כחלון מקדם חוק שיבטיח השלמת פעולות מסחר גם במקרה שחבר מסלקה קורס

המהלך בא על רקע הירידה במחזורי המסחר - ויאפשר למסלקות לקבל הכרה בהתאם לרגולציה האירופית ובאזל 3

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הירידה במחזורי המסחר בבורסה המקומית הביאה את שר האוצר, משה כחלון, לחתום על תזכיר חוק ניירות ערך, שמטרתו הקניית ודאות משפטית לסופיות הסליקה במסלקות הבורסה - הן באופן שוטף והן במצב שבו חבר מסלקה נקלע להליכי חדלות פירעון. התיקון בא לעודד השתתפות של משקיעים זרים במסחר בשוק ההון בישראל, ולחזק את ההגנות על המסלקות בבורסה.

לאחר שמבוצעת פעולת מסחר בבורסה, מגיע השלב של סליקת הפעולה - כלומר, המרת הכסף בניירות הערך, והעברתם לצד השני. מי שמורשה לבצע את הסליקה הם חברי המסלקה בלבד, ולא כל חברי הבורסה. משך הזמן עד שמבוצעת הסליקה הוא הסיכון שחבוי בפעולת הסליקה. זאת הסיבה לכך שלא כל חברי הבורסה הם גם חברי המסלקה - שכן על מנת להיות חבר מסלקה, נדרשים ביטחונות גבוהים יותר וחוסן פיננסי משמעותי יותר.

בישראל מרבית פעולות הסליקה מבוצעות תוך יום, בעוד שברוב בורסות העולם המובילות הסליקה מבוצעת לאחר שלושה ימים.

ללא השלמת הסליקה, הפעולה שבוצעה בבורסה לא הגיעה לסיומה. לכן, קיים חשש שלפיו אחד מחברי המסלקה יקרוס, והדבר יוביל לאי־ביצוע פעולות. במצב שכזה, הפעולה שבוצעה במהלך המסחר מבוטלת.

תזכיר החוק מציע לחזק את ההגנה על המסלקות, שנועדה למנוע כשל מערכתי בעקבות חדלות פירעון של מי מחברי המסלקה, ועל מנת לאפשר המשך רציף של הפעילות התקינה של המסלקות, של המסחר בבורסה ושל שוק ההון בישראל.

מחזור המסחר הממוצע, במיליוני שקלים; מספר החברות שנמחקו; מספר החברות בבורסה

מדובר בתנאי הנדרש ממסלקות בורסה בסטנדרטים בינלאומיים. השינוי יאפשר למסלקות לקבל הכרה כמסלקות מורשות בהתאם לרגולציה האירופית, ובהתאם לכללי באזל 3 החלים על תאגידים בנקאיים. היעדר ההכרה מהווה חסם המונע מהמסלקות בעולם לספק את שירותיהן באופן ישיר לחברי המסלקה בישראל וזירות מסחר שהתאגדו בישראל.

כך נכתב בתזכיר החוק: "הוראת סליקה שניתנה למסלקה תיחשב כבלתי חוזרת החל ממועד שייקבע בכללי המסלקה, וכך גם ייחשב החיוב שהתקבלה הוראת הסליקה בגינו כחיוב שקוים במועד״.

תזכיר החוק מציע כי יתאפשר למסלקה לסיים לסלוק הוראות שהתקבלו לפני שניתן צו פירוק או הקפאת הליכים - גם במקרה של חדלות פירעון של אחד מחברי המסלקה. באוצר מקווים כי הגנות אלה יאפשרו למשוך משקיעים זרים לפעול בישראל, לאחר שבאחרונה ירד משקלם בפעולות המסחר בבורסה באופן דרמטי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום