דיסקונט בדרך לראשון לציון: רכש קרקע ב-105 מיליון שקל

דיסקונט מתכנן למכור את הבניין ברחוב הרצל 160 בתל אביב ולהעביר לראשון לציון את יחידות המחשוב. ייתכן שהבנק יימכור בהמשך את מגדל דיסקונט בתל אביב ■ גם הבנקים לאומי, הבינלאומי ומזרחי טפחות מוכרים נדל"ן במאות מיליוני שקלים, כחלק מצעדי התייעלות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

דיסקונט מתכוון להעביר חלק מפעילות המטה מתל אביב לראשון לציון. הבנק, הנמצא תחת ניהולה של לילך אשר טופילסקי, דיווח אתמול לבורסה כי זכה במכרז לרכישת קרקע ב–105.5 מיליון שקל, שפירסמה עיריית ראשון לציון. בכוונת דיסקונט לבנות על הקרקע, ששטחה 21 דונם, בניין משרדים שאליו יועברו יחידות שונות של בנק, וכן יחידות של מרכנתיל דיסקונט, שבחלקו עבר לחולון, וחברת כרטיסי האשראי ויזה כאל.

הקרקע שרכש דיסקונט היא חלק מ"מתחם האלף" בראשון לציון שאושר לבנייה. מתחם האלף משתרע על פני אלף דונם וממוקם במערב העיר — מערבית לנתיבי איילון ודרומית לשדרות רחבעם זאבי. במתחם מתוכננים להיבנות 1.7 מיליון מ"ר, שיכללו 5,500 יחידות דיור, מלונות, מרכז קונגרסים ותערוכות, מוסדות חינוך ומחקר ואתרי בילוי.

פעילות המטה של דיסקונט ממוקמת בשני בניינים בתל אביב המשתרעים על פני שטח כולל של כ-60 אלף מ"ר. פעילות התפעול והמחשוב של הבנק ממוקמת בבניין ברחוב הרצל 160, הנמצא בבעלות הבנק; בכוונת דיסקונט למכור את הבניין, המאכלס כ-1,500 מעובדיו. הנהלת דיסקונט פועלת במגדל דיסקונט, הנמצא בפינת הרחובות יהודה לוי והרצל, ומאכלסת 18 קומות הנמצאות בבעלות הבנק; ייתכן שבהמשך ימכור הבנק את 18 הקומות במגדל דיסקונט - צעד שעשוי להביא לחיסכון בעלויות השוטפות.

לילך אשר טופילסקי צילום: דניאל בר און

מעבר לשיקולי ההתייעלות, ייתכן שבדיסקונט מעריכים כי עם העלייה העתידית של הריבית וגידול בהיצע המשרדים בתל אביב, שווי הנדל"ן בעיר עלול לרדת. בשנים 2014–2015 צומצמו שטחי נדל"ן של דיסקונט בכ–9,954 מ"ר בעקבות מכירת נדל"ן בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים, מגמה שעשויה להימשך בשנים הבאות.

גם לאומי, הנמצא תחת ניהולה של רקפת רוסק עמינח, פעל בשלוש שנים האחרונות למכירת נדל"ן באזורים הנחשבים יקרים. בשנים 2013–2015 מכר הבנק כ–16,600 מ"ר בסכום כולל של כ–320 מיליון שקל וברווח של עשרות מיליוני שקלים, במקביל להעברת המטות מאזורים יקרים במרכזי הערים לאזורים שבהם העלות הכוללת נמוכה יותר.

באחרונה סיכם לאומי על מכירתם של שני מבנים צמודים ברחוב לילינבלום 8 ו–10 בתל אביב לקבוצת משקיעים, בראשות אהוד בן ש"ך, תמורת כ–70 מיליון שקל. הבנק עתיד לפרסם מכרז גדול יותר למכירת הסניף המרכזי בתל אביב, הממוקם ברחוב יהודה הלוי; בשוק הנדל"ן ובמערכת הבנקאות מעריכים כי שוויו של נכס מגיע ל–130–140 מיליון שקל, ומכירתו עשויה להניב ללאומי רווח הון של כ–80 מיליון שקל.

הבינלאומי, הנמצא תחת ניהולה של סמדר ברבר צדיק, פועל למכירת חלקו במגדל שלום בתל אביב ששטחו כ–7,000 מ"ר, תמורת כ-80 מיליון שקל, כחלק ממאמצי ההתייעלות. בשנים האחרונות מכר הבנק נדל"ן ביותר מ–200 מיליון שקל; צעדים דומים מבצע מזרחי טפחות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker