פרוטרום נערכת לרישום כפול בתל אביב ובארה"ב

הנהלת החברה נפגשה באחרונה עם נציגי נאסד"ק. המהלך נועד להגדיל את בסיס המשקיעים בחברה, ולהקל על גיוס הון לצורך רכישות משמעותיות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת פרוטרום, שמפתחת ומייצרת תמציות טעם וריח לתעשיית המזון והמשקאות, צמחה בחמש השנים האחרונות באמצעות 30 רכישות אסטרטגיות - 15 מהן ב-2015.

הרכישות האלה סייעו לפרוטרום להכפיל את מחזור המכירות שלה מ-518 מיליון דולר ב–2011 לקצב שנתי של 1.1 מיליארד דולר בתחילת 2016, ולהעלות את שווי השוק שלה ב–393% ל–10.5 מיליארד שקל (2.7 מיליארד דולר).

תוצאות פרוטרום, במיליוני דולרים

החברה מתקדמת לעבר היעד המעודכן שהציבה לעצמה: מכירות של 2 מיליארד דולר, ורווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 22% מהמחזור ב-2020.

הצמיחה החזקה הפכה את פרוטרום לחברת השישית בגודלה בעולם בתחום תעשיית תמציות הטעם והריח לתעשיית המזון והמשקאות, וצימצמה את הפער בינה לבין שלוש החברות המובילות בעולם - Givaudan, שנסחרת בארה"ב בשווי של 17.6 מיליארד דולר; Symrise, שנסחרת בשווי של 8.3 מיליארד דולר; ו-IFF, שנסחרת בשווי של 10.3 מיליארד דולר - במונחי מכירות ושווי שוק.

פרוטרום, שמנוהלת בידי אורי יהודאי, מנסה בחודשים האחרונים להרחיב את בסיס המשקיעים והאנליסטים המסקרים את המניה. סמנכ"ל הכספים של החברה, אלון גרנות, נפגש בשבוע האחרון עם משקיעים בניו יורק, ובמקביל ניהלה הנהלת החברה שיחות עם נציגיה של נאסד"ק בלונדון ובניו יורק על האפשרות של רישום מניית פרוטרום למסחר כפול בתל אביב ובארה"ב.

המהלך מחייב, בין השאר, הנפקת תעודת פיקדון סחירה (ADR) שבאמצעותה תיסחר מנית פרוטרום, כנראה בשיתוף פעולה עם חברת ההשקעות Bank of New York Mellon שאחראית על 60% מההנפקות של תעודות פיקדון של חברות זרות בארה"ב; וכן כינוס אסיפה כללית של בעלי המניות של החברה, שתאשר את המעבר לדיווח על פי כללי רשות ניירות ערך האמריקאית. רישום המניה למסחר בארה"ב ייעשה כחלק מגיוס הון בבורסה האמריקאית.

יהודאי אמר בתחילת 2016 כי רישום למסחר והנפקה בארה"ב ייעשו רק כדי לממן רכישה גדולה בקנה מידה של 400 מיליון דולר. רכישה כזו תמצב את פרוטרום קרוב יותר לשלישייה המובילה את הענף, ועשויה להפוך את פרוטרום עצמה יעד לרכישה.

רישום המניה למסחר בארה"ב עשוי לספק לפרוטרום מטבע לרכישות נוספות, בעיקר בהתחשב בעובדה שהחברה התחייבה כלפי הבנקים שהיחס בין החוב הפיננסי נטו שלה לרווח התפעולי התזרימי לא יעלה על 4 (2.7 בסוף הרבעון הראשון של 2016) ובמכפילי שווי הפעילות ל-EBITDA הגבוהים בענף. תועלת נוספת לרישום הכפול תהיה הגדלת הסחירות ויצירת אופציה נוחה יותר לבעל השליטה בחברה, ג'ון פרבר בן ה-90, למכור את אחזקתו בה (36%), ששווייה הנוכחי הוא 986 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום