הכאוס נמשך, פריגו מעדכנת: ההפסד גבוה ב-200 מ' ד'

פריגו יורת ב-3.6% במחזור של 33 מיליון שקל הגדול בבורסה

יורם גביזון
מפעל פריגו בירוחם
מפעל פריגו בירוחםצילום: פטריק מזוז

המהומה הניהולית שהחל ג'ו פאפא מנכ"ל פריגו, כשהודיע לפני חודש שהוא עוזב מיידית לטובת ניהול חברת וליאנט המקרטעת, משפיעה לרעה על רמת הבקרה והדיווח של החברה. פחות משבוע לאחר שדווחה על הפסד של 133 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2016 מעדכנת פריגו שההפסד גבוה משמעותית.

פריגו הודיעה שההפסד ברבעון הראשון של 2016 על פי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (US GAAP) הוא 335 מיליון דולר כלומר 2.34 דולר למניה ולא 93 סנט למניה, כפי שדווחה ביום חמישי האחרון. הפער בין התוצאות הוא הפחתה דרסטית בהטבת המס שנזקפה ברבעון החולף מ-226.1 מיליון דולר כפי שדווח בשבוע שעבר ל-24.6 מיליון דולר כפי שהיא מדווחת הבוקר.

השינוי בדיווח אינו משפיע על תחזית החברה לרווח הנקי המתואם על בסיס Non GAAP ל–2016 (8.2–8.6 דולרים למניה), ולא על הרווח הנקי המתואם לרבעון הראשון של 2016 (251 מיליון דולר, שהם 1.75 דולר למניה). ואולם הפער בין ההפסד הנקי, לפי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב, לבין הרווח Non GAAP התרחב ל–586 מיליון דולר.

הסיבה לשינוי הדרסטי בדיווח ביחס לנתונים, שהופיעו בהודעה לעיתונות שפורסמה בשבוע שעבר, היא שפריגו גילתה במהלך הכנת הדו"ח הכספי המלא לרבעון הראשון של 2016, שהוגש לרשות ניירות ערך האמריקאית, טעות מהותית; הטעות נעשתה בחישוב הטבת המס שלה החברה זכאית בעקבות הפרשה של 467 מיליון דולר שביצעה ברבעון הראשון של 2016 לירידת ערך הנכסים הלא־מוחשיים שנרכשו במסגרת רכישת אומגה הבלגית במארס 2015 (273 מיליון דולר), ולירידה בערך המוניטין שנוצר ברכישת אומגה (194 מיליון דולר); כל ההפרשה לירידת ערך המוניטין, אינה מוכרת לצורכי מס, וכמעט כל ההפרשה שנעשתה בגין הירידה בערך הנכסים הלא־מוחשיים (רובה ככולה בגין המותגים המובילים של אומגה כולל XLS להפחתת משקל), אינה מוכרת לצורכי מס, וממילא לא תזכה אותה בהטבת מס.

בפריגו ערכו בדיקת אפקטיביות לבקרות הפנימיות של הדיווח הכספי, והגיעו למסקנה שלפיה החברה לא תיכננה ושימרה בקרות אפקטיביות של הדיווח, וכתוצאה מחולשה מהותית של הבקרות אירעו הטעויות בדיווח הכספי. עם זאת, הבקרות הפגומות לא גרמו להצגה כספית שגויה של הדו"חות הכספיים הקודמים שהוגשו לבורסה, ולכן החברה אינה חייבת לבצע הצגה מחודשת של הדו"חות.

המבוכה הכרוכה בהודאה בטעות של 200 מיליון דולר בדו"ח הכספי היא רק הנפילה האחרונה — כתוצאה מהרכישה הכושלת של אומגה ב–2016 תמורת 4.5 מיליארד דולר — שגרמה להחמצת התחזית למכירות ברבעון הרביעי של 2015 ולשתי אזהרות רווח בפברואר–אפריל 2016.

פריגו ציינה בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2016, כי העבודה להערכה מחודשת לשווי ההוגן של נכסי אומגה עדיין לא הושלמה, כך שלפחות תיאורטית פריגו עלולה לדווח על הפרשות נוספות לירידה בשווי המוניטין שנוצר בעסקה; כלומר, הפער בין המחיר ששולם בעבור החברה, לבין השווי ההוגן של הנכסים המזוהים שלה, המוחשיים והלא־מוחשיים. יתרת המוניטין שנוצרה בעסקת אומגה היא 1.8 מיליארד דולר, נכון לתחילת אפריל 2016.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker