הבנקים הגדולים נזהרים ממשכנתאות חדשות ומפנים מקום לחברות הביטוח

מיזם המשכנתאות של לאומי והראל קורם עור וגידים בתקופה של שינויים בענף בכל הנוגע לנתחי שוק ורמת המרווחים העולה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סניף בנק לאומי
סניף בנק לאומיצילום: רויטרס

לאחר כמה חודשי מו"מ, ולאחר שהתקבלו כל האישורים הרגולטוריים, הודיעו אתמול (ד') בנק לאומי וחברת הראל כי המיזם המשותף שהקימו בתחום העמדת משכנתאות יוצא לדרך. חלקה של הראל במיזם יהיה כ-4 מיליארד שקל ב-2016–2017, ולאומי ימשיך לנהל את התיק ויחזיק בכל עת לפחות 50% מתיק המשכנתאות המשותף של המיזם. כלומר, המיזם יהיה בהיקף של עד 8 מיליארד שקל במצטבר.

חלקה של הראל במיזם במקור היה אמור להיות כ-8 מיליארד שקל. ואולם, הוא נחתך בחצי בשל הוראות סופיות של הפיקוח על הביטוח, שקבעו כי למוסדיים מותר להשתתף במתן משכנתאות רק עד LTV (יחס בין גובה המשכנתא לשווי הנכס הנרכש) של 60% ולא עד 75%, כפי שמאשר בנק ישראל לבנקים. השקעת הראל תתבצע מכספי העמיתים בפנסיה, בגמל, בהשתלמות ובמוצרים נוספים.

בעבר הראל וכלל ביטוח פעלו בהיקפים לא מהותיים בתחום המשכנתאות. בשנה האחרונה מכר בנק מזרחי טפחות נתח מתיק המשכנתאות למנורה מבטחים, וכן נתח מהסיכון של משכנתאות להפניקס. כעת מדובר במיזם ראשון מסוגו שיוצא לדרך, וכפי שנראים פני הדברים במציאות הכלכלית־רגולטורים־צרכנית הנוכחית, אם הדברים יבוצעו כפי שהם מתוכננים - כל הצדדים המעורבים עשויים ליהנות מכך.

המיזם של לאומי והראל קורם עור וגידים בתקופה של שינויים בענף המשכנתאות בכל הקשור לנתחי שוק ורמת המרווחים שעלתה בחודשים האחרונים, כלומר חלה עלייה במחירי המשכנתאות. זאת אף על פי שעדיין לא עלתה הריבית במשק. הסיבה לכך, בין השאר, נובעת מכך שלאומי והפועלים החליטו להקטין את חשיפתם לענף המשכנתאות. הדבר הוביל להתמתנות בתחרות העזה שהיתה בין הבנקים בענף, שאותו ממשיך להוביל בבטחה מזרחי טפחות.

מדו"חות הרבעון הראשון עולה כי היקף הלוואות לדיור (משכנתאות והלוואות במשכון הנכס) שהעמיד לאומי ברבעון היה 3.36 מיליארד שקל - ירידה של 37% לעומת הרבעון המקביל ב-2015. אם מנטרלים הלוואות לכל מטרה במשכון הנכס, היקף המשכנתאות החדשות לכל מטרה הסתכם בכ-2.7 מיליארד שקל.

מתוך שיקולים של ניהול סיכונים, רווחיות ועמידה ביעדי הלימות הון (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון), בלאומי קיבלו החלטה לגדול באשראי הצרכני, לעסקים קטנים והבינוניים (אשראי מסחרי). הדבר הוביל לכך שנתח השוק של לאומי במשכנתאות ירד מכ-25% לפחות מ-20%. ואולם, לאומי עדיין מעוניין להישאר פעיל בתחום המשכנתאות, הנהנה מגאות מתמשכת זה תקופה ארוכה. הראל, שבדומה לחברות ביטוח אחרות נהנית מעודפי נזילות גבוהים המחפשים אפיקי השקעה מניבים בריביות השפל הנוכחויות, צפויה למלא עבור לאומי את הצורך של שחרור נכסי סיכון.

הדבר התבטא בשיתוף פעולה עם גופים מוסדיים גם בתחום מתן אשראי עסקי (בעיקר בפרויקטי נדל"ן ותשתיות) וגם בעסקים קטנים ובינוניים, כמו המכרז של האוצר שבו לאומי גבר על הפועלים וזכה יחד עם מנורה מבטחים במכרז למתן הלוואות לטווח ארוך בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בהיקף של כ-2 מיליארד שקל.

עבור הראל, שמעורבת מאוד בהשקעה ישירה בנדל"ן, במימון של ליווי פרויקטי נדל"ן, ההסכם עם לאומי מאפשר דריסת רגל משמעותית בתחום משכנתאות. הראל צפויה ליהנות מהשקעה בנכס ברמת ביטחון גבוהה יותר מהאג"ח, עם פחות סיכוני ריבית. בעקבות עליית המרווחים שחלה בענף המשכנתאות, היא גם תוכל להשיג לעמיתיה תשואה עודפת לעומת חלופות בעלות מאפייני סיכון דומים.

למרות עליית המרווחים בענף בינתיים, הציבור אינו מתרשם יתר על המידה מהמהלכים להורדת מחירי הדירות (כמו תוכנית מחיר למשתכן) שמקדם שר האוצר, משה כחלון, וממשיך ליטול משכנתאות ברמות גבוהות. לפי הערכות במערכת הבנקאות, הציבור נטל במאי 2016 משכנתאות חדשות בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל. זאת בדומה לממוצע נטילת משכנתאות ב-12 חודשים אחרונים, כך שעדיין יש ביקוש גבוה של הציבור למוצר הזה, שכמובן נהנה מרוח גבית של ריביות נמוכות השוררות בשווקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker