הגיוסים גדלו ב-20% ב-2016; מחצית מהגיוס במאי - של החברה לישראל

הנפקות האג"ח הקונצרניות בחמשת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ב–28 מיליארד שקל ■ מרווחי הסיכון של אג"ח בדירוג BBB נמצאים ברמה הנמוכה ביותר מאז סוף 2014

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

3 מיליארד השקלים שגויסו במאי בשוק האג"ח הקונצרניות המקומי הביאו את הגיוס הכולל מתחילת 2016 ל–27.5 מיליארד שקל, עלייה של כמעט 20% לעומת התקופה המקבילה ב–2015 - כך עולה מהסיכום התקופתי שערכה חברת הדירוג S&P מעלות. ב–2015 כולה גויסו 55 מיליארד שקל באג"ח קונצרניות.

בשונה מבארבעת החודשים הראשונים של השנה, אף הנפקה במאי לא היתה של המגזר הפיננסי. למעשה, לכמעט מחצית הסכום שגויס בחודש שעבר היתה אחראית החברה לישראל, שבשליטת משפחת עופר. ל–1.6 מיליארד השקלים הנותרים שגויסו במאי היו אחראיות שש חברות ממגוון ענפים. חברה נוספת שגייסה סכום גדול היא מבני תעשייה, חברת נדל"ן והתשתיות שבשליטת 
כלכלית ירושלים (78%), שבהנפקת האג"ח שלה גויסו 700 מיליון שקל.

בסיכום ההנפקות במאי לא נכללה ההנפקה של חברת השבבים טאואר, שהשלב הציבורי שלה התקיים ביום רביעי, 1 ביוני, ושבה גויסו 400 מיליון שקל. ההנפקה של טאואר זכתה לביקוש גבוה ונעשתה בתנאים נוחים לחברה, כולל ריבית שנתית של כ–2.8%.

מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן זאב, אומרת כי כמו ההנפקות שנכללו בסיכום התקופתי, גם ההצלחה של ההנפקה של טאואר מראה כי קיים ביקוש גבוה להנפקות שאינן מתחומי הנדל"ן והפיננסים. לדבריה, המשקיעים מעוניינים בהנפקות שיאפשרו להם לגוון את החשיפה הענפית.

רונית הראל בן זאבצילום: S&P מעלות

המגזר הפיננסי אחראי לכמעט מחצית ההנפקות מתחילת 2016, 12.5 מיליארד שקל, ומוביל את העלייה בכלל הגיוסים מתחילת השנה. לדברי הראל בן זאב, ההנפקות של מגזר הפיננסים הן בעיקר מחזור חוב.

"הגידול בגיוסים נובע מהנפקות הבנקים", אומרת הראל בן זאב. "בתקופה של תנאים תומכים מאוד של השוק מבחינת הריביות, המרווחים והנזילות של השוק, אפשר היה לצפות לגידול גם במגזר הלא פיננסי. אני חושבת שהיעדר הצמיחה מתחילת השנה בהנפקות שאינן מהמגזר הפיננסי עולה בקנה אחד עם נתוני המקרו — כלומר עם העובדה שאין גידול בהשקעות במשק, עם הנתונים שפורסמו באחרונה על ירידה ביצוא ועם ההתמתנות של שיעור הצמיחה. החברות מנצלות את תנאי השוק ואת המרווחים למחזור חוב. זה מחזק את הפרופיל הפיננסי שלהן, כי הוצאות המימון שלהן פוחתות".

פחות הנפקות נדל"ן

חלקן של חברות הנדל"ן בהנפקות האג"ח ירד ב–2016. בעוד שבחמשת החודשים הראשונים של 2015 גייסו החברות בענף 10 מיליארד שקל, 35% מסך ההנפקות, בינואר־מאי השנה גייס המגזר 7 מיליארד שקל, ובשל הגידול בגיוס הכולל ירד משקל הנפקות הנדל"ן ל–25%.

במעלות מציינים כי הירידה בחלקן של חברות הנדל"ן קשורה בין השאר לדחיית ההנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות, בעקבות האירועים האחרונים סביב החברות אורבנקורפ ואקסטל. מחיר האג"ח של אקסטל - שעוסקת בעיקר בתחום מגורי היוקרה בניו יורק ושגייסה 1.7 מיליארד שקל בתל אביב במארס 2015, בהמשך לגיוס של מיליארד שקל ב–2014 - צנח באחרונה בעקבות דיווחים על קשיים במימון הפרויקטים שלה.

המקרה של אורבנקורפ הקנדית, שגייסה 180 מיליון שקל בתחילת 2016, מטריד עוד יותר. בסוף אפריל השעתה רשות ניירות ערך את המסחר באג"ח של החברה, לאחר שהתברר כי היא מצויה בקשיים וקיימים פערים גדולים בין המידע שהציגה למשקיעים לבין מצבה האמיתי.

למרות החששות שמעוררים מקרים אלה, הראל בן זאב מציינת כי חברות הנדל"ן האמריקאיות שונות זו מזו (מעלות לא דירגה את אורבנקורפ ואקסטל) והחששות שמעורר המגזר בקרב המשקיעים לא גלשו למגזרים אחרים בתחום ההנפקות. לדבריה, ירידת מרווחי הסיכון בארה"ב, למשל על רקע ההתאוששות בשוקי הסחורות והאנרגיה, סייעה למרווחי הסיכון של אג"ח בדירוג BBB בישראל לרדת. המרווחים בקבוצת דירוג זו נמצאים כיום ברמה הנמוכה ביותר מאז סוף 2014.

במלים אחרות, התשואה של האג"ח בדירוגים הגבוהים פחות התקרבה לתשואה האפסית של אג"ח ממשלתיות מקבילות, בעקבות היחלשות החששות מפני גל של חדלות פירעון בארה"ב. החששות נבעו מהחשיפה העצומה של שוק האג"ח האמריקאי לחברות הפעילות בתחום האנרגיה. העובדה שמחיר הנפט עלה בכמעט 100% מאז פברואר הרגיעה את משקיעי האג"ח הקונצרניות בארה"ב, ובישראל הושפעו מכך בעיקר אג"ח בדירוג BBB. בדירוגים הגבוהים יותר שמרו המרווחים על יציבות עוד קודם לכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker