"פרישה בריטית מהאיחוד האירופי תוביל לשיתוק השקעות"

לפי חברת דירוג האשראי S&P, במקרה של "ברקזיט" - "ימיו של דירוג ה-AAA המושלם של בריטניה ספורים" ■ הענפים שעלולים להיפגע באופן המשמעותי ביותר: נדל"ן ובנייה בבריטניה, תעופה, תשתיות חיפוש גז וחברות שעוסקות בפיתוח בים הצפוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לונדוןצילום: בלומברג

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P (סטנדרד אנד פור'ס) מזהירה מ"שיתוק בהשקעות ההון" בבריטניה ובאירופה אם הבריטים יצביעו בעד פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי ביום חמישי הבא.

בסקירה שפירסמה החברה בימים האחרונים נכתב כי שיתוק כזה יהיה ההשפעה המשמעותית ביותר של פרישה בריטית, בשל אי בהירות שתיווצר בנוגע לטיב היחסים הכלכליים העתידיים של בריטניה עם מדינות האיחוד.

בחברה מעריכים כי ההשפעות המידיות של הצבעה בעד פרישה - המכונה "ברקזיט" (Brexit) - יכללו פיחות של הליש"ט, התייקרות של האשראי, ופגיעה בגישה של חברות בריטיות לשוקי ההון הבינלאומיים.

ראש ממשלת בריטניה קמרון, אתמול מול העיתונאיםצילום: אי־אף־פי

בטווח הארוך, מזהירים ב-S&P, החשש המרכזי הוא מקיצוץ בהשקעות של התאגידים. עם זאת, בחברה מונים עוד מגוון של סיכונים, שקשורים בין השאר לשינויים בהסכמי הסחר ולהשפעתם על חברות בבריטניה ובאיחוד האירופי וכן על ההגירה והגמישות שוק העבודה.

לפי הסקירה של S&P, הענפים שעלולים להיפגע באופן המשמעותי ביותר מבחירה בברקזיט הם נדל"ן ובנייה בבריטניה, תעופה וחלל, ביטחון, חומרי גלם, רכב, כימיקלים, מתכות וכרייה, תשתיות חיפוש גז וחברות שעוסקות בפיתוח בים הצפוני. הענפים שצפויים להיפגע פחות כוללים את ענפי המדיה, השירותים העסקיים, הטכנולוגיה וענפיים מקומיים בבריטניה כמו תחבורה ורכבות. בחברה מעריכים, עם זאת, שגם הענפים שיפגעו צפויים להתאושש במשך הזמן.

האזהרות של S&P בנוגע לברקזיט בולטות על רקע העובדה שחברות דירוג האשראי הבינלאומיות האחרות, מודי'ס ופיץ' הורידו כבר את דירוג האשראי של בריטניה לרמות של Aa1 ו-AA פלוס בהתאמה ב-2013, שכל אחת מהן היא הרמה השנייה בגובהה בסולם של כל חברה. זאת, בעוד S&P, שמרה עד כה על דירוג מושלם למדינה לפי הסולם שלה - AAA, שמשמעותו ביטחון מלא של החברה המדרגת ביכולת החזר החוב של המדינה.

עם זאת, הדירוג הזה נמצא כעת בסכנה, ובסקירה נוספת שפירסמה S&P, שנכתבה על  ידי הממונה על דירוגי מדינות בחברה, ד"ר מוריץ קרמר, הוא מעריך כי אם הבריטים יבחרו בברקזיט, "ימיו של דירוג ה-AAA ספורים". עם זאת, קרמר העריך עד כה כי הבריטים יבחרו לבסוף להישאר באיחוד.

ב-S&P ניסו להעריך גם אילו מדינות יושפעו במידה הרבה ביותר מפרישה של בריטניה מהאיחוד. לשם כך ערכו בחברה מדד שכולל את החשיפה של המגזר הפיננסי לבריטניה, את החשיפה מבחינת הייצוא וההשקעות הזרות ואת השפעת ההגבלות על הגירה שייווצרו בעקבות הפרישה.

לפי מדד זה, המדינות שיושפעו במידה הרבה ביותר הן אירנלד, מלטה ולוקסמבורג. אירלנד חשופה בשל הקירבה הפיזית, הקשרים העסקיים והמסחריים הענפים והעובדה שבריטים רבים מתגוררים באירלנד ואירים רבים מתגוררים. הניקוד הגבוה שקיבלו מלטה ולוקסמבורג קשור בעיקר לשירותים הפיננסיים, להטבות המיסוי ולמסורת של שיתוף פעולה שייצרה במשך השנים קשרים ענפים ועמוקים בין המדינות האלה לבריטניה. גם קפריסין, שמדורגת רביעית קשורה מאוד בפן העסקי לבריטניה, ובנוסף, כמו מלטה, היא יעד פופולרי לחופשה ולבילוי תקופת הפרישה בקרב בריטים, מסורת שעלולה להיפגע כעת. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker