אנרג'יקס השלימה הקמת חוות רוח בפולין

אנרג'יקס שמנוהלת בידי אסי לוינגר עמדה בכך בתנאי הרגולציה הנוכחית של חוות רוח שתפקע ב-30 ביוני 2016

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

חברת אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ (72%) השלימה בסוף השבוע שעבר את עבודות ההקמה של שלב ב' בפרויקט הקמת חוות רוח בסמוך לעיר Banie שבפולין שהספקה הוא 56 מגה־ואט. העבודות הושלמו לאחר שהסתיימה הקמתן של 28 טורבינות, שמייצרות כולן חשמל שמוזרם לרשת החשמל הפולנית. אנרג'יקס שמנוהלת בידי אסי לוינגר עמדה בכך בתנאי הרגולציה הנוכחית של חוות רוח שתפקע ב-30 ביוני 2016.

הרגולציה הנוכחית מזכה את יצרן האנרגיה החלופית בתשלום של 163 זלוטי (163 שקל) למגה־ואט, ובתוספת של תעודה ירוקה בגין כל מגה־ואט של אנרגיה חלופית שייצר לתקופה של 15 שנים ממועד ההפעלה. על פי הרגולציה בפולין, חברות החשמל חייבות להשיג ולהגיש לרשות החשמל תעודות ירוקות בשיעור מסוים מסך מכירות החשמל שלהן, או לשלם אגרה של 300 זלוטי למגה־ואט, בעוד מחיר התעודה הירוקה בבורסה ב-2015 הוא 100–160 זלוטי. אנרג'יקס העריכה ששלב ב' של הפרויקט יניב הכנסות של 52 מיליון שקל בשנה, בהנחה שהתמורה הכוללת למגה־ואט תהיה 280 זלוטי.

החשיבות של הכללת שלב ב' של פרויקט Banie ברגולציה הנוכחית נובעת מהעובדה שהרגולציה החדשה, אשר תיכנס לתוקף ב-1 ביולי, קובעת שיצרני החשמל יתמודדו במכרז למכירת מכסה מוגדרת של חשמל. זאת כשהזוכה יהיה המציע את המחיר הנמוך ביותר שלפיו תרכוש רשת החשמל את החשמל שייצר במשך 15 שנה. הרגולציה החדשה צפויה להפעיל לחץ לירידת מחיר המכירה של החשמל מאנרגיה חלופית, ולתת יתרון לגודל לחברות ענק בתחום הפועלות בפולין.

טחנת רוח אנרג'יקס פולין
טחנת רוח אנרג'יקס פולין

אנרג'יקס עלולה להיות מושפעת משני תיקונים בחקיקה שחלה על חוות רוח, ואושרה בידי הסנאט הפולני בסוף השבוע שעבר. המשמעות המעשית של תיקונים אלו היא ירידה דרמטית בפוטנציאל של הקמת חוות רוח חדשות, כנראה בשל חוסר העניין של ממשלת פולין לממן כמויות נוספות של חשמל מאנרגיית רוח, וכן העלאת המיסוי על פרויקטים קיימים.

החקיקה החדשה מגדילה משמעותית את מגבלות המרחק המינימלי שבין מיקומה של טורבינה חדשה לבין מבנה מגורים לצורך קבלת היתר בנייה חדש. הכלל החדש קובע שהמרחק המינימלי בין טורבינה לבין בית יהיה מכפלת גובה הטורבינה ב–10; כלל שבשל קיומן של מספר רב של חוות וכפרים מבודדים עלול להכביד על הקמת חוות רוח חדשות. התקנה החדשה לא תחול בשלוש השנים שיחלפו ממועד כניסתו לתוקף של התיקון לחוק על היתרי בנייה קיימים שניתנו לחוות רוח שכבר נמצאות בפיתוח, ועל כן לא תחול על שני פרויקטים של אנרג'יקס שפיתוחם כבר החל: שלב ג' של פרויקט Banie וחוות הרוח Sepopol.

הכלל השני מרחיב, על פי פרשנות מחמירה, את תחולת מס רכוש של 2%, שחל כיום על עלות היסודות ומגדל הטורבינה על כל רכיבי הטורבינה. אם תתקבל הפרשנות המחמירה לחוק החדש, תידרש אנרג'יקס לשלם תוספת מס של 9 מיליון זלוטי על שלושה פרויקטים (פרויקט Banie בשלבים א' ו־ב' ופרויקט IIawa שהספקו הוא 12 מגה־ואט), שצפויים להניב לה רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 81.4 מיליון זלוטי בשנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker