אלקטרה במגעים ראשונים עם G4S לרכישת פעילות השמירה בישראל

מקורב לעסקה ציין שמדובר במגעים ראשוניים בלבד, שנעשו על רקע פנייה שהעבירה G4S לאלקטרה בע"מ - כמו גם למספר חברות נוספות שעשויות להתעניין בעסקה ■ לפי הערכות, G4S דורשת סכום של 300-200 מיליון שקל על הפעילות בישראל

ערן אזרן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן
סוכנויות הידיעות

אלקטרה בע"מ מקבוצת אלקו החזקות שבשליטת גרשון זלינקד, עורכת במגעים לבחינת רכישת פעילות חברת "השמירה", שבבעלות G4S הבריטית בישראל. מקורב לעסקה ציין שמדובר במגעים ראשוניים בלבד, שנעשו על רקע פנייה שהעבירה G4S לאלקטרה בע"מ - כמו גם למספר חברות נוספות שעשויות להתעניין בעסקה. ככל הנראה, G4S דורשת סכום של 200-300 מיליון שקל על הפעילות בישראל.

לפי הערכות, הפנייה לאלקטרה בע"מ נעשתה מאחר שכבר היום אלקטרה פעילה בתחום השמירה וכוח האדם. ביוני 2015 רכשה אלקטרה מהאחים אילן, יואב ומאיר שמעוני, 60% מחברת טווס שמירה אבטחה וניקיון תמורת כ-25 מיליון שקל. טווס, שהוקמה ב-1986, מעסיקה כ-2,000 עובדים, והיא בעלת כמה לקוחות גדולים, בהם האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בר אילן, מכבי שירותי בריאות וסיסקו.

מטה G4S בקראולי שבבריטניה

G4S היא חברת שירותי האבטחה הגדולה בעולם, שמחזיקה בבעלות מלאה בחברת האבטחה הישראלית "השמירה". בחודש מארס הודיעה החברה על כוונתה למכור את כל פעילות G4S ישראל. החברה מעסיקה בישראל 8,000 עובדים והמחזור השנתי שלה בארץ מסתכם ב-100 מיליון ליש"ט (142 מיליון דולר).

ההודעה על המכירה המתוכננת של פעילות G4S בישראל הגיעה יחד עם הודעות על מכירתן של שלוש חטיבות בארה"ב ובבריטניה במהלך השנתיים הקרובות. ההכנסות ממכירת פעילות החברה בישראל ומכירת החטיבות נוספות צפויות להסתכם בטווח של 250-350 מיליון ליש"ט (355-497 מיליון דולר), העריכה G4S.

מכירת העסקים נעשית במסגרת מגמת השלת נכסים של החברה, במהלכה כבר מכרה עסקים בשווי כולל של 281 מיליון ליש"ט.

G4S נתונה בשנים האחרונות לביקורת גוברת סביב מעורבותה בהפעלת מתקנים ביטחוניים של ישראל בגדה המערבית, ובכלל זה אספקה ותחזוקה של ציוד סריקה של מחסומים צבאיים וניהול מערכות האבטחה של כלא עופר שבו כלואים עצירים פלסטינים. בנוסף, התנועה הבינלאומית הקוראת לחרם על ישראל (BDS) מנהלת בשנה האחרונה קמפיין נגד ענקית האבטחה בשל פעילותה בישראל. באחרונה, אף התפרסם כי ייתכן שהחברה הפסידה חוזים בכמה מדינות בעקבות פעילות ה-BDS נגדה.

בקיץ 2014 פתח הרגולטור הבריטי האחראי על אכיפת הקווים המנחים לעסקים בתחום זכויות האדם בחקירה של פעילות G4S בישראל ובגדה המערבית. שנה קודם לכן כבר הודיעה החברה על כוונתה לא לחדש חוזים שמכסים את כלא עופר, מחסומים בגדה המערבית ומטה המשטרה בגדה.

באסיפה השנתית של בעלי מניות G4S בשנת 2014, הורחקו בכוח על ידי מאבטחים עשרות בני אדם שבו למחות על הפרות זכויות אדם בהן מעורבת החברה ברחבי העולם. במהלך המחאה נשאל מנכ"ל החברה, אשלי אלמנזה, על ידי המפגינים האם G4S מתכוונת לדבוק בהתחייבותה לחסל את פעילותה בשטחים. תשובתו היתה: "אין שינוי בעמדה זו. אנו צופים שהחוזים יסתיימו ואיננו צפויים לחדש אותם".

המוניטין של G4S נפגע בשנים האחרונות עקב שורה של שערוריות, בהן הניהול הכושל של שירותי האבטחה במשחקים האולימפיים בלונדון בשנת 2012, אלימות קשה שהפעילו עובדי החברה כלפי מהגרים במרכז מעצר באוסטרליה, והחזר בסך 109 מיליון ליש"ט שנאלצה החברה להשיב לממשלת בריטניה בגין גבייה מופרזת על שירותי תיוג אסירים.

מקבוצת אלקטרה לא נמסרה תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker