תוצאות טובות לגמידה סל של כלל ביוטכנולוגיה בניסוי בתרופה לסרטן הדם

ניקורד, שקיבלה מעמד של תרופת יתום בארה"ב ואירופה, מיועדת לטפל בחולים במחלות דם ממאירות באמצעות השתלת דם טבורי מועשר ■ מניית כלל ביוטכנולוגיה עלתה ב-1%

יורם גביזון

חברת גמידה סל, שמוחזקת בידי אלביט מדיקל (25%) וכלל ביוטכנולוגיה (18%), הציגה תוצאות טובות בשלב 1/2 בניסוי בתרופה ניקוד (Nicord) לטיפול בסרטני דם מסוג לימפומה ולוקמיה ב–ASCO (הכינוס השנתי של האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית).

ניקורד, שקיבלה מעמד של תרופת יתום בארה"ב ובאירופה, מיועדת לטפל באמצעות השתלת דם טבורי מועשר בתאי גזע בחולים במחלות דם ממאירות. ניקורד מבוססת על טכנולוגיה שמשתמשת במולקולה Nicotinamide להעשרה של תרבית בתאי גזע.

מנכ"לית גמידה סל, ד"ר יעל מרגולין

המולקולה גם מעלה באורח משמעותי את יכולת הנדידה ואת היעילות וההגנה וההישארות של התאים המושתלים במח העצם; עובדה שמשפיעה על יעילות הקליטה של תאים שגדלו בתנאי תרבית כחלק מהשתלת עצם.

גמידה הציגה בכינוס את העיקרים של תוצאות הניסוי שכלל 16 חולים שטופלו בניקורד, וכוללות מעקב של שנה לאחר הטיפול בניקורד. התוצאות הושוו בנפרד לקבוצת ביקורת, ובהן תוצאות היסטוריות מתוך מאגר מידע, שכוללת טיפול ב–125 חולים דומים שעברו השתלת דם טבורי לא מטופל. על פי תוצאות הניסוי, שיעור תאי הגזע גדל במוצר ניקורד פי 101 משיעורם במנת דם טבורי שלא טופל. הזמן החציוני לקליטה של תאים מסוג ניוטרופיל היה עשרה ימים בחולים שטופלו בניקורד, לעומת 21 ימים בקבוצת הביקורת שלא טופלה במוצר. 16 ימים לאחר ההשתלה 75% מהחולים שטופלו בניקורד השיגו קליטה של תאי ניוטרופיל, בהשוואה ל–18% בקבוצת הביקורת. ממצאים אלו הושגו במובהקות סטטיסטית גבוהה.

גמידה סל צפויה לפרסם את התוצאות הסופיות של הניסוי ברבעון השלישי של 2016, ונערכת להתחלת ביצוע הניסוי הקליני בשלב השלישי והמכריע בהמשך 2016. הניסוי המתוכנן צפוי להיות בינלאומי, רב מרכזי, אקראי ומבוקר, ולכלול 120 חולים. הניסוי המתוכנן צפוי לבחון חולים שהושתלו בניקורד לעומת חולים שהושתלו במנת דם טבורי שלא עברה טיפול בניקורד. בתגובה לתוצאות הניסוי עלתה מניית אלביט טכנולוגיות ב–2.5% ומניית כלל ביוטכנולוגיה עלתה ב–1%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker