המרד נגד הקניונים: "שימצאו להם פראייר אחר - נעבור לרחוב, לאזורי תעשייה, לאיפה שצריך"

מנכ"ל אלקטרה צריכה, זאב קלימי, קורא לרגולטור להתערב במחירי השכירות הגבוהים שגובות הקבוצות השולטות בקניונים - עלות שלדבריו משפיעה באופן ישיר על יוקר המחיה ■ "נצא מהקניונים. אני לא שבוי של אף אחד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"ההתנהלות של הקניונים הגדולים בישראל ושל קבוצות השליטה בהם – מליסרון ועזריאלי - לא מותירה לנו ברירה אלא לשקול את דרכנו מחדש". כך, אמר היום (ד') זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכה, על מחירי השכירות הגבוהים בקניונים.

לדבריו, "בחנו את המרווחים הגולמיים של החברה והיקף ההוצאות, וראינו כי היקף ההוצאות על שכר דירה מטורף. אנחנו לא מסוגלים להמשיך ולהחזיק את העסק בקניונים. אנו עומדים לצאת מהקניונים".

קלימי לא רק מאיים ומבחינתו מהלך העזיבה כבר בעיצומו; "כבר נתנו הודעה על כך שאנו מוציאים את החנות שלנו מהגראנד קניון של מליסרון בבאר שבע ואת חנות שקם אלקטריק מקניון אילון. בשנה האחרונה הוצאנו כבר 15 חנויות מקניונים, ובשנתיים האחרונות הגענו לסך של 30 חנויות".

עם זאת, קלימי לא מכריז על הוצאת כל החנויות מהקניונים באופן מיידי. עם זאת, הוא אינו מהסס להוציא מהקניון חנויות לא רווחיות. לדבריו, "הנוסחה פשוטה; כל חנות אשר עלות העברתה החוצה מהקניון זולה יותר מעלות ההפעלה בקניון – תועבר לרחוב. רוב הקניונים לא מצליחים להגשים לנו את ההבטחה של 'טראפיק' גבוה ומסחר 'תוסס'. הם לא משקיעים מספיק בשיווק וביצירת תנועת לקוחות. ואז, למרות שהם לא משקיעים - הם גם לא מוכנים לוותר לנו על המחיר הגבוה. בקניונים כאלה אשר מייצרים לעצמם רווח גולמי של 34% אני לא מוכן להישאר. בכל מקום שאין לנו את התנאים הראויים להצליח - נצא. באופן מפתיע גם ראינו כי המחזור שלנו לא ירד בחנויות אשר עברו מחוץ לקניון לרחוב".

קלימי טעון כאשר הוא מדבר על העלויות הגבוהות והוא נמלא כעס על הרגולטור, אשר לדעתו, לא דן מספיק בהשפעות העובדה כי מרבית שטחי המסחר מרוכזים אצל מספר מצומצם מאוד של קבוצות שליטה. לטענתו, ריכוזיות כזו משפיעה על מחירי הנדל"ן והמסחר בישראל וכתוצאה מכך עולים גם מחירי המחייה.

גרנד קניון באר שבע
גרנד קניון באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

"מספר מצומצם של בעלי שליטה מכתיבים לקמעונאים כי עליהם להשלים עם הוצאות שכר מטורפות. מישהו צריך כבר לבדוק את המצב הנוכחי בו הכוח המצרפי של בעלי השליטה בקניונים יוצר תכתיבי שוק כאלה אכזריים. כקמעונאי, אני לא מוכן להיות שבוי של אף אחד. אם אישאר בקניון, העסק שלנו לא יוכל להמשיך ולתפקד.  אני קורא לרגולטור להתחיל ולחקור את הנושא. הרבה מאוד דובר בשנים האחרונות על יוקר המחיה במדינת ישראל, אך לדעתי לא חקרו מספיק את השפעת הקניונים על יוקר המחיה".

"בעלי השליטה בקניונים כל כך כוחניים שהם לא מוכנים לשמוע דבר. הם לא מוכנים להוריד את המחיר. הנחת העבודה שלהם היא כי לבסוף, יימצא פראייר שייכנס במקום פראייר אחר. אז שימצאו להם פראייר אחר. בסופו של דבר הם יבכו על כך שייגמרו הקמעונאים שיסכימו לשלם סכומים כאלה מופרזים".

עוד מתלונן קלימי על הרעיון של הקניונים לפתוח קניונים וירטואליים באינטרנט. "בנוסף לכך שהם פותחים אין סוף שטחי מסחר תחת אותם בעלים, הם גם החלו להתחרות מולנו באינטרנט. הם החלו לפתוח קניונים באינטרנט ואמרו לנו שאם לא ניכנס תחת הקטוגריה שלנו הם ימצאו משהו אחר לאכלס אותה. זה כמו להגיד לנו אנחנו רוצים לסגור את ענף הקמעונות בישראל".

"אני אעבור לרחוב, לאזורי תעשייה, לאיפה שצריך", אומר קלימי. "אנחנו חייבים להוזיל לעצמנו את עלויות הנדל"ן ואני קורא לכל הקמעונאים - אל תיבהלו תעשו זאת גם. אל תתפתו להיכנס לקניונים הווירטואליים שלהם. אתם תאבדו את המותג שלכם ואת העצמאות אם תסכימו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker