"מרד הקניונים" מגיע לביהמ"ש: "אף אחד לא ביקש ממנו להיות פראייר אבל אם חתמת על הסכם - תכבד אותו"

במליסרון טוענים: אלקטרה צריכה סגרה באישון לילה את החנות במתחם שער הכרמל והפרה בגסות את החוזה - במטרה לשפר את שורת הרווח בדו"חות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ההתנהלות של הקניונים הגדולים בישראל ושל קבוצות השליטה בהם - מליסרון ועזריאלי - לא מותירה לנו ברירה אלא לשקול את דרכנו מחדש" - כך פתח זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכה, את הראיון שלו ל-TheMarker ביום בו פורסמו תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2016.

באותו ראיון אמר קלימי דברים נוקבים על התנהלותם של בעלי הקניונים שמותגו אצלנו תחת השם "מרד הקניונים" - בו קרא קלימי לכלל הקמעונאים לצאת מהקניונים ולשכור חנויות ברחוב, כמו גם לרגולטור להתערב.

ליאורה עופר, יו"ר מליסרון
ליאורה עופר, יו"ר מליסרוןצילום: ורדי כהנא

המרד עליו הכריז קלימי באותו ראיון קיבל כעת תגובה בדמוי תביעה משפטית על סך 3.4 מיליון שקל, אותה הגישה היום מילסרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב. דבריו של קלימי לעיתון מצוטטים בכתב התביעה, כאשר בין שורת תשעת הנתבעים ניתן למצוא את אלקטרה מוצרי צריכה, המפעילה ברחבי המדינה את המותגים "מחסני חשמל", "שקם אלקטריק", "אייס" ו"אוטו דיפו", וגם את קלימי, בעל השליטה בחברה, חיים זלקינד והדירקטורים המכהנים.

במליסרון כעסו על כך כי קלימי לא ניהל איתם משא ומתן לפני החלטתו לעזוב את החנות, נשוא התביעה, במתחם "עופר שער הכרמל של מליסרון". העזיבה התבצעה בין לילה, בחשכת ליל, ללא כל הודעה מוקדמת, תוך שהעמיד את מליסרון בפני עובדה מוגמרת. מבחינת מליסרון, אלקטרה מוצרי צריכה הפרה באופן גס את החוזה עליו חתמה מתוך שיקולים כלכליים גרידא.

בראיון, אמר קלימי כי "בחנו את המרווחים הגולמיים של החברה והיקף ההוצאות, וראינו כי היקף ההוצאות על שכר דירה מטורף. אנחנו לא מסוגלים להמשיך ולהחזיק את העסק בקניונים. אנו עומדים לצאת מהקניונים. כבר נתנו הודעה על כך שאנו מוציאים את החנות שלנו מהגראנד קניון של מליסרון בבאר שבע ואת חנות שקם אלקטריק מקניון אילון. בשנה האחרונה הוצאנו כבר 15 חנויות מקניונים, ובשנתיים האחרונות הגענו לסך של 30 חנויות".

זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכה
זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכהצילום: יוני רייף

מקורב לחברה הסביר: "דייר לא יכול לקום ולעזוב באופן חד צדדי. אפשר לבוא לשבת ולהגיע איתו להבנה, אך הוא עשה זאת באופן שיטתי לא רק אצלנו. הוא פשוט פינה את החנות באישון לילה, שם לנו את המפתחות על השולחן והפסיק לשלם שכר דירה. בפעם הראשונה הבלגנו, אך אנחנו לא יכולים להבליג עוד. מדובר בהתנהלות מכוונת. אף אחד לא ביקש ממנו להיות פראייר, אך חתמת על הסכם - תכבד אותו".

בתחילת התביעה נכתב כי "באמצעות הדירקטוריון שלה, שהמניע שלה הוא ליישם אך ורק שיקולים כלכליים של הגדלת והשאת רווחיה של קבוצת אלקטרה ויהי מה, ולו על חשבון אחרים ותוך רמיסת זכויותיהם של אחרים, קלימי החל, באופן שיטתי, בברכת הדירקטוריון וחבריו, או תוך עצימת עיניים מצדם, להפר שרירותית הסכמי שכירות בזה אחר זה, מתוך הנחה ש-'או הפריץ ימות, או הכלב ימות'. מן הסתם, לשיטתם, זו סיטואציה של win win שבה "אלקטרה מוצרי צריכה" איננה עשויה להפסיד".

"הלא לכל היותר, בסופו של הליך משפטי ארוך שיארך מספר שנים, אלקטרה מוצרי צריכה תחויב, לשיטתו, במקרה הרע מבחינתה, בתשלום דמי שכירות שממילא היתה צריך לשלם ובדרך, מן הסתם, חלק מן המשכירים יתפשרו, ייכנעו לתכתיביו, יתייאשו, או אולי יתמזל מזלה ובית-המשפט לא יאכוף את החוזה משיקול זה או אחר".

במליסרון מדגישים כי "אלקטרה מוצרי צריכה מעולם לא באה אל מליסרון בכל טענה שהיא בקשר עם שכירותה במקום, מעולם לא טענה כי מליסרון הפרה התחייבות כלשהי כלפיה או פעלה כלפיה באופן "כוחני". מובן אפוא כי דברי קלימי אינם אלא ניסיון כושל לתרץ בדיעבד את התנהלות הנתבעים כמפרי חוזים סדרתיים".

בתביעה מספרת מליסרון איך ניסיונותיה לפנות לאלקטרה כי תחזור לחנות לא נשאו פרי. מבחינתה, הנתבעים עשו חשבון פשוט - אם ימשיכו בקיום חוזה השכירות, יהיה עליהם לספוג עלויות והוצאות, אשר הופכות את עסקת השכירות לבלתי כדאית עבורם. לעומת זאת אם יעשו דין לעצמם, יפרו את חוזה השכירות ויינטשו את המושכר - הרי שיצאו נשכרים מכך.

בתביעה קוראת מליסרון לבית המשפט לא לתת יד לתרבות ניהולית זו אשר יושמה גם אל מול בעלי קניונים אחרים.  מליסרון הסבירה כי נטישת המרכז המסחרי פגעה בתמהיל אותו בנתה כדי למשוך לקוחות למרכז המסחרי. עוד היא טוענת כי סגירתה הפתאומים של החנות גרמה לירידה משמעותית בהיקפי המכירות של חנות צמודה.

כעת נותר לראות האם גם עזריאלי תבחר לנקוט בתביעה דומה.

מאלקטרה מוצרי צריכה נמסר כי "החברה קיבלה ולומדת את כתב התביעה שהוגש נגדה על ידי חברת מליסרון, בריטיש ישראל ואבי לוי, והיא תגיב בהמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker