חדשות טובות לטבע: זכתה בקרב על תרופה שאחראית ל-10% מהרווח שלה

טבע ושותפתה ניהלו משפט פטנטים נגד חמש חברות שטענו כי הפטנטים שמגנים על Treanda אינם תקפים ■ מכירות התרופה לטיפול בסרטני דם היו 739 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו במארס

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בכפר סבא
יורם גביזון

בית משפט בארה"ב פסק היום (ו') כי הפטנטים שמגנים על התרופה Treanda, לטיפול בסרטני דם עד 2031-2026 - תקפים. התרופה סיפקה לחברת טבע 10% מרווחיה ב-2015. החברה צפויה על פי הערכות להיתקל בתחרות גנרית לתרופה ב-2019, בעקבות הסכמי פשרה שאליהם הגיעה יחד עם 14 חברות.

זהו ניצחון משפטי חשוב לחברה, לאחר שבית משפט בארה"ב פסק כי הפטנט שמגן על Treanda תקף עד 2031. טבע ושותפתה - חברת Eagle - ניהלו משפט פטנטים נגד חמש חברות גנריות, שטענו כי הפטנטים שמגנים על התרופה עד 2031 אינם תקפים. אילו החברות הגנריות היו זוכות במשפט, טבע היתה נתקלת בתחרות גנרית ל-Treanda באופן מיידי.

מכירותיה של Treanda - התרופה המקורית השנייה בגודלה של טבע לאחר קופקסון - הסתכמו ב-739 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2016. על פי הערכה של אנליסט בכיר בברנסטין ריסרץ', ד"ר רוני גל, התרופה תרמה 3.8% ממכירותיה ו-10% מהרווח הנקי של טבע ב-2015.

הזכייה במשפט הופכת את ההסכם בין חברת טבע לחברת Eagle - לשיתוף פעולה בשיווק תרופת Bendeka, גרסה הניתנת בעירוי מהיר ל-Treanda - לבעל משמעות כלכלית.יות שהמרכז הפדרלי האמריקאי לתמחור תרופות (CMS) סירב בסוף אפריל 2016 להעניק ל-Bendeka קוד נפרד, כלומר תמחור עצמאי, התרופה מתומחרת על פי ממוצע כל התרופות שנכללות בקטגוריה שאליה משתייכת Treanda. אילולא קרס תמחור התרופה כתוצאה מהשקת גרסאות גנריות - כבר לא היה היגיון כלכלי בשיתוף פעולה בין החברות.

פירושה של זכיית החברות במשפט הפטנטים היא ש-Bendeka תוסיף ליהנות מהמחיר של טריאנדה כתרופת מקור, מצד אחד; ומהעובדה שדרך המתן שלה תהיה נוחה ומהירה יותר מצד שני. בנוסף, הזכייה במשפט תדחה את התחרות הגנרית לתרופות בשלוש שנים, עקב הסכם הפשירה שאליו הגיעה עם 14 החברות הגנריות. על פי הערכות, שלא הוכחשו על ידי טבע, הסכם הפשרה מתיר לחברות הגנריות לשווק את הגרסה הגנרית שלהן לתרופה ב-2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker