הערכות: ערבה פאואר מובילה במכרז להקמת פרויקט סולארי בתמנע

החברה הציעה 200 מיליון שקל על הזכות להקים מתקן לייצור חשמל בהספק של 60 מגה־ואט על שטח של 1,000 דונם בסמוך למכרות 
תמנע ■ ערבה פאואר מפעילה כיום שבעה פרויקטים סולאריים פוטו־וולטאיים בערבה ובצפון הנגב, שהספקם הכולל הוא 34 מגה־ואט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

על פי הערכות, ערבה פאואר היא החברה המובילה במכרז על הזכות להקים מתקן לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו־וולטאית שהספקו הוא 60 מגה־ואט על שטח של 1,000 דונם בסמוך למכרות תמנע. זאת לאחר שהציעה סכום של 200 מיליון שקל כתשלום חד־פעמי לרשות מקרקעי ישראל, שהיא היזמית של הפרויקט.

החברה הזוכה תמכור את החשמל שתייצר ושאמור לספק את צרכיהם של 20 אלף בתי אב באזור אילת במחיר של 31.9 אגורות לקילו־ואט שעה לחברת החשמל לתקופה של 25 שנה. המכרז מתנהל על המחיר המקסימלי שישלם הזכיין לרשות מקרקעי ישראל עבור השימוש בקרקע כדמי חכירה מהוונים בקרקע, ובמקום מכרז על התעריף המינימלי של מכירת חשמל לרשת החשמל.

שדה סולארי ערבה פאוור צילום: ערבה פאוור

הזוכה במכרז ייהנה משני גורמים שהעלו את המחיר שישולם לרשות מקרקעי ישראל — סיכון ביקוש אפסי לחשמל שייווצר באתר, שכן רשות החשמל הקצתה למתקן מכסה מובטחת של 60 מגה־ואט; ותפוקות גבוהות בשל קרינה סולארית חזקה באתר תמנע.

ערבה פאואר גברה על שש חברות שהשתתפו במכרז, כמו חברת EDF הצרפתית, שעל פי הערכות הציעה 182 מיליון שקל עבור זכות השימוש בקרקע; שיכון ובינוי, שהציעה 150 מיליון שקל; אנרג'יקס שבשליטת נתן חץ, שהציעה 135 מיליון שקל; סולאר אייר, שהגישה הצעה של 130 מיליון שקל; אנלייט שבשליטת שאול אלוביץ', שהציעה 125 מיליון שקל; וסולגרין שבשליטת ניר פלג וצחי סולטן, בשיתוף Belectric הגרמנית, שמתמחה בהקמת שדות סולאריים פוטו־וולטאיים, ושהציעו 120 מיליון שקל עבור הזיכיון.

החברה הזוכה ערבה פאואר נמצאת בבעלות שותפות גלובל סאן, שכוללת את קיבוץ קטורה, דיוויד רוזנבלום ויוסף אברמוביץ, וכן משקיעים זרים פרטיים רובם מארה"ב; חברת הביטוח הפניקס, שרכשה 37% ממניותיה של ערבה פאואר תמורת 60 מיליון שקל מחברת סימנס; הקרן הקיימת לישראל, שמחזיקה ב–10% ממניותיה של ערבה פאואר; ומכון הערבה ללימודי הסביבה, שהוא מרכז אקדמי לפיתוח מנהיגות סביבתית שממוקם בקיבוץ קטורה.

ערבה פאואר רכשה יחד עם הפניקס 11 שדות סולאריים מחברת סופרגז תמורת 175 מיליון שקל. ערבה פאואר קיבלה עד כה 12 רישיונות למתקנים סולאריים בינוניים בהיקף של 68 מגה־ואט. ערבה פאואר מפעילה שבעה פרויקטים סולאריים פוטו־וולטאיים בערבה ובצפון הנגב, שהספקם הכולל הוא 34 מגה־ואט, והיא מקימה את פרויקט קטורה סולאר שהספקו הוא 40 מגה־ואט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker