בעלי האג"ח של אלון החליטו להעמיד חוב של 1.75 מיליארד שקל לפירעון מיידי

מחזיקי האג"ח גם הורו לנאמן לנקוט הליכים משפטיים לצורך הגנה על זכויותיהם, כולל נקיטת הליכי חדלות פירעון והליכים משפטיים נגד החברה, בעלי השליטה ונושאי משרה בה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעלי איגרות החוב מסדרה א' של חברת אלון ישראל החליטו ברוב של 90% להעמיד את החוב לפירעון מיידי. כחלק מההחלטה, שנדרשה לרוב של 75% לפחות מהקולות שהשתתפו בהצבעה, מחזיקי האג"ח גם הורו לנאמן לנקוט הליכים משפטיים לצורך הגנה על זכויותיהם, כולל נקיטת הליכי חדלות פירעון והליכים משפטיים נגד החברה, בעלי השליטה ונושאי משרה בה.

בעקבות ההצבעה, צפוי הנאמן על האיגרות, עו"ד דן אבנון, או בא כוחו, עו"ד חגי אולמן, לשלוח לחברה דרישה להעמדת החוב לפירעון מוקדם בתוך תקופה קצובה. בהנחה שאלון לא תפרע את החוב, יפנו השניים לבית המשפט בטענה שהחברה אינה עומדת בהתחייבויותיה ובתנאי שטר הנאמנות, בניסיון לכפות הסדר חוב או להביא לפירוקה.

שרגא בירן
שרגא בירןצילום: עופר וקנין

העמדת האג"ח לפירעון מיידי נעשתה על פי סעיף בשטר הנאמנות שמקנה לבעלי האג"ח זכות לעשות זאת אם דירוג האג"ח מסדרה א' יירד מתחת ל–BBB. כך קרה במחצית ינואר 2016, כשחברת הדירוג P&S מעלות הורידה את דירוג אג"ח א' ל–BBB מינוס.

ההצבעה התקיימה לאחר שמו"מ בין בעלי השליטה באלון ישראל לבין נציגות בעלי איגרות החוב עלה על שרטון. זאת כשבעלי השליטה - חברת ביילסול (53%) שבבעלות שרגא בירן (80%) ודודי ויסמן (20%), וארגוני הקניות של הקיבוצים (47%) - דרשו שכחלק מההסכם ייתנו בעלי האג"ח לבעלי השליטה ונושאי משרה פטור מתביעות, לאחר שהסכימו יממה קודם לכן לוותר על דרישה זו.

סוגיה אחרת שטירפדה את ההסכם המתגבש היתה דרישת ארגוני הקניות של הקיבוצים לתת ארכה נוספת של שבועיים כדי לאשר הזרמה של 40 מיליון שקל מבעלי השליטה לאלון. הזרמה זו היתה תנאי שהעמידו בעלי האג"ח עבור ויתור על זכותם להעמיד את החוב לפירעון מיידי במשך שנה, כדי לאפשר להנהלת החברה ולבעלי השליטה לגייס משקיע ולבצע הנפקה ציבורית. בעלי השליטה הסכימו מצדם, במתווה שלא הבשיל לכדי הסכם, להעביר את החברה לידי בעלי איגרות החוב בתום שנה, אם לא יצליחו לגייס הון לאלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker