משקיעים תובעים מאות אלפי שקלים מחברת הפורקס מט"ח 24

מדובר בשתי תביעות נפרדות נגד החברה ■ אחד התובעים: "מט"ח 24 עומדת מאחורי העסקה והיא זאת אשר מכוונת את העסקה בצורה כזו שהחברה תרוויח והלקוח יפסיד" ■ מט"ח 24: "כתב תביעה הופך לאייטם עיתונאי, פשוט מעצם קיומו וללא כל קשר לעובדות החסרות, הסילופים והמרחק מהמציאות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

על רקע המהלכים שנוקטת רשות ניירות ערך נגד חברות הפורקס, הוגשו לאחרונה שתי תביעות שונות נגד מט"ח 24. מדובר בשני לקוחות פרטיים של החברה. אחד המשקיעים טוען כי החברה ניהלה תיקים ללא רישיון כנדרש בחוק, והשני טוען כי החברה הציגה לו מצגי שווא. את שתי התביעות מנהל עו"ד אלדר פרץ.

את התביעה הראשונה, על סכום של 131 אלף שקל, הגיש תום אגמי, מהנדס רובוטיקה במקצועו. לדבריו, החברה הציגה בפניו מצג כוזב, בין היתר כי היא נמצאת תחת פיקוח ופועלת בהתאם לרגולציה שעתידה להיות מיושמת בארץ. אגמי מלין על כך שהחברה לא הסבירה לו כי היא בעצם פועלת כ"עושה שוק", ומצויה מצדה האחר של העסקה. החברה הבטיחה לו כי מדובר באפיק השקעה זהה לניירות ערך וכי התיק שלו לא יפסיד מעל ל-20% מערכו.

אגמי ציין בכתב התביעה כי כאשר בדק את רובוט המסחר בכתב התביעה גילה כי החברה לא עומדת מאחורי הנתונים ההיסטוריים שהיא עצמה מפרסמת, ובדיעבד הציגה לו ביצועי כזב של הרובוט. אגמי מצא כי רובוט המסחר "החל לפעול בניגוד למגמה ופתח עסקות באופן רציף ובניגוד לחוזה המסחר". בתחילתה כאשר הוא פנה לחברה עם הבעיה, היא הודתה בטעות וסגרה את הפוזיציות שנפתחו בניגוד להוראה.

אך אגמי גילה לאחר זמן מה כי חרף הודעת סגירה לעסקה אותה ביצע היא נשארה פתוחה – פעולה אשר הניבה לו הפסד עצום של 45 אלף דולר – מלוא השקעתו ביום אחד. לטענת אגמי, כאשר בדק את העסקה מול חברות אחרות הוא גילה כי ללא יוצא מן הכלל הגיעו כולם לנקודת היציאה בה קבע הוראת  take profit שבאמצעותה ביקש לממש את רווחיו ואף עברו אותה.  לכן לדבריו, "מט"ח 24 עומדת מאחורי העסקה, והיא זאת אשר מכוונת את העסקה בצורה כזו שהחברה תרוויח והלקוח יפסיד".

תביעה נוספת על סך 523 אלף שקל , הגיש יהושע גלעד (69). לדבריו, הסביר לחברה ולנציגה כי הוא מחפש השקעה סולידית עבור כספי ירושה. מטרת החיסכון לשמש לכלכלתו ביום פרישה. "התרשמתי מהפרסום והמפגישה כי מדובר בהשקעה סולידית ומבוקרת", כתב בכתב התביעה. עוד הוא טוען כי הוא הסביר לנציגי מט"ח 24 כי הוא "חסר ניסיון וידע כשלהו בתחום הפיננסי בכלל ובהשקעות בפרט".

לדבריו, נציג החברה רותם רף הדגיש בפניו כי "מסחר רובוטי אינו דורש דבר מהלקוח אף לא לאשר את העסקות", וכי "כל מה  שהתובע יצטרך לדעת הוא יקבל מנציגי מט"ח 24 ובעיקר מרף שיהיה עמו בקשר ישי ואחראי באופן אישי על ניהול התיק".

פורקס
פורקס טריידינגצילום: דרימסטיים

לדברי התובע, "מט"ח 24 ורף ניצלו את חוסר ההבנה והידע שלו ויעצו לו להיכנס לעסקות מסוכנות שאינן תואמות את צרכיו תוך שהוא פועל מתוך לחץ וללא הבנה וידע אלמנטרי בתחום ניהול עסקות בשוק המט"ח כלל.  בין היתר הוא מתאר בתביעה עסקה בהיקף של 2 מיליון יורו בלירה טורקית, שלא תאמה את היקף הביטחונות בתיקו. בעקבות העסקה הפסיד גלעד 82 אלף דולר.

בפברואר האחרון שלחה רשות ניירות ערך למט"ח 24 מכתב בו היא דורשת כי ייפסקו לאלתר כל פעילויות ניהול הכספים ללקוחות באמצעות מסחר רובוטי (אלגוטריידינג) מכיוון שלחברה אין רישיון ניהול תיקים.

המסחר הרובוטי שמשתמש באלגוריתמים, שקרוי אלגוטריידינג, צובר פופולריות בשנים האחרונות. רבים בעולם מנסים לפתח אלגוריתם מסחר בניסיון לפצח את השווקים ולהרוויח ממסחר מהיר שנעשה בשברירי שנייה. הרוב נכשלים בכך, אך יש בודדים שמצליחים. אחת החברות המצליחות בתחום היא פיינל הישראלית שממוקמת בהרצליה. עם בעליה נמנה יריב גילת, אחד מבעלי השליטה במט"ח 24. בין שתי החברות אין קשר עסקי כלשהו.

מינוף עד פי מאה מסכום העסקה

בשוק ההון נהוג לשייך את מט"ח 24 לקבוצת חברות הקרויות "פורקס". התחום כולל בעיקר חברות שמאפשרות למשקיעים לסחור במטבעות תוך שימוש במנופי אשראי גבוהים. בנוסף, ניתן לסחור דרכן במניות, במדדי מניות ובסחורות כמו נפט וזהב בכל העולם. בגלל המינוף הגבוה שמקבלים הלקוחות הסוחרים - לעתים עד פי 100 מסכום העסקה - ובגלל האופי קצר הטווח של העסקות (לעתים גם דקות בודדות), רבים רואים בפעילות כזאת סוג של "הימורים".

המינוף יכול להתבצע בדרכים שונות שאינן כוללות מתן הלוואות ללקוח. למרות התדמית, במט"ח 24 מתעקשים שהחברה מספקת שירות דומה לזה שמספקים הבנקים בישראל, רק שהיא עושה זאת בצורה יעילה יותר, זולה יותר, ונותנת ללקוחותיה שירות טוב יותר.

חברות פורקס מסוגה של מט"ח 24 מאפשרות ללקוחות לסחור באמצעות תוכנה רובוטית כלשהי, או שהן מספקות להם כזאת בעצמן. האלגוריתם מבצע באופן אוטומטי פעולות קנייה ומכירה על פי אסטרטגיה שהלקוח בוחר, אך איש לא יכול להבטיח שזאת אסטרטגיה שנבדקה והוכחה כרווחית.

תגובת מט"ח 24: "מט"ח 24 הינה בין החברות הבודדות שניגשו לקבלת רישיון במסגרת הרגולציה החדשה בענף ועושה כל פעולה נדרשת על מנת לעמוד בקריטריונים של הרשות לניירות ערך. כפועל יוצא מהתנהלות זו מספר התביעות שהוגשו נגד החברה בשנה האחרונה, הוא מהנמוכים בענף. נמשיך לשרת את לקוחותינו במסירות ואמינות ולא ניתן יד לדמגוגיה.

"אנו מצרים על כך כי דומה שהשיח התקשורתי הפך למטרה ולא לאמצעי. כתב תביעה הופך לאייטם עיתונאי, פשוט מעצם קיומו וללא כל קשר לעובדות החסרות, הסילופים והמרחק מהמציאות. אין צורך בצדק, אין צורך בפסק דין. בעידן בו לא נאכפת בישראל כראוי עדות שקר ולא תביעת סרק, מספיקה אגרת בית משפט ותו לא. מה שלא יעשה העיתון, יעשה כבר העליהום ברשת. אין לנו אלא להצר על הדרך הפסולה בה מנוצלים כלי תקשורת על ידי גורמים אופורטוניסטיים בכדי להלך אימים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker