צפו |

הרמנו רחפן מעל האחוזה של לבייב בסביון - ככה לא נראה טייקון בחובות

האבסורד של אפריקה: החברה שניצבת בפני הסדר חוב בהיקף 3.2 מיליארד שקל, העבירה בשש השנים האחרונות תרומות בהיקף של 100 מיליון שקל, ולבייב ממשיך לקיים אורח חיים ראוותני ■ החברה: "אפריקה מחויבת למעורבות פעילה בחברה ובקהילה"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לב לבייב
רותי לוי
רותי לוי

בשבועות האחרונים נמצאת אפריקה ישראל בעיצומם של מגעים לגיבוש הסדר חוב, שבע שנים בלבד אחרי ההסדר הקודם. אפריקה חייבת למחזיקי האג"ח 3.2 מיליארד שקל ושווי נכסיה מוערך בכ-2 מיליארד שקל בלבד. לא ידוע אם בעל השליטה באפריקה, לב לבייב, יזרים לחברה הון נוסף בהסדר הנוכחי. במידה ולא יעשה כן, בעלי האג"ח עשויים להשתלט על החברה.

בינתיים מתברר כי בעלי האג"ח זועמים ההתנהלות הכושלת של אפריקה בשנים האחרונות. כך למשל, מדו"חות אפריקה עולה כי החברה העבירה בין השנים 2010-2015 תרומות בסך 100 מיליון שקל לגופים שונים. חלק ניכר מהתרומות (91 מיליון שקל) ניתנו לגופים ברוסיה שלבייב קשור עימם. נושא התרומות של אפריקה נחשף לראשונה במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 על ידי הכתבת עמליה דואק.

לא ברור מי הם הגופים שלהם תרמה אפריקה ברוסיה. אפשר להניח שהכספים נתרמו למוסדות בהתאם לבחירתו של לבייב. דן אבנון, נאמן מחזיקי האג"ח של אפריקה הגיב בתוכנית ואמר: "לא מקובל עלינו שחברה שלא מצליחה להחזיר כסף לנושים שלה תורמת לצדדים שלישיים".

מצבה של אפריקה והמחיקה הצפויה למחזיקי האג"ח לא פגעו עד כה באורח חייו של לבייב. לבייב בונה כיום אחוזת ענק ברחוב החורש שביישוב סביון. עלות הבנייה המוערכת של האחוזה היא בין 40-60 מיליון שקל. האחוזה מוקמת בשטח בנוי של 2,700 מ"ר על מגרש של 15 דונם שלבייב רכש ב-2006 תמורת כ-60 מיליון שקל. לפי פרסומים שונים הבית יכלול עשרה חדרי שינה, בריכה, מגרש טניס וקולנוע פרטי.

ב-2008 עזב לבייב את ישראל ועבר להתגורר בבית שרכש בהמפסטד שבלונדון תמורת כ-70 מיליון דולר. הבית, הכולל שבעה חדרי שינה, בריכה המעוטרת באריחי זהב ופסיפסים, מועדון לילה, חדר כושר עם סאונה, ספא ומספרה, עוצב על ידי הארכיטקט ויליאם ברטראם מבאת'. הוא שוכן באזור יוקרתי, שבו התגוררו בעבר גם אישים מפורסמים כמו מתופף הביטלס רינגו סטאר, ומוריס גיב זמר להקת מהבי ג'יז.

כמי ששולט באפריקה ומוביל את עסקיה ברוסיה לבייב נושא באחריות העיקרית להידרדרותה. הוא הוביל אותה להשקעות ענק בנדל"ן ברוסיה שייצרו לה הפסדי עתק. מינף אותה בחובות ולא ידע להתאים את עסקיה ברובלים לאמצעי המימון שלה שצמודים לשקל ולדולר. עם נפילת ערכו של הרובל עקב המשבר הכלכלי העמוק ברוסיה, קרסו נכסיה המרוכזים באפי פיתוח שהייתה אמורה להיות אחד המקורות העיקריים לפירעון התחייבויותיה בשנים הבאות. בימים הקרובים צפוי הבנק המממן ברוסיה VTB לקחת ממנה את הנכס העיקרי שלה, קניון אפימול במוסקווה יחד עם נכסים נוספים.

מלבד החוב של אפריקה עצמה ללבייב נותר גם חוב לא קטן לבנקים הישראלים בחברת ההשקעות הפרטית שלו ממורנד. היקף החוב שלו לבנקים, שהיה כ-2 מיליארד שקל ב-2009, מוערך כיום בכמיליארד שקל.

מאפריקה ישראל נמסר בתגובה: "קבוצת אפריקה ישראל רואה עצמה מחויבת למעורבות פעילה בחברה ובקהילה בה היא פועלת, לצד הפעילות העסקית והיוזמה בתחום הכלכלי. ברוח זו, כל חברות הבת של אפריקה ישראל מקיימות פעילויות קהילתיות מגוונות במדינות פעילותן, המוצאות ביטוי, בין היתר, בתרומות כספיות ובפעילות התנדבותית.

"במסגרת זו, אפי פיתוח, שהינה פעילה ברוסיה אך גם בעלת זיקה לישראל, תורמת בקביעות ולאורך שנים למוסדות הקהילה היהודית במדינה זו. עוד יצוין, כי במהלך השנים האחרונות, עם ההרעה בכלכלה הרוסית ובמצבה של אפי פיתוח, הופחת היקף התרומות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker