רואי החשבון של החברה החשודה בהונאה - ביקרו גם את הדו"חות של ענבל אור ואורן קובי - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רואי החשבון של החברה החשודה בהונאה - ביקרו גם את הדו"חות של ענבל אור ואורן קובי

הדו"חות הכספיים של SR אקורד מבוקרים על ידי משרד שטיינמץ-עמינח, שבו שותף ראם עמינח - שהיה עד לא מכבר היועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון

71תגובות
ראם עמינח
קובי קנטור

משרד רו"ח שטיינמץ-עמינח ושות' הוא המשרד שמבקר את דו"חותיה הכספיים של SR אקורד, החברה הציבורית שלפי החשד שימשה כפלטפורמה להבנת הון. אחד מבעלי שטיינמץ עמינח ושות' הוא ראם עמינח, בעלה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, ומי שהיה עד ל-2004 היועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון.

שמו של משרד רו"ח שטיינמץ-עמינח נקשר באחרונה גם לשתי פרשות שהתפוצצו: שטיינמץ-עמינח הוא המשרד שערך גם את הדו"חות הכספיים של אור סיטי, חברת הנדל"ן בבעלות ענבל אור. המשרד שספג ביקורת נוקבת לאחר שהתברר כי הדו"חות שערך לא שיקפו באופן נאות את המצב הכספי האמיתי של אור סיטי.

בנוסף, המשרד ערך את הדו"ח הכספיים של אדמה, חברת הנדל"ן הפרטית בבעלות אורן קובי, שנמצאת בהליך של חדלות פירעון. בדיעבד, הסתבר שהדו"ח הכספי של אדמה ל–2015, שנערך והוגש במארס השנה, לא שיקף כראוי את מצבה הכספי של החברה, כך שרואי החשבון מהמשרד החליטו שיש מקום לערוך דו"ח כספי מבוקר חדש. בהקשר זה השופט אורן אורנשטיין ציין כי "מדובר במקרה חריג של עריכת דו"ח כספי מבוקר חדש זמן קצר לאחר הדו"ח הקודם שמתחייב מטעמים שאינם שוליים".

יודגש כי ככל הידוע משרד שטיינמץ עמינח והעומדים בראשו אינם חשודים בדבר בפרשה. טרם התקבלה תגובת שטיינמץ עמינח ושות'.

יאיר פודים
דודו בכר

מוקדם יותר היום הודיעה רשות המסים כי 19 בני אדם נעצרו בחשד לביצוע שורת עבירות מרמה, מס והלבנת הון בהיקף של יותר מ-200 מיליון שקל. מהרשות נמסר כי בנוסף למעצרים, נערכו חיפושים בבתי החשודים ונתפסו מסמכים, חומרים רלוונטיים וכן רכוש וחשבונות לצורך בקשות חילוט.

החשד הוא שמספר גורמים, חלקם עוסקים בתחום מתן שירותי כח אדם, חברו לגורמים שבבעלותם בתי עסק למתן שירותי מטבע (צ'יינג'ים) ויצרו מנגנון שיטתי של דיווחים כוזבים, ניפוח עסקות, הפקה וקיזוז חשבוניות פיקטיביות והמרת כספים; זאת, במטרה להפיק רווחים במרמה ולהונות את רשויות המס והביטוח הלאומי וכן את אגף ההסדרה במשרד הכלכלה שהוא הרגולטור בתחום שירותי כח האדם.

לחיאני המליץ לקנות את המניה

במקביל למעצרים, הופסק המסחר במניית חברת ניכיון הצ'קים SR אקורד, שבשליטת עדי צים, לשעבר מבעלי רשת המזון כמעט חינם. בדיווח שפירסמה החברה בשעות הצהרים, נמסר כי "החל משעות הבוקר נערכים חיפושים במשרדי החברה ובמשרדים של חברות הקשורות לבעל השליטה במסגרת חקירה כלכלית לרבות, בעניין הלבנת הון על ידי המשטרה ורשויות המס.

לחיאני עם צאתו מכלא חרמון, אתמול
גיל אליהו

"למיטב ידיעת החברה, בעל השליטה בחברה ודירקטור בה, עדי צים, מצוי בחקירה. נכון למועד דיווח מיידי זה אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה. החברה תמשיך ותעדכן בהתאם להוראות הדין", נכתב. עם חידוש המסחר, צנחה מניית SR אקורד בכ-42%. קודם לצניחה, שווי השוק של החברה עמד על 230 מיליון שקל.

בראשה של SR אקורד עומד יאיר פודים. הדירקטורים המכהנים בחברה צים, נתן פריד סמנכ"ל הכספים של קבוצת חג'ג' (דירקטור בלתי תלוי), ורד רז-אביו וסמדר שילה, שמכהנות כדירקטוריות חיצוניות עוד קודן להעברת השליטה לצים. המנכ"ל הוא  אודי ניר, ומבקר הפנים הוא דניאל שפירא.

מי שהמליץ בעבר על רכישת מניית SR אקורד היה שלומי לחיאני, לשעבר ראש עיריית בת ים. לחיאני, ששוחרר בחודש מאי האחרון מהכלא, ניפק את "המלצתו" בחשבון הטוויטר האישי, ואף טען באותו ציוץ שברשותו מניות של החברה. ב-2014 הורשע לחיאני בשלוש עבירות של הפרת אמונים בקשר לתפקידו בעירייה. על לחיאני נגזרו שמונה חודשי מאסר בפועל, וקנס של 250 אלף שקל. בחודש מאי האחרון השתחרר לחיאני לאחר שוועדת השחרורים החליטה לקצר שליש ממאסרו.

לחיאני סירב להתראיין בנושא מאחר שהוא עדיין תחת סטטוס של "אסיר ברישיון". עם זאת, יצוין כי לחיאני המליץ בעבר שורה של מניות בחשבון הטוויטר, בהן אלוני חץ ואפל - ולא רק על SR אקורד. יתרה מזאת, תחום המימון החוץ בנקאי צפוי להינות מצמיחה בשנים הבאות בגלל השינויים הרגולטוריים בענף, ולכן לחיאני היה עשוי להניח שחברות מימון חוץ בנקאי עשויות להניב תשואות עודפות.

SR אקורד - צמיחה יוצאת דופן

מאז הכניסה לבורסה, היקף הפעילות של SR אקורד, שמנהלת את פעילות מ"בית צים" ברמלה, גדל בצורה מהירה מאוד - שנראתה יוצאת דופן. הכנסות המימון ב-2015 עמדו על 49 מיליון שקל, בהשוואה לכ-400 אלף שקל ב-2014. הרווח הנקי עמד על 34.4 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה להפסד של 2.7 מיליון שקל ב-2014.

 ארוקד SR מממנת את פעילותה באמצעות שלושה מקורות: מסגרות אשראי מבנק לאומי ומבנק מזרחי בהיקף של על 175 מיליון שקל, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2016. הון עצמי של 70 מיליון שקל; והלוואת בעלים בגובה של 56 מיליון שקל. נכון לסוף מארס 2016, תיק האשראי של החברה הסתכם בכ-240 מיליון שקל.

במצגת שפורסמה למשקיעים בעבר הסבירה SR אקורד כי "למנהלי החברה מעל 20 שנות עשייה בתחומי המימון, שוק ההון והפיננסים, הקמעונאות, המסחר, התעשייה, הנדל"ן והמחשוב. על לקוחות החברה נמנים תאגידים, עוסקים מורשים, שותפויות ואנשי עסקים הפועלים בענפים מגוונים במשק, לרבות לקוחות רבים מהמגזר הפיננסי – החוץ בנקאי מאגר לקוחות וחייבי החברה מונה מעל ל- 10,000 לקוחות ומושכים/חייבים (כותבי השיקים) ממגוון הענפים במשק".

בתגובה לאירועים, מחברת SR אקורד נמסר: "חברת SR אקורד ובעל השליטה עדי צים אינם קשורים ואינם מעורבים בפעולה כלשהי להונאת שלטונות המס. כחברה ציבורית מפוקחת על ידי רשות ני"ע, נקטה החברה בכל אמצעי הזהירות הנדרשים ואף נקטה בצעדים מעבר לנדרש בצו הלבנת הון על מנת להבטיח את כלל ההיבטים החוקיים של העסקאות.

"יודגש שכלל, החברה מקפידה שפתיחת תיקים תתבצע על פי נהלים פנימיים מסודרים. זיהוי הלקוח נעשה באמצעות עו"ד ממשרד עורכי דין חיצוני שנשכר בין היתר גם לצורך כך. בנוסף החברה מעסיקה באופן קבוע חברת ייעוץ חיצונית בכירה ומוכרת בתחום איסור הלבנת הון. מר צים הקפיד שכל עסקה תתועד ותצולם, וזאת כחלק מכלל צעדי הזהירות הקפדניים. שרבוב שמו של מר עדי צים והצגתו כחלק מהקשורים בפרשה נובעת אך ורק בשל היותו דמות ציבורית ומוכרת בתחום שוק ההון. צים בטוח כי פרטי החקירה יתבררו במהרה, ואז יובהר כי אין למר צים כל קשר לחברות המעורבות בפרשה. מר עדי צים משתף פעולה עם גורמי החקירה והוא מוכן לסייע ככל שיידרש".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#