מכירת ויזה אירופה תניב לדיסקונט, הבינלאומי ולאומי עד 900 מיליון שקל

בעסקה צפויה ויזה העולמית לרכוש בחזרה את ויזה אירופה ב-21.2 מיליארד יורו ■ בנק לאומי, המחזיק ב-80% מחברת לאומי קארד, חבר באופן ישיר בוויזה אירופה ■ דיסקונט והבינלאומי מחזיקים במניות כאל, החברה בוויזה אירופה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

הבנקים לאומי, דיסקונט והבינלאומי דיווחו לבורסה אתמול כי יקבלו עד 900 מיליון שקל בעקבות השלמתה הצפויה של עסקת הענק, שעליה דווח לראשונה בנובמבר 2015 - קונצרן ויזה העולמי ירכוש בחזרה את ענקית כרטיסי האשראי ויזה אירופה תמורת כ–21.2 מיליארד יורו.

לאומי, המחזיק ב–80% מחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, חבר באופן ישיר בוויזה אירופה; דיסקונט והבינלאומי מחזיקים במניות כאל (ב–71.8% 
וב–28.2% בהתאמה) החברה בוויזה אירופה. התמורה תכלול תשלום לשלושת הבנקים במזומן ובמניות של ויזה העולמית, וכן עשויה לכלול תמורה עתידית המותנית בעמידה ביעדים, שתשולם בעוד כשנתיים. לאומי ציין בדיווח כי הוא בוחן בימים אלה את ההשפעה של העסקה על תוצאותיו הכספיות לרבעון השני של 2016.

טום האוטון (מימין), מהנהלת ויזה אירופה, ועודד סלומי, מנכ"ל ויזה אירופה בישראל
טום האוטון (מימין), מהנהלת ויזה אירופה, ועודד סלומי, מנכ"ל ויזה אירופה בישראלצילום: רמי זרנגר

שותפתו של לאומי בלאומי קארד היא ענקית הנדל"ן קבוצת עזריאלי, המחזיקה ב–20% מלאומי קארד ובכ–5% מבנק לאומי. מכיוון שמי שחבר בוויזה אירופה הוא הבנק, ולא לאומי קארד, עזריאלי בודקת בימים אלה אם מגיעה גם לה תמורה בגין אחזקתה בלאומי קארד. קבוצת עזריאלי, שנכנסה להשקעה בלאומי קארד ב–2008, מורווחת על השקעה זו בכ–86% (כ–11% בשנה), והיא עשויה להצטרף לבנק לאומי בעת מכירת לאומי קארד. זאת, בעקבות המלצות ועדת שטרום להגברת התחרות באשראי הצרכני בעניין הפרדת הבעלות על חברות כרטיסי האשראי מהבנקים הפועלים ולאומי.

דיסקונט, המנוהל על ידי לילך אשר־טופילסקי, והבינלאומי, המנוהל על ידי סמדר ברבר־צדיק, דיווחו כי כאל תקבל עד 103 מיליון יורו (כ–446 מיליון שקל) - מתוך זה כ–71 מיליון יורו במזומן (כ–307 מיליון שקל) וכ–26 מיליון יורו במניות שיומרו למניות של ויזה אינק (Visa inc) אשר יהיו חסומות לתקופה מסוימת.

כמו כן, ציינה כאל כי התמורה הכוללת הצפויה להתקבל על ידה תסתכם ב–71 מיליון יורו במזומן וכ–26 מיליון יורו במניות, שיומרו למניות של ויזה אינק אשר ייחסמו לתקופות כפי שהוגדר במסמכי ויזה אירופה. כמו כן אמורה להתקבל תמורה נוספת של כ–6 מיליון יורו (כ–26 מיליון שקל) במזומן כאשר יתקיימו תנאים מסוימים. עדיין לא נקבע כמה מתוך התמורה יקבל דיסקונט וכמה הבינלאומי.

עד 103 מיליון יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker