השותפות בלווייתן חתמו על חוזה גז בכ-3 מיליארד דולר - שכפוף לקבלת החלטת השקעה

החוזה הינו בהיקף של כ-13 מיליארד מ"ק (BCM) ולתקופה של 18 שנים ■ תחנת הכוח בבאר טוביה מתוכננת לפעול בגז טבעי, ועלות הקמתה צפויה להסכם בכ-400 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אסדת הקידוח לוויתן
אסדת הקידוח לוויתן צילום: אלבטרוס

ימים אחדים לאחר האישור הסופי של "מתווה הגז", השותפות בלווייתן חתמו על הסכם שני למכירת גז לתחנת הכוח IPM, שעתידה לקום באזור התעשייה של באר טוביה. החוזה, בהיקף של כ-13 מיליארד מ"ק (BCM), הינו לתקופה של 18 שנים.

לפי הודעת השותפות, ההיקף הכספי של ההסכם מוערך בכ-3 מיליארד דולר (לא מהוון), בהנחת רכישת כל הכמות החוזית. ההסכם כפוף לקבלת החלטה (FID) של השותפות בלווייתן לגבי ההשקעה בפרויקט, שאמורה להתקבל רק בסוף 2016; וכן לסגירת מימון לפיתוח הפרויקט.

השותפות במאגר לווייתן הן דלק קידוחים (22.67%) ואבנר חיפושי נפט (22.67%) מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה; נובל אנרג'י האמריקאית (39.66%) ורציו חיפושי גז ונפט שבשליטת יגאל לנדאו ומשפחת רוטלוי (15%). מניות השותפות עולות בכ-1%-1.5% לאחר הדיווח. זהו ההסכם השני עליו חותמות השותפות בלווייתן, לאחר שבינואר האחרון חתמו על הסכם דומה למכירת כ-BCM 6 גז טבעי לתחנות הכוח של חברת אדלטק - סולאד ותמר, בעלות צפויה של כ-1.3 מיליארד דולר.

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו
מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו צילום: תומר אפלבאום

תחנת הכח של IPM נמצאת בשליטת (84%) טריפל-אם - חברת השקעות בתחום התשתיות והאנרגיה, ומוחזקת (16%) על ידי איזראל פאאור מנג'מנט 3000. תחנת הכוח מתוכננות להיבנות על פני שטח של 62 דונם, והיא תהיה בעלת כושר ייצור של כ-430 מגה-וואט. התחנה תוסק בגז טבעי כדלק עיקרי וסולר כגיבוי, ועלות הקמתה צפויה להסכם בכ-400 מיליון דולר.

עד לא מכבר טריפל-אם נשלטה (60% לפי הערכות) בידי איש העסקים אברהם נניקשווילי, אך לאחרונה האחזקות הועברו לידידו ולשותפו העסקי, איל ההון טימור בן יהודה (חחינשווילי). זאת, לאחר שהובהר לנניקשווילי כי הוא עלול לאבד את הפרויקט במידה שיסתבך בפרשות הפליליות שבהן נחקר בשנה שעברה. נגד נניקשווילי הוגש באחרונה כתב אישום באשמה כי נתן לשר התשתיות לשעבר, בנימין בן אליעזר, שוחד. בטריפל אם שותפים גם מוטי פרידמן ומשה טרי.

מחיר הגז בחוזה עם IPM לא נמסר, אך העלות הכספית הכוללת מגלמת מחיר של 6-7 דולרים ליחידת חום. כמו בחוזים דומים, IPM התחייבה לרכוש כמות שנתית מינימלית של גז או לשלם בעבור כל הכמות (Take or Pay). בהסכם נקבע כי מחיר הגז יוצמד לתעריף ייצור החשמל, והוא כולל "מחיר רצפה". לרוכשת ניתנה אופציה, להפחית את כמות הגז. האופציה ניתנת למימוש 4 שנים מהעברת מאגרי כריש ותנין לבעלים החדשים; או בחלוף 3 שנים ממועד תחילת הזרמת הגז מפרויקט לווייתן.

הגז מלווייתן צפוי להתחיל לזרום רק בסוף 2019, בכפוף לקבלת החלטת השקעה של השותפות; בעוד הפעלת תחנת הכוח צפויה כבר במהלך 2018. על רקע זאת, במקביל לחתימה על החוזה עם השותפות בלווייתן, IPM התקשרה בחוזה דומה עם השותפות במאגר תמר. חוזה זה אמור להגן על החברה במידה ומאגר לווייתן לא יפותח בסופו של דבר. IPM תוכל להשתחרר מהחוזה עם תמר לפי נקודות יציאה שנקבעו מראש.

לווייתן מכיל כ-22.9 טריליון רגל מעוקבת של גז טבעי (TCF). נובל אנרגי', מפעילת הקידוחים בפרויקט, אמורה לקבל החלטה סופית (FID) באם להשקיע בלווייתן רק בסוף 2016. עד כה פיתוח לווייתן נדחה, בין היתר על רקע המגעים שנוהלו לחתימה על "מתווה הגז" – הנוסח הרגולטורי שגובש בין הממשלה לחברות האנרגיה הגדולות בישראל; וזאת בשעה שמחירי הגז בעולם צונחים לשפל של עשור בשל הצפת השווקים בגז ממדינות כמו קטאר, אוסטרליה וארה"ב.

תוכנית הפיתוח המעודכנת של לווייתן, שפורסמה בפברואר השנה, כוללת שמונה קידוחי הפקה שיחוברו בצנרת תת-ימית לפלטפורמה (אסדת טיפול) קבועה שתמוקם במים שמול חופי חדרה. מהפלטפורמה, הגז יזרום לחוף ויחובר למערכת ההולכה הארצית, בכניסה הצפונית, ומשם ללקוחות. השלב הראשון בתוכנית כולל ארבעה קידוחי פיתוח והתקנת הפלטפורמה עם מתקני טיפול בקיבולת של עד כ-12 BCM בשנה, בעלות מוערכת של 4-3.5 מיליארד דולר. השלב שני כולל ארבעה קידוחים נוספים והרחבת יכולת הטיפול של הפלטפורמה ב-9 BCM נוספים לשנה.

בשונה מהתוכנית המקורית, השלב הראשון בתוכנית הפיתוח כולל מכירת גז ללקוחות בישראל, ולמדינות שכנות בלבד - ירדן (חברת החשמל), הרשות הפלסטינית, והשוק במצרים (דולפינוס) - ללא יצוא של גז למתקני ההנזלה של בריטיש גז (BG), שעומדים על אדמת מצרים. גם מימון השלב הראשון יתבסס על הלקוחות בישראל ובירדן. רק בשלב השני תעמוד לשותפות אפשרות לייצא גז למתקני ההנזלה של בריטשי גז, באמצעות צינור ימי.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר מסר: "אנו מחויבים ונחושים לפעול לקידום פיתוח מאגר לוויתן על מנת להזרים גז טבעי למשק הישראלי כבר בשנת 2019 ופועלים לקידום הסכמים נוספים למכירת גז טבעי ליצרני חשמל, מפעלי תעשייה ולקוחות נוספים במשק המקומי והן לייצוא הגז למדינות באזור". ניב סרנה, מנהל הפיתוח העסקי בנובל אנרג'י: "אספקת הגז מלוויתן תאפשר ל-IPM וללקוחות מקומיים עתידיים להתבסס על ייצור חשמל באמצעות מקור אנרגיה נקי וזול, תגדיל את היתירות ותחזק את הביטחון האנרגטי של ישראל לרווחת תושבי המדינה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker