לאומי דורש להשתלט על נכסים פרטיים של אליעזר פישמן - שוק ההון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאומי דורש להשתלט על נכסים פרטיים של אליעזר פישמן

אחרי שנים של פיגור בתשלום החובות: לאומי עושה צעד נוסף למימוש הנכסים של קבוצת פישמן המשועבדים לו ■ הבנק פנה 
אתמול לבית המשפט בבקשה למנות כונסים לנכסים של פישמן ■ מתוך חוב של 2 מיליארד ש' - לאומי צפוי לגבות לכל היותר 800 מ' ש'

20תגובות

בנק לאומי מתקדם צעד נוסף לקראת מימוש הנכסים הפרטיים של אליעזר פישמן המשועבדים לבנק. כעת מסתמן כי לאומי עשוי להצליח לגבות מנכסיה של קבוצת פישמן 600–800 מיליון שקל בלבד — מתוך חוב כולל של כ–2 מיליארד שקל.

לאומי הגיש אתמול בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאכוף שעבודים על חלק מנכסיו של פישמן. לאומי מבקש למנות את עורכי הדין אייל רוזובסקי ורונן מטרי ככונסים. לפני כחודש וחצי כבר החל לאומי במהלך למימוש הנכסים המשועבדים של פישמן, ומכר מניות של חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים.

בשלב זה, לאומי הינו היחיד מבין הבנקים המממנים שפועל כדי לגבות חלק מהחוב העצום של קבוצת פישמן, גם אם באיחור. בבקשה שהוגשה לבית המשפט, הסבירו בלאומי כי לנוכח החובות העצומים של קבוצת פישמן למערכת הבנקאית, כולל הפועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט ואיגוד, קשה להעריך כיום מה שווי הערבות האישית של פישמן כלפיו. החובות של פישמן לכלל המערכת הבנקאית מוערכים כיום בכ–4 מיליארד שקל.

עד לפני כמה שנים, פישמן פרע מדי שנה מאות מיליוני שקלים מחובותיו, בעיקר כתשלומי ריבית בגין הלוואות שלקח. אלא שפישמן הפסיק לעמוד בהתחייבויותיו כלפי הבנק בשנים האחרונות, כך טוענים בלאומי.

אליעזר פישמן
דודו בכר

דוברת קבוצת פישמן ציינה כי הקבוצה תגיב לטענות בבית משפט.

לאומי: קבוצת פישמן מנסה להתנער מהחוב

לטענת לאומי, החברות נכסי משפחת פישמן ניהול וטי.אל.סי מימון וניהול חייבות לבנק כ–1.27 מיליארד שקל מתוך חוב כולל של כ–2 מיליארד שקל בתחילת 2016, לפני מכירת מניות כלכלית ירושלים.

בבקשה שהגיש אתמול לבית המשפט דרש לאומי "לאסור על פעולה כלשהי על ידי נכסי משפחת פישמן ניהול וטי.אל.סי מימון וניהול, או צד שלישי כלשהו בנכסים המשועבדים או הנכסים הקשורים בהם, לרבות נכסים שהנם יתרות זכות וזכויות אחרות כלפי חברות אחרות שבשליטת אליעזר פישמן או מי מבני משפחתו במישרין או בעקיפין, ללא רשותם המפורשת של כונסי נכסים בכל הקשור להוצאה, העברה, תפיסה, הקניית זכויות לצד ג', או סילוק נכס מהנכסים המשועבדים".

כמו כן, לאומי ציין בבקשה כי "כל ניסיונותיו הרבים של הבנק במשך תקופה ארוכה ביותר להגיע עם החברות החייבות ועם מר פישמן באופן אישי להסדר מניח את הדעת לפרעון חובן, שיהיה מקובל על הבנק — עלו בתוהו. לחברות החייבות ולפישמן אין כל הצעה המניחה את הדעת בשים לב להיקף החובות העצום".

הבנק הוסיף כי "בימים האחרונים ממש אף החלה קבוצת פישמן להעלות טענות חסרות בסיס בעניין החוב, תוך ניסיון משתמע להתנערות מאחריותה לחוב זה (שאינו מוכחש כשלעצמו) — טענות שהבנק דוחה מכל וכל".

מניחים לגלובס ולערבות האישית

אם לאומי יצליח לממש את כל השעבודים שלהם הוא מבקש למנות כונסי נכסים, הוא יוכל לגבות כ–350 מיליון שקל, שיתווספו לכ–200 מיליון שקל שכבר קיבל בגין מכירת מניות כלכלית ירושלים.

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח
עופר וקנין עופר וקנין

הנכסים העיקריים שלאומי מבקש למנות להם כונסים הם המניות של החברה הפרטית טי.אל.סי מימון וניהול, והנכסים השייכים לה. כמו כן, לאומי מבקש לאכוף את השעבודים על כ–69% מניות חברה המחזיקה בחברת הנדל"ן תנופורט — ששוויין מוערך בכ–100 מיליון שקל. לאומי מחזיק גם שעבוד על הנכסים של תנופורט עצמה, החייבת לבנק כ–200 מיליון שקל. בשלב זה, לאומי אינו מבקש לאכוף את השעבוד על נכסים אלה, ששוויים מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים.

נכסים נוספים שלאומי מבקש למנות לגביהם כונסי נכסים כוללים — 22% מסידיקי מימון והשקעות, המחזיקה בכ–0.3% מכלכלית ירושלים ובמגרש בפתח תקוה ששוויו מוערך ב–200 מיליון שקל — כלומר חלקו של לאומי "על הנייר" בגין שעבוד זה מוערך ב–40 מיליון שקל.

בנוסף, הבנק מבקש לאכוף שעבוד על זכויות בקרקע באזור, שעליה ניתן לבנות פרויקט נדל"ן גדול של מגורים, מסחר ומשרדים. שווייו של פרויקט זה, כשיבשיל, מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים. כמו כן, לאומי מעוניין למנות כונסי נכסים על מגרש בעכו ששוויו מוערך ב–10 מיליון שקל.

לאומי עשוי לקבל סכום נוסף בעקבות תביעה שהגיש לפני כמה חודשים נגד קבוצת אחים נקש־אמפא בהיקף של כ–172 מיליון שקל. התביעה הוגשה לטענת לאומי בעקבות הנזק שנגרם לו בעקבות נסיגה מהעסקה לרכישת מניות כלכלית, שהיו משועבדות ללאומי תמורת כ–350 מיליון שקל.

בשלב זה, לאומי לא מבקש לאכוף שעבודים על המניות של פישמן בחברה השולטת בגלובס, חברת השקעות כדאיות שפועלת בעיקר בתחום הנדל"ן. מלבד חברת השקעות כדאיות, הבנק לא מבקש בשלב זה לממש את הערבות האישית של פישמן על חלק מהחובות — ערבות בסך כ–400 מיליון שקל.

"חשש לפגיעה בנכסים המשועבדים לבנק"

בבקשה שהגיש לבית המשפט מציין לאומי כי מעיון בדו"חות כספיים של חברת טי.אל.סי מימון וניהול ל–2014, שלאומי טוען שהועברו אליו רק ב–2016, גילה הבנק כי טי.אל.סי מימון וניהול העמידה לחברה קשורה שבבעלות אליעזר פישמן ובני משפחתו הלוואה של 630 מיליון שקל. לטענת לאומי, מהדוחות של טי.אל.סי מימון עולה כי הלוואה זו, שנמחקה ב–2014 מנכסיה והוכרה כהפסד מחוב מסופק.

"עניין זה מעורר חשש לפגיעה בנכסים המשועבדים לבנק", טוענים בבנק. "ישנן הלוואות נוספות בסכומי עתק שהעמידו החברות החייבות והחברה הבת של טי.אל.סי מימון לחברה הקשורה, וייתכן שגם לחברות נוספות בקבוצת פישמן. יתרה מכך, נכון להיום, הבנק חושש מכך שהאינטרסים העומדים בבסיס השיקולים של בעלי השליטה בחברות החייבות שונים מאלה של הנושים של החברות החייבות".

כדוגמה להבדל בין האינטרסים של בעלי השליטה בחברות החייבות לבין נושי החברות החייבות, טוענים בבנק כי "ניתן למצוא בכמה פעולות שביצעה כלכלית ירושלים (שהיתה בשליטת פישמן באותה העת) מיד לאחר מינוי מנהלים מיוחדים לתפקידם בהליך מכירת מניות כלכלית". הכוונה של הבנק לכך שבנובמבר 2015 כלכלית ירושלים ביצעה הנפקת מניות בהיקף של כ–200 מיליון שקל — מהלך שדילל את המניות המשועבדות לבנק בכ–31%.

הרשמה לניוזלטר

רעיונות השקעה, ניתוחי שוק, טורי פרשנות ועוד ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם