מסעדני הצמרת סיכמו על הקמת אולם אירועים - אך גילו שקניון ארנה נמכר מעל ראשם

קבוצת מסעדנים מת"א, הכוללת את בעלי "סושיאל קלאב", טוענים שארנה גרופ חתמה עמם הסכם להקמת אולם אירועים בקניון - אך נסוגה בעקבות עסקה עם קרן ריאליטי ■ ארנה: "דוחים את הניסיון הציני להפעיל עלינו לחץ"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

האם העסקה למכירת קניון ארנה בהרצליה לקרן הנדל"ן ריאליטי בתמורה לכ-335 מיליון שקל נמצאת בסכנה? קבוצת מסעדנים מתל אביב הגישה ביום שישי לבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו בקשה למתן צו מניעה כנגד ארנה גרופ, בעליה הנוכחיים של הקניון, וקרן ריאליטי. במסגרת הבקשה, שהוגשה במעמד צד אחד, ביקשה קבוצת המסעדנים מבית המשפט לאכוף הסכם שנחתם עמם, לכאורה, להשכרה ולהקמה של אולם אירועים בקניון.

קבוצת המסעדנים - שלא יודעה בנוגע למו"מ שקיימה ארנה גרופ למכירת הקניון - ביקשה מבית המשפט שיורה על איסור דיספוזיציה בשטח שיועד לאולם האירועים, כלומר, איסור על מכירה או העברת בעלות על הנכס, וזאת עד להבהרת הסוגיה. בית המשפט דחה את הבקשה למתן צו, אך קבע דיון במעמד שני הצדדים בעוד כשבועיים כחלק מההליך העיקרי.

קניון ארנה בהרצליה
קניון ארנה בהרצליהצילום: עזרא לוי

קבוצת המסעדנים כוללת שמות נוצצים מעולם הקולינריה וחיי הלילה של תל אביב, בהם אורי רז, מבעליה של הבר-מסעדה המפורסם "סושיאל קלאב", ממקומות הבילוי הטרנדיים בעיר, שהוא גם הבעלים של המסעדות האיטלקיות הפיאצה ופאפאס. שלושת המסעדנים הנוספים הם חיים לוזון, יקי (יעקב) כביר ועדי וכלר - הבעלים של הלאונג'-בר היפני TYO ברחוב מוניטיפיורי בתל אביב ושל הפלמינגו בר במלון בראון ביץ'. בעברם היו השלושה הבעלים של שורת מועדונים וברים פופולריים בתל אביב, בהם החלונות הגבוהים, וויסקי אה-גוגו, מורפיום, דונה מרטין ואקספוז.

ארנה גרופ, חברת הנדל"ן המסובכת שבשליטת מרכוס וובר, דיווחה היום (א') לבורסה על הבקשה למתן צו. החברה מסרה בדיווח כי "עמדת החברה היא כי דין הבקשה להידחות, והיא תגיב לנטען במסגרת ההליך המשפט"; ואולם היא הדגישה כי "קבלת הבקשה על ידי בית המשפט תקנה לרוכש (קרן ריאליטי, כאמור – ע"א) זכות ביטול להסכם למכירת הקניון, ללא פיצוי מוסכם".

בשבוע שעבר חתמה ארנה גרופ על הסכם למכירת קניון ארנה. הרוכשות בעסקה הן קרן ריאליטי, שהיתה הגורם הדומיננטי (65%), חברת הביטוח הפניקס (25%) ובעליה של חברת הנדל"ן תדהר - גיל גבע, אריה בכר ומאר וייסמן (10%). במסגרת העסקה, שנחשפה לראשונה ב-TheMarker, הפניקס השקיעה כ-85 מיליון שקל. מקור ההשקעה היה כספי העמיתים (קרנות הפנסיה) וכספי הנוסטרו, כלומר ההון העצמי שמנהלת חברת הביטוח. בעלי תדהר השקיעו בעסקה כ-33 מיליון שקל. תדהר מחזיקה בשני מגדלים מעל לקניון ארנה, שבהם פועלת רשת המלונות ריץ' קרלטון. יתרת הכספים הושקעה על ידי קרן ריאליטי.

מקור המחלוקת, כאמור, הוא הסכם שנחתם לכאורה בין קבוצת המסעדנים לבין בעלי ארנה הנוכחיים, להפעלה ולהקמה של אולם אירועים. ההסכם כלל השכרה של כ-1,350 מ"ר בקומה התחתונה של הקניון, בתמורה לדמי שכירות של 7.5% מהמחזור הכספי. תקופת השכירות נקבעה ל-10 שנים עם אופציות להארכה ב-10 שנים נוספות.

בשיחה עם TheMarker טען רז בתוקף שלהסכמות שהושגו עם קבוצת המסעדנים יש תוקף מחייב: "מנכ"לית ארנה הודתה בשיחת טלפון איתי כי אילולא מכירת הקניון, הם היו מכבדים את ההסכם ככתבו וכפי שאושר על ידי הדירקטוריון של ארנה - כך שהתכחשותם כעת הינה חסרת תום לב, בלשון המעטה". התובעים צירפו תמליל של השיחה לכתב התביעה.

מארנה גרופ נמסר בתגובה: "בקשת התובעים לצו מניעה במעמד צד אחד - נדחתה. החברה דוחה את הניסיון הציני והפסול של התובעים לנצל את מועד חתימת הסכם המכירה של הקניון כדי להפעיל לחץ הן על המוכרת והן על הרוכשים, וטענותיה תישמענה בבית המשפט".

את ארבעת המסעדנים מייצגים עוה"ד רמי קוגן ודפנה רותם גבע ממשרד רמי קוגן עורכי דין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker