השכר של המנכ"ל החדש של איגוד חברות הביטוח: רק 1.8 מיליון שקל בשנה

המנכ"ל הנכנס, גיא רוטקופף, יקבל שכר של 300 אלף שקל פחות מקודמו בתפקיד, מאיר שביט ■ וגם: מהם נושאי הליבה שיעמדו בלב הקדנציה הקרובה?

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

בתחילת החודש הודיע מאיר שביט, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, כי הוא מסיים את תפקידו. פרישתו של שביט נבעה בין היתר בעקבות חוסר הסכמה על אופן ניהול האיגוד בינו לבין מנכ"לי חברות הביטוח.

מי שמונה במקומו הוא גיא רוטקופף, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים וכיום משמש  כדירקטור באי.די.בי. וכן כיועץ לאיש העסקים יצחק תשובה. בשבוע שעבר אישרו מנהלי חברות הביטוח את מינויו של רוטקופף למנכ"ל האיגוד ואף קבעו כי עלות שכרו תעמוד על 1.8 מיליון שקל בשנה. בדיון הזכירו אחדים מהנוכחים כי מדובר ב"הנחה" לעומת עלות שכרו של שביט - שעמדה על כ-2.1 מיליון שקל בשנה. לצידו של רוטקופף יכהן כיו"ר האיגוד עופר אליהו - מנכ"ל מגדל, אך אליהו ממלא את התפקיד בהתנדבות.

גיא רוטקופף
המנכ"ל הנכנס, גיא רוטקופףצילום: OLIVIER FITOUSSI

איגוד חברות הביטוח מאגד בתוכו תשע חברות ביטוח: מנורה, מגדל, הפניקס, כלל, הראל, איילון, הכשרה ביטוח, שלמה חברה לביטוח וביטוח חקלאי. האיגוד משמש כצינור התקשורת למבטחי המשנה - חברות הביטוח הגדולות בעולם, שחברות הביטוח הישראליות משלמות להן פרמיה שמנה כדי שייטלו מהן חלק מהסיכונים. כך, יכולות החברות המקומיות להשתתף במכרזי ביטוח גדולים, בין היתר של פרויקטים בתחום התשתית. הקשר עם מבטחות המשנה פותח ליו"ר האיגוד דלת לקברניטי המדינה - ומכאן מקור עוצמתו של התפקיד.

החברות באיגוד מושכות לכיוונים עסקיים שונים. חברת הביטוח הראל, שבשליטת האחים יאיר וגדעון המבורגר, מבקשת לשמר את מעמדה המסורתי באיגוד סביב אירועים ופעילויות שהתמקדו בקשריהם הענפים עם חברות הביטוח העולמיות.

כלל, שבניהולו של איזי כהן, מתמקדת במכירת החברה. עכשיו עליה גם להתמודד עם ההחלטה של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר להמשיך בהליך מכירת המניות בבורסה. גם הפניקס, שבשליטת יצחק תשובה ומנוהלת בידי אייל לפידות, תרה אחר רוכש פוטנציאלי לאחר שעיסקת המכירה לפוסון התפוצצה. מנורה מעדיפה להתרחק מהפוליטיקה העיסקית ואילו מגדל, שמציינת שהיא מעדיפה להתרחק מהפוליטיקה העיסקית של הענף, לא ממש מצליחה בכך - שכן עופר אליהו משמש כיו"ר איגוד החברות.

בגזרת החברות הבינוניות - איילון, בניהולו של אריק יוגב, זכתה לחיזוק עם הצטרפותו של יונל כהן כבעל שליטה חלקי בחברה וכיו"ר פעיל, לצורך קידום תיק החיסכון ארוך הטווח שאותה היא מנהלת. הכשרה, בניהולה של אתי אלישקוב, חותרת להיהפך לשחקן משמעותי בתחום הפיננסים, ובנוסף מכוונת למיצוי פוטנציאל ניוד ביטוחי המנהלים שעליו הכריז משרד האוצר.

אולם לא רק בענייני עסקים עוסק האיגוד; בפני הענף יש שלל אתגרים חוקתיים ורגולטוריים להתמודד מולם דוגמת הוראות סולבנסי 2, הרפורמה בשוק הפנסיה, ניוד ביטוחי המנהלים, הרפורמה והוזלת ביטוחי הרכב, הגבלת שכר הבכירים ל 2.5 מיליון שקל וכן מסקנות ועדת וינוגרד שמוביל להפרשת עשרות מיליוני שקלים בגין ביטוחי חבויות. לשם כך עליו לפעול על מנת לייצר אקלים עסקי נוח לחברות הביטוח.

אקלים כזה, שפירושו להתעמת אל מול הרגולטור - המפקחת על הביטוח דורית סלינגר - ולפעול ישירות מול הכנסת וועדת כספים. האיגוד בעבר לא היסס לתבוע את המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בכל הקשור לתגמול סוכני הביטוח, מהלך של סלינגר שחברות הביטוח לא ראו בעין יפה. העיסוק באתגרים אלו מהווה סיבה מרכזית לבחירתו של רוטקופף למנכ"ל האיגוד, כמי שכיהן כמנכ"ל משרד המשפטים הבקיא במסדרונות השלטון - ולאו דווקא איש ביטוח ותיק כפי שהיה בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker