מסתמן הסדר באלון ישראל: שרגא בירן התחייב להזרים לחברה 40 מיליון שקל

זמן קצר לפני שבעלי האג"ח יצביעו על העמדת החוב של 1.75 מיליארד שקל לפירעון מיידי - נכנע בירן ללחץ, התחייב להזרים כסף, וויתר על דרישתו לקבל פטור מתביעות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תחת לחץ כבד של בעלי איגרות החוב, הסכים בעל השליטה באלון ישראל, שרגא בירן, להתחייב להזרים לחברת אלון ישראל 40 מיליון שקל, בגיבוי בטוחה. בעלי איגרות החוב מסדרה א', שיתרתה 1.75 מיליארד שקל, נתנו את הסכמתם לאחר שהובטחה להם שנה של שקט, שבמהלכה תנסה החברה לגייס משקיע כדי לחזק את הונה העצמי, ולהבטיח שהשווי הנכסי הכלכלי של החברה יהיה חיובי.

שרגא בירן, בעל השליטה באלון ישראלצילום: מוטי קמחי

ההסכמות הושגו במגעים בין בירן ואביגדור קפלן, מנכ"ל אלון ישראל, ובין נציגות בעלי איגרות החוב, שנתנה ארכה נוספת של 24 שעות כדי להגיע להסכם סופי בטרם יצביעו בעלי האג"ח על העמדת החוב לפרעון מיידי. בעלי אג"ח א' היו אמורים להצביע עד היום בשעה 20:00 על העמדת החוב לפירעון מיידי, לאחר שהצעות קודמות של אלון לא היו כרוכות בהבטחת הזרמה כספית, באופן שיחלק את הסיכון לירידה עתידית בשווי נכסיה בין בעלי איגרות החוב לבין בעלי השליטה בחברה.

כחלק מהמגעים בין בעלי השליטה באלון לבין נציגות בעלי איגרות החוב, ויתר בירן על דרישתו שמתווה ההסכמות לא יכלול פטור מתביעות לנושאי משרה ובעלי שליטה באלון. ההסכמה בין בעלי האג"ח לבין בעלי השליטה באלון חסכה מאבק משפטי על מינוי מנהל לחברה מטעם בית המשפט כדי לממש את נכסיה, שכן בירן, בעל המניות הגדול באלון ישראל (42.4% בעקיפין), הסכים שאם אלון לא תצליח לגייס משקיע לחברה בתוך שנה, תעבור אלון לידי בעלי איגרות החוב ללא מאבק.

לבעלי האג"ח באלון יש עילת פירעון מיידי כבר מינואר 2016, לאחר שחברת מעלות הורידה את דירוג איגרות החוב ל-BBB מינוס.

מאידך, אביגדור קפלן, מנכ"ל החברה, רמז שבכוונת החברה להיאבק על מנת למנוע את העמדה החוב לפירעון מיידי, שכן החברה עמדה עד כה בכל תשלומי הקרן והריבית, ומחזיקה בקופתה ב-530 מיליון שקל שיספיקו למימון התשלומים לבעלי איגרות החוב עד לסוף 2017.

ד"ר אביגדור קפלן
אביגדור קלפן, מנכ"ל אלון ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי

אלון סובלת משווי נכסי שלילי, על פי מחירי הבורסה של החזקותיה העיקריות: 80% ממניותיה של אלון גז שהיא מחזיקה בשווי 733 מיליון שקל, 9.65% ממניותיה של דלק US בשווי 81 מיליון דולר, ו־29% ממניותיה של החברה שמפעילה את כביש 6, בשווי מוערך של 120 מיליון שקל - כשבנוסף היא אמורה לקבל 115 מיליון שקל עבור 72.7% ממניותיה של חברת אלון רבוע כחול.

התחייבויותיה של אלון כוללות, מלבד החוב לבעלי האג"ח, גם ערבות של 155 מיליון שקל שנתנה אלון ישראל לבנק הפועלים להבטחת פרעון; הלוואה של 330 מיליון שקל שנתן הבנק לחברה הבת אלון קמעונאות; וחוב של 43 מיליון שקל למס הכנסה בגין הרווח ממכירת השליטה (46%) בחברת אלון USA, שמחזיקה בבתי זיקוק ותחנות דלק בארה"ב, לחברת דלק US.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker