביוני). לפי החשד, חברות בשליטת צים שימשו מצע לביצוע עבירות מיסוי על ידי צדדים שלישיים, בידיעתו של צים. "עיינתי בחומר החקירה ונחה דעתי כי קיים חשד סביר שהחשוד מעורב בעבירות המיוחסות לו", ציין השופט רפי ארניה. "אוסיף כי מהחומר שבפני עולה כי יש בסיס לחשדות כנגד החשוד וכי אין המדובר ב'הפרחה' סתם לחלל האוויר. מהחומר עולה לכאורה כי קיימת מעורבות של החשוד בעבירות המיוחסות וכי עומקה והיקפה צריכים עוד להתברר".

מעצרם של חמישה חשודים נוספים הוארך עד יום ראשון ובהם איציק וזנה, ערן וזנה, לביא שטרן ויקיר יחזקאל. מעצרם של 11 חשודים הוארך עד יום חמישי הקרוב (ה-23 ביוני) ובהם מירן ביתן, אבי עטיאס, יעקב לוי, יבגני רפאלוב, אבנר חי, בדיר חמודי, אלי טל ועיסא אל צוח. שי כהן שוחרר בתנאים מגבילים  אך לאחר שהמדינה ערערה על כך לבית המשפט המחוזי מעצרו הוארך עד יום ראשון, וחשוד אחר מאושפז בבית חולים ולכן מעצרו הוארך עד היום. לחשודים מיוחס (כל אחד לפי חלקו) חשד לביצוע עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, עבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות על חוק המע"מ ועבירות על פקודת מס הכנסה ועבירות של זכויות עובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker