אלוני חץ: הביקושים למגדלים ולאנרגיה מתחדשת סייעו בהגדלת ההכנסות התפעוליות

מנכ"ל החברה, נתן חץ: "השאלה אם שוק המשרדים חזק או חלש ירדה מהפרק. חברות ההיי-טק מוכנות לשלם על איכות"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אנליסטים ועיתונאים הזהירו לפני כמה חודשים ממצב קשה בשוק המשרדים בישראל, אבל השאלה אם שוק המשרדים חזק או חלש ירדה מהפרק" - כך אמר אתמול נתן חץ, המנכ"ל ואחד מבעלי המניות המרכזיים בחברת האחזקות אלוני חץ, על רקע פרסום דו"חות החברה לרבעון הראשון של 2016.

הדברים נאמרו בעיקר בהתייחס לפעילות של החברה הבת אמות, שאלוני חץ מחזיקה ב-60% ממניותיה ושמרכזת את פעילות הנדל"ן המניב שלה בישראל. "אנשים מוכנים לשלם על איכות, כי הם מבינים שהם חוסכים ככה בדברים אחרים", אמר חץ. "משרד איכותי מעלה את התפוקה של העובדים. חברות היי-טק מצליחות בכל העולם רוצות לתת לעובדים משרדים איכותיים".

נתן חץ
נתן חץצילום: דודו בכר

הדו"חות חושפים כי השיפור בתוצאות התפעוליות של מרבית החברות הבנות ברבעון הראשון איפשר לאלוני חץ להגדיל ב-31% את ה-FFO (רווח נקי כולל פחת והפחתות בנטרול הוצאות חד־פעמיות) של הקבוצה, שהסתכם ב-92 מיליון שקל. הגידול נובע בעיקרו מעלייה של 14% ב-NOI (התזרים מהנכסים בנטרול פחת והפחתות) של החברות הבנות אנרג'יקס ואמות.

אלוני חץ פועלת בעיקר בתחום הנדל"ן המניב, בישראל ובחו"ל. הפעילות המקומית שלה בתחום זה מרוכזת באמות, שבעצמה פירסמה לפני שבוע וחצי את הדו"חות שלה לרבעון הראשון של 2016, שבהם הציגה המשך שיפור בפרמטרים התפעוליים והשלמת אכלוס של 90% מפרויקט הדגל החדש שלה, מגדל המשרדים היוקרתי אטריום שבמתחם הבורסה ברמת גן.

לפי הדו"חות של אמות, הכנסותיה מדמי שכירות וניהול נדל"ן להשקעה עלו ב-6% ברבעון הראשון, ל-154 מיליון שקל ברבעון, והרווח הנקי שלה זינק ב-149%, בעיקר מכיוון שברבעון המקביל היו לה הוצאות חד פעמיות גבוהות. אמות הודיעה במועד פרסום הדו"חות גם על חלוקת דיווידנד בסך 57 מיליון שקל (20 אגורות למניה), שיחולק ביוני, בהתאם למדיניותה השנתית - ש-34 מיליון שקל מתוכם אמורים להגיע לקופת החברה האם.

בתחום הנדל"ן המניב בחו"ל, פועלת אלוני חץ בשלושה שווקים עיקריים: בארה"ב היא פועלת בעיר וושינגטון באמצעות Carr, שאלוני חץ מחזיקה ב-44% ממניותיה, ובבוסטון, שבה היא שותפה עם חברה בשם אוקספורד; בשווייץ היא פועלת באמצעות PSP (שבה היא מחזיקה 12%) שעוסקת בתחומי המשרדים והמסחר; ובבריטניה היא מחזיקה בקרנות השקעה בנדל"ן באמצעות Brockton. אלוני חץ מחזיקה גם בכ-6% ממניות FCR הקנדית - שגזית גלוב היא בעלת המניות העיקרית בה - אחזקה שאותה ממשת אלוני חץ בהדרגה.

כמו בישראל, גם בחו"ל מגזר הנדל"ן המניב נהנה מריביות השפל, שמאפשרות לחברות הפעילות בענף לשלם הוצאות מימון מופחתות, וכן למשוך משקיעים וליהנות מעליות בשווי הנכסים. כך ה-NOI של Carr, שאמות ממשיכה להגדיל את השקעתה בה, עלה ברבעון הראשון ב-12%. עם זאת, ה-FFO שקיבלה אלוני מפעילות זו הצטמצם ב-4%. ה-FFO מ-PSP גדל ב-20% ל-23 מיליון שקל, והפעילות בבוסטון הניבה FFO של 6 מיליון שקל, לאחר שברבעון הקודם לא נכללה עדיין בדו"חות.

החברה הבת היחידה של אלוני חץ שאינה עוסקת בנדל"ן מניב היא אנרג'יקס, שפועלת בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל ובפולין. החברה, שהוקמה לפני חמש שנים, נמצאת אמנם בתנופה של צמיחה והשקעות, אך היא הצליחה להניב לחברה האם רווח של כ-2 מיליון שקל ברבעון הראשון. נתן חץ אמר על פעילות אנרג'יקס אתמול כי "כבר כמה שנים אנחנו אומרים שזאת מבחינתנו ההבטחה העתידית. זוהי חברה יותר קטנה במערכת אצלנו, עם הון עצמי של 500 מיליון שקל, שפועלת בתחום שמשיק לנדל"ן, אבל הוא תחום אחר. בחברה יש צוות של אנשים צעירים והיא כבר מראה הכנסות יפות ורווחים.

"ביוני כבר נחבר עוד 68 מגה-ואט בפולין לרשת החשמל, כרגע יש לנו 50 מגה-ואט מחוברים בפולין, ועוד 50 מגה-ואט בישראל. זוהי חברה שאנחנו מאוד מאמינים בעתיד שלה. המערכות בתחום הזה נהפכות ליותר יעילות, וגם המחירים שלהן יורדים, זה הופך להיות יותר כלכלי. בתוך כמה שנים הממשלות בעולם לא ייצטרכו לתת כבר שום סובסדיה בעניין הזה, כי זה הענף שהולך להתחרות במחירים של הגז והדלק".

מניות אלוני חץ נסחרות בבורסה בתל אביב במחיר המשקף לה שווי שוק של 4.7 מליארד שקל. בעלי המניות העיקריים בחברה הם משפחת ורטהיים, שמחזיקה ב-21%, ונתן חץ, שמחזיק ב-16%. בית ההשקעות אלטשולר שחם מחזיק בכ-8% מהמניות. מחיר המניה של החברה טיפס בכ-50% בשלוש השנים האחרונות. החברה הודיעה אתמול כי ב-15 ביוני היא תחלק דיווידנד בסך 38 מיליון שקל לבעלי המניות (25 אגורות למניה).

בן נובו שלם, מנהל מחלקת המחקר של בית ההשקעות אפסילון אמר בתגובה לדו"חות כי "אלוני חץ מציגה דו"חות מצוינים לרבעון הראשון. לצד שמירה על רמת מינוף בריאה ותזרים מזומנים חזק, החברה ממשיכה לצמוח, כאשר אופק ההתפתחות של כל חברות הבנות נראה מאוד מבטיח".

"חברת Carr, המרכזת את פעילות הקבוצה בוושינגטון, מציגה צמיחה של 2.4% ב-NOI מנכסים זהים ושיפור בשיעורי התפוסה. מאז שאלוני חץ רכשה את Carr תיק הנכסים שלה צמח כמעט פי שניים וכיום החברה יוזמת שלושה נכסים חדשים בהיקף השקעה כולל של כ-860 מיליון דולר. להערכתנו, במבט קדימה השקעה ב- Carr  צפויה להציף ערך רב לבעלי המניות של אלוני חץ.

"אנרג'יקס מציגה קפיצה משמעותית בהיקף הפעילות עם תחילת ההקמה של פרויקט Banie בפולין. ב-2015 אנרג'יקס עדיין הייתה סוג של סטארט אפ מבחינת קבוצת אלוני חץ עם הכנסות של 59 מיליון שקל, כאשר ב-2017 הכנסות של אנרג'יקס כבר צפויות להגיע לכ-160 מיליון שקל והיד עוד נטויה. לאחרונה אלוני חץ רכשה שני בנייני משרדים בבוסטון וככל הנראה תשאף להגדיל שם את הפעילות. בשלוש-ארבע השנים הקרובות אלוני חץ צפויה להציג צמיחה מרשימה בפעילות של מרבית החברות הבנות ולהציף ערך לבעלי המניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker