מעצרו של עדי צים הוארך בשבוע; נחקר ברשות המסים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעצרו של עדי צים הוארך בשבוע; נחקר ברשות המסים

לפי החשדות, חברו גורמים שעוסקים מתן שירותי כח אדם, לגורמים שבבעלותם בתי עסק מורשים למתן שירותי מטבע ויצרו מנגנון שיטתי של דיווחים כוזבים ■ מניית SR אקורד צונחת בכ-42%

38תגובות
עדי צים בבית המשפט בראשון לציון
דודו בכר

מעצרו של עדי צים, בעל השליטה בחברת ניכיון הצ'קים SR אקורד, הוארך הערב בשבעה ימים - כך קבע שופט בית המשפט בראשון לציון, רפי ארניה. מוקדם יותר הבוקר (ב') הודיעה רשות המסים כי 17 בני אדם נעצרו בחשד לביצוע שורת עבירות מרמה, מס והלבנת הון בהיקף של יותר מ-200 מיליון שקל. מהרשות נמסר כי בנוסף למעצרים, נערכו חיפושים בבתי החשודים ונתפסו מסמכים, חומרים רלוונטיים וכן רכוש וחשבונות לצורך בקשות חילוט.

החשד הוא שמספר גורמים, חלקם עוסקים בתחום מתן שירותי כח אדם, חברו לגורמים שבבעלותם בתי עסק למתן שירותי מטבע (צ'יינג'ים) ויצרו מנגנון שיטתי של דיווחים כוזבים, ניפוח עסקות, הפקה וקיזוז חשבוניות פיקטיביות והמרת כספים; זאת, במטרה להפיק רווחים במרמה ולהונות את רשויות המס והביטוח הלאומי וכן את אגף ההסדרה במשרד הכלכלה שהוא הרגולטור בתחום שירותי כח האדם.

לפי החשד, חברות כוח האדם ניפחו הוצאות של עובדים והפיצו חשבוניות פיקטיביות וכך הוציאו כספים במרמה מהביטוח הלאומי ומשרד הכלכלה וחברו לבתי עסק למתן שירותי מטבע על מנת להלבין את הכספים. מאחר שאחד מנותני שירותי המטבע המעורב לכאורה בפרשה הינו חברה ציבורית, עודכנה גם רשות ניירות ערך.

החקירה מנוהלת בצוות חקירה משותף המורכב מיחידה ארצית של משטרת ישראל, חקירות מכס ומע"מ ת"א ופקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המסים, יח"א שלוחת מרכז בביטוח הלאומי, יחידת המודיעין של מנהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

מחסני כמעט חינם
רוני שיצר ג'יני

המניה צונחת בכ-42%

בד בבד עם פרסום דבר המעצרים, הופסק המסחר בבורסה במניית חברת ניכיון הצ'קים SR אקורד, שבשליטת עדי צים, לשעבר מבעלי רשת המזון כמעט חינם. בדיווח שפירסמה החברה בשעות הצהריים, נמסר כי "החל משעות הבוקר נערכים חיפושים במשרדי החברה ובמשרדים של חברות הקשורות לבעל השליטה במסגרת חקירה כלכלית לרבות, בעניין הלבנת הון על ידי המשטרה ורשויות המס.

"למיטב ידיעת החברה, בעל השליטה בחברה ודירקטור בה, עדי צים, מצוי בחקירה. נכון למועד דיווח מיידי זה אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה. החברה תמשיך ותעדכן בהתאם להוראות הדין", נכתב. עם חידוש המסחר, צנחה מניית SR אקורד בכ-42%. קודם לצניחה, שווי השוק של החברה עמד על 230 מיליון שקל.

מאז הכניסה לבורסה, היקף הפעילות של SR אקורד, שמנהלת את פעילות מ"בית צים" ברמלה, גדל בצורה מהירה מאוד - שנראתה יוצאת דופן. הכנסות המימון ב-2015 עמדו על 49 מיליון שקל, בהשוואה לכ-400 אלף שקל ב-2014. הרווח הנקי עמד על 34.4 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה להפסד של 2.7 מיליון שקל ב-2014. יתרת תיק שאשראי של SR אקורד, שמממנת את פעילותה באמצעות אשראי מבנק לאומי ומבנק מזרחי, הון עצמי והלוואות בעלים, עמד נכון לסוף מארס 2016 על 240 מיליון שקל.

הצמיחה המאסיבית בשל SR אקורד נראתה יוצאת דופן גם לפעיל בענף: "הופתעתי מקצב הצמיחה של החברה ומשיעור הרווחיות שלה. כחברה חדשה בענף שפועלת מספר שנים בודדות - היא הציגה תוצאות פנומנאליות לעומת מרבית השחקנים המובילים בענף שפועלים עשרות שנים. המספרים אף פעם לא נראו הגיוניים.

לחיאני עם צאתו מכלא חרמון, אתמול
גיל אליהו

"תפסו את תשומת ליבי גם התשואה על תיק האשראי, שהיתה גבוהה ביותר מ-200% ביחס לחברת מקבילות בענף. בנוסף, שיעור ההפרשות הנמוך לחובות מסופקים היה נמוך ולא פורפורציונאלי ביחס לרמת הסיכון בתיק האשראי. אם מלווים בריביות גבוהות מאוד ללקוחות מסוכנים, הצפייה היא שיהיו הפרשות גבוהות לחובות אבודים, זה פשוט לא היה הגיוני".

מעניין לציין שלפני כעשרה ימים מכר צים 750 אלף מניות שהיו ברשותו למשקיעים פרטיים, בתמורה כוללת של כ-13.7 מיליון שקל. המכירה בוצעה בשורה של עסקות מחוץ לבורסה, לפי מחיר של 18.3 שקלים למניה. כמו כן, קיבלו הרוכשים אופציות הניתנות למימוש למניות, במחיר זהה, בין 15 ביולי עד סוף 2016. חלק מהמניות שנמכרו חסומות למכירה מאחר שטרם חלפו שנתיים מאז שהוקצו המניות, כך שלמעשה הרוכשים "תקועים" עמן. מי שביצעה את ההפצה היא חברת אפסילון חיתום. ככל הידוע, בית ההשקעות אקסלנס רכש מניות בהפצה, לצד כמה גופים מוסדיים נוספים, ומשקיעים פרטיים, חלקם קרובים לבעל השליטה.

בראשה של SR אקורד עומד יאיר פודים. הדירקטורים המכהנים בחברה צים, נתן פריד סמנכ"ל הכספים של קבוצת חג'ג' (דירקטור בלתי תלוי), ורד רז-אביו וסמדר שילה, שמכהנות כדירקטוריות חיצוניות עוד קודן להעברת השליטה לצים. המנכ"ל הוא  אודי ניר, ומבקר הפנים הוא דניאל שפירא.

מי שהמליץ בעבר על רכישת מניית SR אקורד היה שלומי לחיאני, לשעבר ראש עיריית בת ים. לחיאני, ששוחרר בחודש מאי האחרון מהכלא, ניפק את "המלצתו" בחשבון הטוויטר האישי, ואף טען באותו ציוץ שברשותו מניות של החברה. ב-2014 הורשע לחיאני בשלוש עבירות של הפרת אמונים בקשר לתפקידו בעירייה. על לחיאני נגזרו שמונה חודשי מאסר בפועל, וקנס של 250 אלף שקל. בחודש מאי האחרון השתחרר לחיאני לאחר שוועדת השחרורים החליטה לקצר שליש ממאסרו.

לחיאני סירב להתראיין בנושא מאחר שהוא עדיין תחת סטטוס של "אסיר ברישיון". עם זאת, לחיאני המליץ בעבר על שורה של מניות בחשבון הטוויטר, בהן אלוני חץ ואפל - ולא רק על SR אקורד. יתרה מזאת, תחום המימון החוץ בנקאי צפוי להינות מצמיחה בשנים הבאות בגלל השינויים הרגולטוריים בענף, ולכן לחיאני היה עשוי להניח שחברות מימון חוץ בנקאי עשויות להניב תשואות עודפות.

יאיר פודים
דודו בכר

רו"ח המבקר: משרד שטיינמץ-עמינח

שוק האשראי החוץ-בנקאי, שכולל ניכיון הצ'קים ופעילות הצ'יינג'רים, מגלגל לפי הערכות יותר מ-120 מיליארד שקל בשנה בישראל, כ-10% מהיקף הפעילות של המגזר הפיננסי. מדובר בתחום שכמעט ואינו מפוקח. בימים אלה מקודמת בוועדת הרפורמות הצעת חוק הפיקוח על השירותים הפיננסיים, במסגרתה אמור לקום גוף רגולטורי חדש, שירכז את הפיקוח על גופי המימון החוץ-בנקאיים ואף יהיה אחראי על נתינת רישיונות.

חלק מחברות ניכיון הצ'קים בוחרות להפוך להיות לציבוריות, על מנת להשיג כביכול "תו תקן" לפעילותן ולהפיח ביטחון בלקוחות. כיום נסחרות בבורסה חמש חברות לניכיון צ'קים, בהם האחים נאוי, פנינסולה, אופל בלאנס ו-PLT. פעיל בתחום הדגיש שלא נכון לפהסיק ממקרה בודד על כל הענף: "זה שיש תפוח רקוב אחד – לא אומר שכל השדה לא מוציא פרי. מקרים בעייתיים תמצא בכל ענף", אמר.

הדו"חות הכספיים של SR אקורד מבוקרים על ידי משרד שטיינמץ-עמינח, שבו שותף ראם עמינח, בעלה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח. משרד שטיינמץ-עמינח היה גם הרו"ח המבקר של אור סיטי נדל"ן, חברת הנדל"ן שבשליטת ענבל אור שנמצאת כעת בהליכי פירוק, וכן של חברת הנדל"ן הקורסת אדמה.

עדי צים החל להיות מעורב בשוק ההון המקומי רק בעשור השנים האחרונות. ב-2010 הנפיק צים, ביחד עם אחיו רני, את רשת הקמעונות מחסני כמעט חינם לפי שווי של כ-340 מיליון שקל. הרשת הוקמה על בסיס המינימרקט שהיה בבעלות אביהם של השניים. קודם להנפקה משכו השניים דיווידנד של 50 מיליון שקל, ולאחריה מכרו כ-10% נוספים למשקיעים מוסדיים תמורת 47 מיליון שקל.

ב-2012 מכרו צמד האחים את הרשת ליינות ביתן, שבבעלות הזוג נורית ונחום ביתן, ב"אקזיט" של 350 מיליון שקל. מאז נפרדה דרכם של השניים, וכל אחד פנה לעסקיו. בין היתר, צים פעל בתחומי המזון, הנדל''ן המסחרי והפרטי, המחשוב והמט''ח. ב-2014 עדי צים נערך לשוב אל הבורסה, על ידי הכנסת פעילות ההלוואות החוץ בנקאיות וניכיון הצ'קים לתוך השלד הבורסאי "שרם-פודים-קלנר".

במצגת שפורסמה למשקיעים בעבר הסבירה SR אקורד כי "למנהלי החברה מעל 20 שנות עשייה בתחומי המימון, שוק ההון והפיננסים, הקמעונאות, המסחר, התעשייה, הנדל"ן והמחשוב. על לקוחות החברה נמנים תאגידים, עוסקים מורשים, שותפויות ואנשי עסקים הפועלים בענפים מגוונים במשק, לרבות לקוחות רבים מהמגזר הפיננסי – החוץ בנקאי מאגר לקוחות וחייבי החברה מונה מעל ל- 10,000 לקוחות ומושכים/חייבים (כותבי השיקים) ממגוון הענפים במשק".

בתגובה לאירועים, מ-SR אקורד נמסר: "חברת SR אקורד ובעל השליטה עדי צים אינם קשורים ואינם מעורבים בפעולה כלשהי להונאת שלטונות המס. כחברה ציבורית מפוקחת על ידי רשות ני"ע, נקטה החברה בכל אמצעי הזהירות הנדרשים ואף נקטה בצעדים מעבר לנדרש בצו הלבנת הון על מנת להבטיח את כלל ההיבטים החוקיים של העסקאות.

"יודגש שכלל, החברה מקפידה שפתיחת תיקים תתבצע על פי נהלים פנימיים מסודרים. זיהוי הלקוח נעשה באמצעות עו"ד ממשרד עורכי דין חיצוני שנשכר בין היתר גם לצורך כך. בנוסף החברה מעסיקה באופן קבוע חברת ייעוץ חיצונית בכירה ומוכרת בתחום איסור הלבנת הון. מר צים הקפיד שכל עסקה תתועד ותצולם, וזאת כחלק מכלל צעדי הזהירות הקפדניים. שרבוב שמו של מר עדי צים והצגתו כחלק מהקשורים בפרשה נובעת אך ורק בשל היותו דמות ציבורית ומוכרת בתחום שוק ההון. צים בטוח כי פרטי החקירה יתבררו במהרה, ואז יובהר כי אין למר צים כל קשר לחברות המעורבות בפרשה. מר עדי צים משתף פעולה עם גורמי החקירה והוא מוכן לסייע ככל שיידרש".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#