עמית ורדי ומנהלים בלידר שוקי הון במו"מ לרכישת החיתום והברוקראז' בכ-25 מיליון ש'

לאחר כישלון המו"מ עם ווליו בייס - בלידר שוקי הון עומלים על עסקה אלטרנטיבית "בתוך הבית" ■ בין המנהלים שעשויים להשתתף בעסקה: מנכ"ל חברת החיתום, רנן כהן אורגד; המשנה למנכ"ל, שי בן יקר ומנהל מחלקת הברוקראז' אלון גלזר

ערן אזרן

לאחר נפילת העסקה עם בית ההשקעות ווליו בייס, בלידר שוקי הון עומלים על עסקה אלטרנטיבית - "בתוך הבית". לידר שוקי הון דיווחה היום (ד') למשקיעים כי מנהלים בכירים בבית ההשקעות נמצאים במו"מ לרכישת החברות הבנות, לידר הנפקות וחברת הברוקראז'. הרכישה, אם תצא אל הפועל, תיעשה במחיר הדומה לזה שעליו דובר בעסקת ווליו בייס, כלומר סביב ההון העצמי – 30-25 מיליון שקל.

המנהלים הבכירים שעשויים להשתתף בעסקה ולקבל מניות של החברות הבנות, הם מנכ"ל לידר שוקי הון המתפטר, עמית ורדי; מנכ"ל חברת החיתום, רנן כהן אורגד; המשנה למנכ"ל, שי בן יקר; מנהל מחלקת הברוקראז' אלון גלזר; סמנכ"ל הכספים ירון שטינמץ, והיועץ המשפטי בעז קרניאל – ולצדם מנהלים נוספים. לידר שוקי הון מסרה בדיווח כי הדירקטוריון "מנהל משא ומתן עם המציעים". מניית לידר שוקי הון יורדת בכ-1.25%.

עמית ורדי
עמית ורדיצילום: עופר וקנין

לפני כחודשיים נחשף ב-TheMarker כי בלידר שוקי הון ניהלו מו"מ מתקדם למכירת פעילויות החיתום והברוקראז' לווליו בייס. המו"מ התנהל ברמת הדירקטוריון, כשמנהלי הפעילויות השונות בלידר לא היו מודעים אליו – ומשכך התקבל בהפתעה ובכעס. "זה קצת בעייתי לנהל מו"מ על חברות בנות בלי ליידע את המנכ"ל, האיש שאמור להחליט על הדברים. מסתבר שקורים דברים כאלה", אמר אז ורדי ל-TheMarker.

במחאה על המו"מ שנוהל מאחורי גבם, כמה מנהלים בכירים בלידר שוקי הון החליטו להתפטר. הראשון היה כהן אורגד; אליו הצטרף בן יקר, וזאת בשעה שגם גלזר שקל את המשך דרכו. לאחר העזיבה, שפירקה למעשה את שדרת הניהול בבית ההשקעות, בווליו בייס החליטו לסגת מהעסקה, כשהם נימקו זאת בהתנגדותם בעלי המניות של ווליו בייס.

ההערכות הן שהמהלך למכירת החיתום והברוקראז' התבשל בלידר השקעות – החברה האם של לידר שוקי הון - כבר כמה חודשים. זאת, כחלק מהחלטה אסטרטגית למכור את שתי הפעילויות, שהינן מסוכנות ותנודתית יותר, ולהתמקד באחזקה המרכזית – 50% מבית ההשקעות ילין לפידות. שינוי האסטרטגיה יצר מתחים גדולים בין יו"ר לידר השקעות צחי אפלויג למנכ"ל וורדי, כשהאחרון הודיע בסוף מארס על החלטתו לעזוב את לידר שוקי הון.

מכירת פעילויות החיתום והברוקראז' למנהלים של החברות – ובהסכמתם - נראית טבעית יותר ביחס למכירתן לצד שלישי. זאת, מאחר שמדובר בפעילויות המבוססות בעיקר על המוניטין שצבר צוות המנהלים לאורך השנים, ובכלל זאת הקשרים והלקוחות. בין הלקוחות של לידר נכללים צדיק בינו, בעל שליטה בבינלאומי ובפז; קבוצת החברות הפרטיות של יצחק תשובה קבוצת דלק, גזית גלוב, קרן פימי, ביג והראל.

לידר שוקי הון סיים את 2015 ברווח נקי של כ-50 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 46.5 מיליון שקל ב-2014. פעילות ההנפקות סיימה את השנה החולפת ברווח של 12 מיליון שקל במחזור הכנסות של 31 מיליון שקל. פעילות הברוקראז' רשמה רווח של 4 מיליון שקל ב-2015 במחזור הכנסות של 33.6 מיליון שקל. לצד לידר שוקי הון, לידר הנפקות מוחזקת (19.9%) על ידי הבנק הבינלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker