בעקבות ועדת משרד הרווחה: חברות הביטוח יחויבו להפריש מאות מיליוני שקלים

חברות הביטוח יידרשו מעתה לשלם יותר כאשר הביטוח הלאומי יתבע אותן, מה ש"יתגלגל לפרמיות הביטוח של המבוטחים" ■ עד סוף החודש אמורות החברות לדווח על תוצאותיהן הכספיות לרבעון הראשון של 2016, וההערכה היא כי הפגיעה תהיה קשה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

בתחילת חודש מאי דיווחה חברת הביטוח הפניקס כי המלצות ועדת וינוגרד בעניין שיעור הריבית וטבלאות תוחלת החיים - המשמשות להיוון גמלאות (המרה של תשלום עתידי בתשלום מיידי) בגין פגיעה בעבודה על פי תקנות הביטוח הלאומי - יחייבו את החברה בהפרשות של עשרות מיליוני שקלים. עד סוף החודש אמורות חברות הביטוח לדווח על תוצאותיהן הכספיות לרבעון הראשון של 2016, והערכות היא כי הפגיעה תגיע למאות מיליוני שקל לחברות הביטוח.

ועדת וינוגרד הוקמה ב-2014 על ידי שר הרווחה דאז, מאיר כהן. מטרת הוועדה הייתה לבדוק האם הנתונים שמשמשים את המוסד לביטוח לאומי לחישוב הקצבאות המשולמות לנפגעי תאונות עבודה מעודכנות או לא. עד כה התבסס הביטוח לאומי על טבלאות תמותה לא מעודכנות, והוועדה מצאה כי יש לעדכן את התשלומים לפי תוחלת החיים הנוכחית, הגבוהה יותר. אולם הוועדה הוסיפה לכך מסקנה נוספת, והיא כי יש להוון את הסכום החד־פעמי לתשלום לפי ריבית של 2% ולא של 3%, וזאת על רקע ירידת הריבית בשנים האחרונות. המשמעות: הגדלת הסכום לתשלום.

השופט בדימוס אליהו וינוגרד, שעמד בראש ועדת משרד הרווחהצילום: דודו בכר

עד היום נפגע עבודה יכול היה להמיר את הקצבה החודשית שלו בתשלום חד פעמי, ועל מנת להוון את התשלום, נדרש המוסד לביטוח לאומי להעריך את תוחלת החיים באמצעות לוחות התמותה.

חברות הביטוח, ולעיתים גם חלק מהמבוטחים, מעדיפים לקבל בתביעות שכאלה סכום חד פעמי מהוון, שכן הוא יכול לעזור להם באותה נקודת זמן. אולם החשש של האוצר הוא שהמבוטח, שקיבל סכום חד פעמי גדול, לא ייטיב להשתמש בו לצרכיו הביטוחיים, וכך הוא ימצא את עצמו מבזבז את הכסף, ובעתיד יהפוך לנטל על המשפחה והמדינה. לכן, מבחינת האוצר הפתרון המועדף הוא תשלום קיצבה חודשית.

חברות הביטוח מוצאות את עצמן בעין הסערה שלא מרצונן משני כיוונים. הכיוון הראשון הוא תביעת שיבוב - כלומר, אדם שתובע את הביטוח הלאומי, וכאשר הביטוח הלאומי נידרש לשלם, הוא תובע את חברת הביטוח שלו. ממסקנות הוועדה עולה כי חברות הביטוח יידרשו עתה לשלם יותר כאשר הביטוח הלאומי יתבע אותן. בכיר בתחום הביטוח ציין כי "זה יתגלגל לפרמיות הביטוח של המבוטחים, ומדובר במאות מיליוני שקלים שהמבוטחים יצטרכו לשלם. לא ברור מהי התוספת הנדרשת מחברות הביטוח, אבל זה נאמד במאות מיליוני שקל בשנה".

שר הרווחה לשעבר, מאיר כהןצילום: מיכל פתאל

כיוון נוסף הוא ריבית ההיוון, שתעמוד על 2% ולא 3% כפי שהיה מקובל בשוק עד היום. ריבית ההיוון שהביטוח הלאומי משתמש בה מהווה מדד יחס לריבית ההיוון בשוק בכלל. לכן, שינוי ריבית ההיוון לרמה של 2% במקום 3% צפוי להפחית את הריבית שעורכי הדין שמייצגים נפגעי תאונות עבודה ידרשו מלקוחותיהם, מה שיגדיל את הסכום שיבקשו התובעים. בנוסף, השינוי יחייב את חברות הביטוח להגדיל את כל הרזרבות שהן שומרות לתביעות שכאלו, ובכלל זה גם תביעות בתחומים אחרים כמו ביטוח אחריות מקצועית, ביטוח חבות מעסיקים ובייחוד ביטוחי חובה לרכב.

בעקבות כניסתן של הוראות סולבנסי 2 (הוראות שקובעות מהו ההון הדרוש לכל פעילות ביטוחית בהתאם לסיכון שהיא משקפת לחברה), הפחתת ריבית ההיוון תחייב את החברות להגדיל את כריות הביטחון שלהן.

בימים אלו אמורה להיכנס לתוקפה הרפורמה של האוצר בביטוחי החובה לרכב, שאמורה להוזיל את ביטוח החובה. אולם ההפרשות הנדרשות מחברות הביטוח עשויות כאמור להוביל להגדלת הפרמיות - מה שיעקר את הרפורמה מכל תוכן. לאחר שמסקנות הוועדה הוגשו, כל שנותר לשר הרווחה הנוכחי חיים כץ הוא לחתום עליהן, והן יכולות להיכנס לתוקפן באופן מידי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker