כפל דמי הניהול בקופות גמל מעשיר את כיסי המנהלים - אבל אינו תורם לחוסכים

דמי הניהול שהגופים המוסדיים משלמים למומחי השקעות חיצוניים, אינם נבחנים לפי התמורה שהם מסבים לכספי העמיתים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

במאי 2015 החליטה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, להגביל את כפל דמי הניהול שמשלם ציבור החוסכים למנהלי קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. מקורו של כפל התשלום הוא תשלום לברוקרים, למתווכים ולמנהלי השקעות זרים, בעקבות השקעה של מנהלי הכספים הפנסיוניים בקרנות השקעה, בקרנות גידור, בנדל"ן, בקרנות זרות ובמוצרים פיננסיים אלטרנטיביים.

השימוש במנהלי השקעות חיצוניים לגופים המוסדיים אינו חדש, ומנהלי הגופים המוסדיים הסבירו כי הם חסרי יכולת השקעה במוצרים אלה, ולכן הם נדרשים להשתמש במומחים חיצוניים. מומחים אלה עולים כסף כמובן — ואנחנו, ציבור החוסכים, מימנו את עלויותיהם. למעשה, הציבור שילם באמצעות דמי הניהול כ–800 מיליון שקל בשנה לגופים אלה.

דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: עופר וקנין

סלינגר, שבחנה את העניין, הגיעה למסקנה כי למעשה נוצר כאן כפל דמי ניהול על החוסך: פעם אחת משלמים דמי ניהול למנהל הכספים הפנסיוני, ופעם שנייה משלמים דמי ניהול עבור הניהול החיצוני. בעקבות זאת החליטה סלינגר להגביל את כפל דמי הניהול, וקבעה תקרה של 0.25% מהנכסים. כלומר, הממונה קבעה תקציב שבו יוכל להשתמש מנהל הכספים הפנסיוניים כתשלום עבור שירותי ניהול חיצוניים.

מגבלה זו תיקבע כהוראת שעה בשנתיים הקרובות. מעבר למגבלה זו, לא יהיו רשאים הגופים המוסדיים להטיל על החוסכים כל הוצאה נוספת. ואולם, למרות זאת, החריגו באוצר את עלויות עורכי הדין והמהנדסים בכל מה שקשור להשקעה בנדל"ן.

הצעתה זו של סלינגר באה לאחר קרב שניטש בינה לבין מנהלי הכספים הזרים שחוששים כי מגבלה זו עלולה לפגוע בזרימת הכספים של המוסדיים לקרנות שבניהולם. סלינגר אמרה בעבר כי "חשוב לעודד את הגופים המוסדיים להשקיע במכשירי השקעה מגוונים. עם זאת, ראוי כי הוצאות המושתות על העמיתים, יוגבלו".

בחינה של תוצאות קופות הגמל המובילות מראה כי לאו דווקא מי ששילם למנהלים חיצוניים נהנה מתשואה עודפת. כך למשל, ילין לפידות, ששילמו רק 0.03% מהנכסים למנהלים חיצוניים, הצליחו להתברג לראש הטבלה עם תשואה של 20% בשלוש שנים. לעומת זאת, את המקום השני מבחינת התשואה תופסת אלטשולר שחם עם תשואה של 16.85%. אלטשולר שחם שילמו 0.2% למנהלים חיצוניים. את התשלום הגבוה למנהלי השקעות חיצוניים משלמת חברת אקסלנס, 0.33%. ואולם, מבחינת תשואה אקסלנס מדורג במקום הרביעי עם תשואה של 16.33%.

הוצאות הקופה קטנות יותר? התשואה גדולה יותר
קופת הגמל
)בסוגריים: השם ב 2015- (
הוצאות ישירות ב 2015-
כשיעור מנכסי הקופה
תשואה מצטבר ת לשלוש שנים
נכון ל 31- במארס 2016
ילין לפידות גמל לבני 50 עד 60
)ילין לפידות גמל כללי( 20.03% 0.03%
אנליסט גמל לבני 50 ומטה
)אנליסט גמל כללי( 12.71% 0.06%
מגדל לתגמולים
ופיצויים כללי 12.13% 0.10%
מנורה מבטחים תגמולים 50-60
)מבטחים תגמולים ופיצויים( 15.59% 0.11%
הראל גמל מסלול אג"ח
עד 25% מניות )הראל עצמה תעוז( 16.07% 0.12%
כלל גמל תמר 15.41% 0.15%
פסגות גדיש לבני 50 עד 60
)פסגות גדיש כללי( 16.59% 0.16%
הלמן אלדובי בר יציב ישראל
)הלמן אלדובי בר יציב( 15.75% 0.17%
אלטשולר שחם גמל לבני 50 עד 60
)אלטשולר שחם גמל כללי( 16.85% 0.20%
מיטב דש גמל כללי 14.11% 0.25%
אי.בי.אי. מסלול לבני 50 עד 60
)אי.בי.אי. תגמולים ופיצויים כללי( 16.27% 0.26%
אקסלנס גמל לבני 50 ומטה
)אקסלנס גמל ( 16.33% 0.33

"ריבוי פעולות אינו תורם לתשואות"

בשיחה עם בכיר בענף הפנסיה והגמל הוא אמר: "השימוש בהשקעות אלטרנטיביות חשוב מאוד בתקופה שבה תשואות האג"ח מאוד נמוכות ומחירי המניות לא נמוכים, אך המגבלה שהוטלה היא טובה. היא מקנה תקציב לכל מנהל, כך שהוא עוקב אחרי הביצועים של המנהלים האלטרנטיביים שהוא משלם להם. יש תקופות שבהן ההשקעות האלטרנטיביות העניקו פחות תשואה מהשקעות אחרות, ויש תקופות שבהן שזה הפוך".

בכיר נוסף בתחום ציין: "הוצאות ישירות המנוכות מחשבונות העמיתים מתחלקות לשני סוגים עיקריים — עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך, ודמי ניהול למנהלי השקעות חיצוניים. לגבי עמלות קנייה ומכירה — מאות מחקרים הוכיחו שריבוי פעולות אינו תורם לתשואת התיק, אך מייצר עלויות גבוהות, בהשוואה לגישת 'קנה והחזק'.

"לגבי דמי ניהול למנהלי השקעות חיצוניים — מדובר בכפל דמי ניהול. על אותו השקל העמיתים משלמים דמי ניהול גם למנהל קופת הגמל וגם למנהל קרן הגידור או קרן הפרייבט אקוויטי. כשבוחנים את התוצאות לאורך זמן, ניכר שריבוי פעולות קנייה ומכירה ושימוש במנהלי השקעות חיצוניים אינם תורמים לתשואה, אך מייצרים עלויות גבוהות ומיותרות לחוסך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker