שר הרווחה חיים כץ נחקר בחשד לשימוש במידע פנים

החשד הוא כי מוטי בן ארי מסר מידע פנים לחיים כץ, וכך הם רכשו מניות של נצבא לפני מיזוגה עם איירפורט סיטי - וגרפו לכיסם רווח של 290 אלף שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הרווחה, חיים כץ, נחקר שלשום ברשות ניירות ערך בחשד לשימוש במידע פנים. כץ חשוד כי רכש מניות של חברת נצבא זמן קצר לפני שהחברה דיווחה שהיא מתמזגת עם חברת איירפורט סיטי ביולי 2015, בעת שכיהן כשר בממשלה. מי שמסר לכץ את מידע הפנים על פי החשד הוא מוטי (מרדכי) בן ארי, היועץ הפיננסי של החברות מאז 1999, שתיהן בבעלות חיים צוף, מקורבו של איש העסקים קובי מימון.

בן ארי נחקר אתמול על ידי הרשות, ובית המשפט השלום הורה על שחרורו בתנאים מגבילים ובכפוף להפקדת ערבות של מיליון שקל. הוא מיוצג על ידי עוה"ד ארז הראל וירון אלכאוי ממשרד עוה"ד גורניצקי ושות'.

על פי הרשות, השניים גרפו יחד רווחים כספיים אסורים בסך של 290 אלף שקל. ברשות מציינים כי חשודים ומעורבים נוספים נחקרו בקשר לפרשה, אך היא עדיין לא הסתיימה לאור היקף התיק.

במרכז החקירה עומדת עסקת מיזוג משולש הופכי, שעליה דיווחה נצבא לבורסה ב–5 ביולי 2015 ב–9:19. נצבא דיווחה על אישור וחתימה על הסכם המיזוג עם בעלת השליטה בה — איירפורט סיטי, באמצעות חילופי מניות ותשלום מזומן, שבמסגרתו עתידה היתה איירפורט סיטי לרכוש למעשה את החזקות הציבור בנצבא.
לפי תנאי המיזוג שפורטו בדיווח, המחיר של מניית נצבא היה גבוה בכ–23% ממחיר השוק, ומכאן שהיה מדובר בדיווח חיובי עבור המחזיקים במניות נצבא. הדיווח אכן הזה גרם לזינוק של 17.5% במניית נצבא.

חיים צוף, בעל השליטה בנצבא ובאיירפורט סיטיצילום: איליה מלניקוב

ממצאי החקירה העלו כי בן ארי היה חשוף למידע פנים מתוקף תפקידו וקשריו עם נצבא, והוא מיהר לרכוש מניות נצבא לפני פרסום הדיווח המיידי ולמרות איסור מפורש מצד החברה לעשות זאת. הממצאים העלו עוד כי בן ארי העביר את מידע הפנים גם לכץ. בין השניים, טוענים ברשות, קיימים קשרים חבריים ועסקיים אינטנסיביים. על פי הנטען, גם כץ רכש את מניות נצבא לפני פרסום הדיווח המיידי ולפי החשד תוך שימוש במידע פנים.
לפני המיזוג הוחזקו כ–59% ממניות נצבא על ידי איירפורט סיטי, גופים מוסדיים החזיקו בכ–15.5% מהמניות והציבור ביתר 25.5% מהמניות. מחיר מניית איירפורט בסמוך לאישור הסכם המיזוג היה 39.10 שקל, ומחיר מניית נצבא בסמוך להסכם המיזוג היה 57.34 שקל.

לפי הבקשה שהגישה הרשות לבית המשפט, מדובר בתיק חקירה מורכב: "במהלך החקירה התגלו ממצאים המחזקים את החשדות בנוגע למעורבותו של בן ארי בביצוע עבירות של שימוש במידע פנים".

רשות ניירות ערך אישרה כי השר כץ נחקר במשרדי רשות ניירות ערך בחשד לעבירות בשימוש במידע פנים. ברשות אמרו כי השר שיתף פעולה בחקירתו. החקירה אושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ולוותה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה.

רכשו ביחד מניות בכ–1.7 מיליון שקל

השר כץ נכנס לתפקידו כשר הרווחה ב–14 במאי 2015. את המניות הוא רכש על פי החשד כחודש וחצי מאוחר יותר. הכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים אוסרים על שרים להחזיק כספים בשווי של כ–200 אלף שקל ויותר או מניות סחירות. הכללים קובעים כי על השרים להעביר את הכספים ואת ניירות הערך שבבעלותם ובבעלות משפחתם לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה, שתחזיק אותם בדרך של "נאמנות עיוורת", וזאת תוך 60 ימים ממינויים.

בניין נצבאצילום: עופר וקנין

בקשת הרשות לא מפרטת מי ביצע את הרכישה במקרה של כץ, אך לפי המועדים המפורטים בהודעת הרשות היא בוצעה לפני שחלפו 60 הימים הקבועים בכללים. בנוסף, אין לדעת בשלב זה לפי הודעת הרשות בכמה כסף רכש כץ מניות. מה שידוע הוא שכץ ובן ארי הרוויחו יחד 290 אלף שקל, כלומר שהם רכשו ביחד מניות בכ–1.7 מיליון שקל.
הכללים אוסרים על שרים ובני משפחתם לתת הוראות לחברת הנאמנות באילו ניירות ערך להחזיק, למכור או לרכוש, למעט הנחיה חד־פעמית קודם תחילתו של השירות בדבר סוגי ההשקעה שייכללו בתיק והשיעור המירבי של כל סוג ביחס לשווי התיק, או הנחיה כי כל אלה ייקבעו לפי שיקול דעתה של חברת הנאמנות.

על חברת הנאמנות גם נאסר למסור לשרים ולבני משפחתם כל עוד הם מכהנים בתפקידם, כל מידע על העסקות שנעשו בניירות הערך. המידע היחיד שיימסר יהיה שווי כלל ניירות הערך, הרווחים שמומשו והמס ששולם בגין הרווחים האלה. את שטר הנאמנות בין השרים לבין חברת הנאמנות מביאים לאישור היועץ המשפטי לממשלה.
אשתקד מסר כץ למבקר המדינה הצהרת הון. בכנסת מעריכים כי המבקר עשוי לבחון כעת את הצהרת ההון של כץ.

ממקורביו של כץ נמסר כי הם בטוחים שהתמונה תתבהר לטובה בימים הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker