הוסר המכשול העיקרי להסדר הנושים באלון רבוע כחול בעקבות ההסדר עם נאמני מגה

אלון רבוע כחול ויתרה על הזכות לתבוע את קופת נאמני מגה על סכום של 300 מיליון ש' שהוא החוב של מגה שאלון רבוע כחול ערבה לו ■ נאמני מגה ויתרו על תביעה על סכום של 117 מיליון ש' כלפי מגה והסכימו שמגה תיקח על עצמה את הסיכון בגין תביעה נגזרת של 117 מיליון ש' על חלוקה אסורה לכאורה של דיווידנד

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יממה לאחר הגשת הבקשה לאישור הסדר נושים בחברת אלון רבוע כחול הוסר המכשול העיקרי למימושו בעקבות הסכם שנחתם בין חברת אלון רבוע כחול, נציגות אגרות החוב של אלון רבוע כחול ונאמני מגה על סילוק תביעות הדדיות. ההסדר מגדיל את שיעור החזר החוב לנושיה הרגילים של מגה וסילק את חוסר הוודאות בנוגע להסדר הנושים בחברת אלון רבוע כחול בהיקף של 1.029 מיליארד שקל.

על פי ההסכם, ויתרה אלון רבוע כחול על הזכות לדרוש ממגה את פירעון החוב של 301 מיליון שקל לבנקים. אלון רבוע כחול ערבה לחוב זה ותממש את ערבותה מבלי שתוכל לדרוש ממגה את פירעון החוב שהערבות בגינו מומשה.

מוטי בן משה בדיון על מגה בבית המשפט
מוטי בן משה בדיון על מגה בבית המשפט צילום: עופר וקנין

זהו הויתור המשמעותי של אלון רבוע כחול שאמורה להירכש על ידי מוטי בן משה במסגרת הסדר נושים שכחלק ממנו ישלם מוטי בן משה 115 מיליון שקל לחברת אלון ישראל שמחזיקה ב-72.7% ממניותיה של אלון רבוע כחול ויזרים עוד מיליארד שקל להחזר החוב לנושי החברה.

אלון רבוע כחול גם הסכימה לקחת על עצמה את התוצאות המשפטיות בגין תביעת עודד פרוביזור מבעלי השליטה והמנכ"ל לשעבר של רשת עדן טבע מרקט על סכום של 40 מיליון שקל וכן את החשיפה לתשלום של 15־30 מיליון שקל לביטוח הלאומי בגין הפרשות שלא בוצעו עבור עובדי אלון רבוע כחול שעברו לעבוד בחברת מגה ב-2009.

אלון רבוע כחול תיקח על עצמה גם את החוב לחברות ביטוח האשראי, בסס"ח וכלל ביטוח אשראי בהיקף של 100 מיליון שקל אולם קופת הנאמנים מתחייב לשלם לאלון רבוע כחול סכום זה בתוך שנה וחצי בניכוי 30 מיליון שקל שהוגדר כהשתתפות אלון רבוע כחול בחוב.

מגה מצידה ויתרה על כל התביעות כלפי אלון רבוע כחול כולל התביעה להזרמה של 117 מיליון שקל כחלק מהשלמת התחייבויותיה במסגרת הסדר הנושים הקודם של מגה מיולי 2015. קופת נאמני מגה לקחה על עצמה את החשיפה בגין תביעה נגזרת שהוגשה כנגד מגה על סכום של 117 מיליון שקל בגין חלוקה אסורה לכאורה של דיווידנד כאשר מצבה של מגה הורע.

מגה לוקחת על עצמה גם תביעות של משכירי נכסים ועובדים. נאמני מגה לא וויתרו על זכותם לתבוע נושאי משרה ובעלי שליטה במגה ובאלון רבוע כחול כמו שרגא בירן ודודי וייסמן מבעלי השליטה (53%) באלון ישראל וכן לתבוע את רבוע כחול נדל"ן בגין דמי שכירות מנופחים לכאורה ששילמה מגה לחברה האחות רבוע נדל"ן; נושא שנמצא בבדיקתה של השמאית דברת אולפינר.

ההסכם עם אלון רבוע כחול והתחייבותו של נחום ביתן לתשלום ודאי של 100 מיליון שקל מרווחיה העתידיים של מגה (במקום תשלום מותנה של 100-50 מיליון שקל) יגדילו את המקורות להחזר חוב לנושי מגה ל-455 מיליון שקל ויקטינו את היקף הנשיה ל-920 מיליון שקל, בהתעלם מהחשיפה בגין תביעות שמגה לוקחת על עצמה כמו התביעה הנגזרת על חלוקת הדיווידנדים האסורה, תביעות של רבוע נדל"ן בסכום של 130 מיליון שקל , עובדים ומשכירי נכסים אחרים מלבד רבוע נדל"ן.

מוטי בן משה בעל השליטה העתידי באלון רבוע כחול שיוצג על ידי עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני ונציגות אגרות החוב מסדרה ג' שיוצגו על ידי עורך הדין עדי פיגל ועופר גזית הסירו את התביעות של חברת מגה שהגיעו לסכום של מאות רבות מיליוני שקלים במחיר זול יחסית של 30 מיליון שקל שישולם על ידי אלון רבוע כחול ובוויתור על זכות החזרה בגין החוב לבנקים בהיקף של 300 מיליון שקל שאלון רבוע כחול היתה ערבה לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker