חלוצת הטקסטיל מ-1934 קורסת - משפחת הנדל"ן והגז העשירה לא תציל אותה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חלוצת הטקסטיל מ-1934 קורסת - משפחת הנדל"ן והגז העשירה לא תציל אותה

ארגמן, הנמצאת בשליטת משפחת רוטלוי, מבעלי רציו, השותפה (15%) במאגר הגז לווייתן, הפסידה 50 מיליון שקל בחמש שנים ■ אתמול דיווחה החברה כי לא תוכל לעמוד בפירעון חוב בסך 21 מיליון שקל לבנקים - ושהיא פונה להסדר חוב שני

11תגובות
מפעל טקסטיל "גבור", בקרית שמונה. בצילום, מרים במהלך עבודתה במחלקת התפירה
לע"מ / מילנר משה

בשנות ה-80 וה-90 היו עסקי הטקסטיל אחד מענפי הפעילות המרכזיים של המשק, שהעסיק אלפי עובדים; מאז השתנו פני הדברים - תהליכי הליברליזציה של הכלכלה הישראלית, לצד התחרות העזה מול כלכלות מתפתחות עם כוח עבודה זול, הכחידו את מרבית הענף. מעטות החברות הישראליות שהצליחו לשרוד את המשבר הגדול, ואחת מהן היתה ארגמן - יצרנית הטקסטיל הוותיקה, הנמצאת בשליטתה של משפחת רוטלוי ורענן סובל.

ארגמן, שמניותיה נסחרות בבורסה מאז 1961, מייצרת הלבשה תחתונה, הלבשה עליונה, הלבשת ספורט וגרביים, באמצעות החברות־הבנות, ובהן רוטקס (גיבור סברינה לשעבר), אדסגו (ADESGO) ולואר (LOAR). החברה אמנם הצליחה לשרוד את המשבר הגדול שפקד את הענף, הודות לפיטורים של מאות עובדים וסגירה של קווי ייצור, אבל גם לאחריו המשיכה לסבול מהתחרות העזה, ומצבה הפיננסי לא היה מזהיר.

ליגד רוטלוי
מוטי קמחי

ארגמן, הנמצאת תחת ניהולו של סובל, דיווחה אתמול כי לא תוכל לפרוע חוב של כ-21 מיליון שקל לבנקים, וכי בכוונתה להתחיל במגעים לחתימה על הסדר חוב. בכך, למעשה, הודתה החברה, הנסחרת לפי שווי של כ-9 מיליון שקל בלבד, כי היא חדלת פירעון. זהו הסדר חוב שני שעליו ארגמן עשויה לחתום, לאחר שב-2013 כבר הגיעה להסדר עם הבנקים.

ארגמן מסרה בדיווח לבורסה כי אין ברשותה מקורות עצמאיים כדי לעמוד בתשלום קרן של 8 מיליון שקל ביוני הקרוב, ולכן פנתה לבנקים המממנים "בבקשה לגבש לוח סילוקין חדש ליתרת ההלוואה". עוד נמסר כי בכוונת החברה "לנהל משא ומתן מואץ עם הבנקים בניסיון להשיג הסכמות בדבר פריסת החוב בהקדם האפשרי".

בסוף 2015 היו בקופת החברה כ-1.8 מיליון שקל בלבד וגירעון של 50 מיליון שקל בהון החוזר - כלומר, עודף התחייבויות שוטפות על פני נכסים שוטפים. בעקבות הדיווח נפלה מניית ארגמן בכ-13%.

ארגמן, שמנייתה צנחה בכ-75% בחמש השנים האחרונות, הוקמה ב-1934 ועסקה בצביעת בדים. בעלת השליטה בחברה, משפחת רוטלוי, ממשפחות הטקסטיל העשירות בישראל, היא מבעלי השליטה בשותפות הגז רציו, ששווייה מגיע לכ-2 מיליארד שקל. רציו מחזיקה בכ-15% מהזכויות במאגר לווייתן. שווי לווייתן הוערך בעבר בכ-7-5 מיליארד דולר, אבל צניחת מחירי האנרגיה, לצד חוסר הוודאות הרגולטורית עד לחתימה על "מתווה הגז", הפחיתו את שוויו לכ-3 מיליארד דולר.

בדומה לדלתא או תפרון, ניסתה ארגמן לשרוד את המשבר בענף הטקסטיל באמצעות אימוץ של טכנולוגיית האל־תפר (Seamless) - טכנולוגיית תפירה מתקדמת המבוססת על מחקר ופיתוח, שהמתחרות במזרח התקשו לאמץ. "שיטת האל־תפר היא חדשה, ולכן התחרות בה קטנה יחסית. נוסף על כך, ההשקעה בטכנולוגיה זו עדיין יקרה, כך שהכניסה לתחרות עם החברות הישראליות קשה יותר", הסביר בעבר ל-TheMarker יו"ר ארגמן, יאיר רוטלוי.

מפעל ארגמן ביבנה
יואב מאירי

ביגוד המיוצר בטכנולוגיית האל־תפר מהווה 70% ממחזור המכירות המאוחד של ארגמן. ואולם, גם הטכנולוגיה המתקדמת לא הצליחה להביא לשינוי כיוון משמעותי בחברה. בשנים 2008-2011 הפסידה ארגמן כ-50 מיליון שקל. על רקע זה, נאלצה החברה ליישם ב-2011 תוכנית התייעלות.

התוכנית כללה העברה של פסי הייצור מקרית שמונה וכפר סבא לרומניה, צמצום בכוח האדם, ברכש ובעלויות וארגון מחדש של מבנה החברות בקבוצה. בסוף 2013 מכרה החברה את פעילות הסחר ההפסדית בישראל - רשת החנויות לודז'יה־רוטקס - שכללה בעיקר את המותגים Fix ,Veto ,Fix on you לדלתא גליל.

תוצאות ארגמן, במיליוני שקלים
2007 - הכנסות: 242, רווח: 3.6
2008 - הכנסות: 214, רווח: -11
2009 - הכנסות: 195, רווח: -22
2010 - הכנסות: 199, רווח: -6.8
2011 - הכנסות: 183, רווח: -13.9
2012 - הכנסות: 117, רווח: -7.3
2013 - הכנסות: 97.5, רווח: -23
2014 - הכנסות: 83.5, רווח: 0.4
2015 - הכנסות: 77.9, רווח: -3.5

למרות יישום תוכנית ההתייעלות, גם ב-2013 המשיכו להיערם ההפסדים של ארגמן. החברה סיימה את השנה בהפסד עצום של 23 מיליון שקל בהשפעת המיתון הקשה שפקד את אירופה, כתוצאה ממשבר החובות. בעקבות זאת פנו הבנקים, החברה ובעלי השליטה בה להסדר חוב ראשון, שבו נקבע כי החברה תפעל למימוש מלאי, גביית חוב מלקוחות ומכירת נכסים, כך שתוכל להקטין את יתרת החוב לבנקים עד ל-21 מיליון שקל, ובתמורה פירעון החוב יידחה לשנים 2018-2016.

כבטוחה להחזר החוב העמידה ארגמן לרשות הבנקים שעבודים, ובהם שעבוד על נכסיה ונכסי החברות־הבנות בישראל, שעבוד על שבע מכונות סריגה ברומניה ושעבוד על נדל"ן, מלאי ויתרת לקוחות של החברה־הבת ברומניה. נוסף על כך, התחייבו בעלי השליטה להזרים 7.5 מיליון שקל לחברה למימון צרכיה השוטפים.

פריסת החוב מול הבנקים וצעדי ההתייעלות הצליחו במידה מסוימת לעצור את ההידרדרות, וב-2014 ארגמן אף עברה לרווח זניח של כמה מאות אלפי שקלים. ואולם ב-2015 נאלצה החברה לרשום שוב הפסד של 3.5 מיליון שקל, שהעביר אותה, לראשונה, לגירעון בהון העצמי, בשעה שמחזור מכירותיה הצטמק ל-78 מיליון שקל בהשוואה לכ-240 מיליון שקל ב-2007. בדו"חות הכספיים האחרונים של החברה רשמו רואי החשבון הערת "עסק חי" לחברה, המלמדת כי קיים ספק משמעותי בנוגע ליכולתה להמשיך ולהתקיים.

כשעסקי הטקסטיל (וגם הגז) סירבו להמריא, פנתה משפחת רוטלוי לעסקי נדל"ן. לפני כשנה וחצי החליטה משפחת רוטלוי לפרק את השותפות ארוכת השנים עם סובל בלודז'יה הבורסאית (החברה־האחות של ארגמן). המשפחה רכשה את אחזקותיו של סובל (33%) תמורת 53.2 מיליון שקל, לפי מחיר מניה של 39.6 שקל, הגבוה ב-76.3% לעומת המחיר ערב העסקה.

רכישת הזכויות של סובל היתה שלב מקדים לכמה עסקות נדל"ן גדולות שביצעה המשפחה בשנה האחרונה באמצעות לודז'יה, המחזיקה בקרקעות באזורי הביקוש במרכז (על הקרקעות שכנו בעבר מתפרות החברה). בתחילת 2016 מכרה לודז'יה קרקע גדולה באזור התעשייה של חולון לקבוצת עזריאלי בתמורה לכ-290 מיליון שקל. בעקבות העסקה, רשמה משפחת רוטלוי "אקזיט" של כ-105 מיליון שקל.

קודם לכן, חתמה לודז'יה על הסכם אופציה בבני ברק שלפיו, העניקה לקבוצת הנדל"ן סופרין אופציה לרכישת שני מגרשים בבני ברק בשטח של כ-4.2 דונמים ובסכום כולל של 67 מיליון שקל. האופציה ניתנה ללא תמורה, אבל מימושה יניב ללודז'יה כ-1,900 שקל לכל מ"ר עילי. לודז'יה ממשיכה להחזיק במגרש נוסף בבני ברק בשטח של כ-3 דונמים, כך שהיא עשויה לרשום הכנסות נוספות בעתיד.

זולטן קלוגר / לע"מ


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#